Faydalı Mobil Uygulamalar

Özür dileyerek ben de İOS için uygulama önerisi isteyeceğim. Özellikle tablet için… teşekkürler. :smiley:

1 Beğeni

TDK’ nin sözlük uygulaması: PlayStore, AppStore

2 Beğeni

Google Keep, Outlook ve Zeka Küpü 3D.

1 Beğeni
1 Beğeni

Fikir çok güzel,faydalı uygulamalar kullanıyoruz, bahsedilmiş olanlara değinmeden ayrıca 2 uygulama önerebilirim.
Readera: ücretsiz kitap okuma programı (indirme yok) aklınıza gelen her formatı okuyabiliyor, reklamsız ve kullanışlı.
X-plore: Symbian (yani eski nokialar) döneminden bu yana en iyi ve en profesyonel dosya yöneticisi diyebilirim. Telefonun tüm dosyalarına hakim olmak isteyenler için önerebilirim, arayüze alışmak gerekiyor bunun dışında kullanışlı.

Paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim iyi ki varsınız :slight_smile:

4 Beğeni

1 Beğeni

4 Beğeni

En uygun başlık burası sanırım.
Kitapları organize ettiğimiz kütüphane, organizer uygulaması arıyorum.
Birkaç uygulama denedim ama aradığım gibi bir şey bulamadım.
Basit, kullanışlı ve kategorizasyon yapabilen bir uygulama arıyorum.
Tavsiyelere açığım.

1 Beğeni

LibraryThing’e bir bakın.

3 Beğeni

What The Font: Herhangi bir yerde rastladığınız yazı fontunu telefon kamerasıyla fotoğrafını çekip yazı fontunun ismini bulabiliyorsunuz. Benim çok işime yarıyor.

4 Beğeni

Arayüz pek iyi değil, okudum vs için de çok uygun
bir uygulama değil ama kitaplığında bu kitap var mı diye ben Kitapyurdu kütüphanem kullanıyorum.

Yazar ve türe göre raf yapılabiliyor, aynı kitap birden fazla rafa eklenebilir. Aynı kitabın farklı baskıları eklenebilir. Kitapyurdu veritabanında olmayan kitaplar manuel eklenebiliyor, kitaplar barkod okutularak eklenebiliyor, İsteyince e-posta adresine excel çıktı alınabiliyor. Başka da bir olayı yok uygulamanın.

5 Beğeni

Normal bir kullanım için kütüphanem iş görür ama ben ders, donanım ve hobi-kültür için 3 ayrı müfredat kurdum. Her bir müfredat için bir sürü kategori olunca 3 ayrı hesap açma ihtiyacı doğdu ve kullanışlı olmadı.

Bu yüzden bilgilerimi not uygulamasına aktardım ve kütüphanemi sildim ama not uygulaması da organizer niyetine kullanılmıyor.

Kitaplığınızda olan kitaplar için değil ama not, proje, ders notu vs. için ONENOTE uygulamasını denediniz mi?

Ben uygulamayı dijital defter olarak kullanıyorum. Bir kategori oluşturup içinde başka kategori/sayfalar oluşturabiliyorum. İOS, Android, Windows tüm platformlarda uygulama çalışıyor ve PC, Tablet, telefon hangi cihaz elimde olursa olsun uygulamaya yeni eklemeler yapıyor veya daha önce eklediklerime ulaşabiliyorum.

Örneğin Bu uygulama içerisinde bir kaç defterim var. O defterlerimden (Ana Kategoride diyebiliriz) birisinin giriş arayüzü. Her ihtimale karşı istediğim kategoriye ayrıca şifrede koyabiliyorum. (ilk iki kategoride kilit ikonu o nedenle var)

Bu o sayfa içindeki kategorilerden Kitap seri takip defterim.

Örneğin Bu da SERİ TAKİP kategorisi içinde olan sayfalardan sevdiğim ve tüm kitaplarını aldığım, okuduğum bir yazarın kitapları. Bu sayfa içerisinde ayrıca bu listenin devamında Mehmet Eroğlu’nun kitapları ile ilgili alıntılar, notlarım vs. var.

5 Beğeni

Kullanmadım ama denerim. Size de Notion’ı tavsiye ederim. En çok not uygulamasında vakit geçiren biri olarak bana göre indirebileceğiniz en işlevsel not uygulamalarından biri.

