Fantazyanın Önemli Yazarlarından Terry Goodkind'dan Büyük Saygısızlık

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/fantazyanin-onemli-yazarlarindan-terry-goodkinddan-buyuk-saygisizlik/

“Doğruluk Kılıcı” serisiyle tanıdığımız meşhur fantazya yazarı Terry Goodkind’dan okurlarına ve çalışma arkadaşlarına büyük ayıp! (DEVAMI…)

7 Beğeni

Kapaklar yazarın onayından geçmiyor mu? En azından fikri alınıyordur. Kendisinden habersiz o kapakla basmışlar gibi davranmasıysa daha kafa karıştırıcı :face_with_raised_eyebrow:

NOT: Facebook sayfasında bile o kapağın görseli var. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

Sadece okura değil, emeğe de saygısızlıktır. Ayrıca Goodkind bunca yıllık yazarlık hayatında hiç mi kötü kapak görmedi? Nasıl olur da kendi kapağının çizerini hedef tahtasına gerersin? Yazarlığı geçtim, insanlık değil bu. Ama eh, “yazar” dediğimiz kişilerin terbiyesizliklerine alışıyoruz bir yandan.

Tepkiler üzerine lafı çevirip “yayınevine lafım” dedi ama bir kere gerçek düşüncelerini gösterdi.

Terry Goodkind, fantazyanın ustaları arasına nasıl girdiğine hayret ettiğim bir yazardı. Eserlerini vasat buluyordum. Yine de bir nebze saygım vardı. Şimdi o da gitti.

Bana sormadan yapıldı diyor. Tamam da bunu yayınevi ile hallet. Çizeri nasıl bir duruma sokuyorsun, değil mi?

2 Beğeni

Yalan. Belli tanınırlığa sahip bir yazara sormadan etmeden öyle bir işe kalkışılacağına inanmıyorum. Hani ilk kitabı olan bir yazar olsaydı, inanırdım. Lakin belirttiğiniz gibi o zaman bile çizere değil, yayınevine yüklenilmesi gerekirdi. Ama sanırım dişine göre küçük hedef olarak çizeri seçmiş :expressionless:

Kendince “Bakın, kendi kitabımın kapağıyla dalga geçiyorum!” diyerek sevimlilik gösterisi yapmaya çalışmış. Çizer de bu uğurda kurban gitmiş :confused:

Kapak hazırlandıktan sonra yazarın onayına sunulmuş ve yazar itiraz ettiği halde kapak bu şekilde basılmış. Mümkün. Hayatta insanın her istediği olmuyor.

Böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyorsa ve gerçekten de söylediği kadar beğenmemişse, sonraki kitapları için sözleşmesine bir madde koyulmasını sağlar (kapak yazarın onayı olmadan basılamaz/hazırlanamaz vs.). Bunun yerine sosyal medyadan veryansın etmeyi, konunun muhattabı olan yayıneviyle konuşmak yerine okurlara “şikâyet” etmeyi ben en hafif tabirle çocuksu bir davranış olarak görürüm.

4 Beğeni

Bu arada çizerin çok iyi işleri varmış. Teşekkürler Terry Goodkind. :smiley:

10 Beğeni

Eleştirinin bir dozu olmalı bence bu dozu fazla kaçırmış. En azından benim nezdimde böyle.

Çizerin ve kitabın iyi reklamı olmuş.

1 Beğeni

Burada gördüğüm tek şey " kendini beğenmişlik".

1 Beğeni