Yine Google Keep de çok iyidir ve etiket sistemiyle çalışır.

1 Beğeni

Keep yetersiz olur benim için ama Notion bakacağım. Bu arada video’da ismi geçen kitabın yazarı Tevfik Hocayı ben de tanırım. :slight_smile: Bir zamanlar yayın sorumlusu olduğum bir mecranın yazarlarındandı.

1 Beğeni

Notion kullanmaya başladım ama kopyala yapıştır özelliği gıcık ediyor. Tümünü seç deyince notun tümünü değil sadece o satırı veya o paragrafı seçiyor. Daha fazla gitmiyor. Evernote’da böyle bir şey hiç olmamıştı. Yok mu bunun ayarı? Varsa iyi olurdu.

Öte yandan evernote da not uzadıkça telefon kasıyor. Başka telefonda denedim yine kasıyor. Programda bir sıkıntı var. Şöyle güzel bir not uygulaması lazım. Hem telefondan hem bilgisayardan girilen… Google keep denedim ama sevmedim.

Not : evernote uygulamasına iyi alışmışım. Değiştirmek zor ve taşınmak da zor olacak gibi. Tek tek hem de…

Not 2: Neyseki notlarımı tamamen silmedim. Geri dönüşüm kutusuna atmıştım geri alıp evernote’dan devam gibi.
Çünkü
Yukarıda açıkladığım gibi notion bana çok engel oluyor. Kullanım olarak uygun değil.
Onenote denedim. Tasarım özellikleri hoşuma gitmedi.
Google keep yazıyı koyu yapma özelliği ve geri alma özelliği yok. Geri alma özelliği lazım oluyor çünkü internetten sık sık kopyala yapıştır yaparım ben ve bazen yanlış durumlar oluyor.
Simplenote sade güzel ve hızlı ama malesef hiç özelliği yok.
Notion kategori özellikleri ve tasarımı çok güzel olsa da malesef evernote’dan devam. Umarım güzel bi güncelleme yaparlar. Beni korkutan durum aslında şu, google play’de bazı yorumlar var ki evernote’un hiçbir uyarı yapmadan notlara erişimi kapattığını ve premium pakete geçmesini istediği yazılmış. Bu durumda sanki senin notları para karşılığı esir almış gibi oluyor. :joy: Bakalım şimdilik devam edeceğim. Umarım fidye istemez. :joy:

2 Beğeni

Notion’daki metin mantığı şöyle işliyor: Eğer bir metin yazdığınızda bir alt satıra kendiniz enter’a basarak geçerseniz her satır bir birim olarak algılanıyor. Yok eğer alt satıra siz manuel geçmeyip metin kendiliğinden alt satıra geçene kadar yazarsanız ya da bir metni notion’a yapıştırırsanız ve her bir satırı manuel olarak ayırmazsanız 100 satırlık bir metin bile bir birim olarak kabul ediliyor. Bu yönü zorluk çıkarıyor evet.
Yazarak anlatması zor ama mantık böyle. Bu da size zorluk çıkarmış galiba. Ben alıştım varsa bir ayarı da pek kurcalamadım.

Aslında güzel bir özellik. Barış Özcan’ın videosu da güzel anlatmış, dediğinizi net bir şekilde anladım. İşine yarayan için altın değerinde uygulama olabilir ama ne yazık ki benim ihtiyacıma hitap etmedi. Alternatif uygulamalar arası geçiş yapmak da zor oluyor. Chrome’dan Opera’ya geçmek de benim için zor olmuştu fakat şu anda Opera’dan çok memnunum. Öyle işte, evernote alternatifi bulursam daha iyisi yani, geçerim bir gün.

Ekleme: Bu arada profil kartı arka planında agents of shield mi var bana mı öyle geldi?

1 Beğeni

Metnin tamamını manuel olarak seçmek bana zor gelmiyor. Shift+yön tuşlarıya hemen seçiyorum ben.

Şu video serisi çok daha iyi anlatıyor uygulamayı.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLzaYMdbJMZW0gYyfNhL0sHheU5WR2YKE1

Evet, Agents of Shield :slight_smile:

1 Beğeni