Filmi Varken Kitabı Okuyamama Sorunsalı

Değişebilir tabii seriden seriye. Ama genel olarak asıl kaynağı tüketmek her zaman daha iyidir. Ben bu konuda çok takıntılıyım, en ufak non-canon bilgi görünce takılıyorum.

2 Beğeni

Ben önce kitabı okuyorum sonra filmi izlerim :blush:.Bence ilk önce kitabı okumak en iyisidir.

3 Beğeni

Tam tersi, filmini kitabı okuyana kadar yıllarca erteliyorum. Filmlerin coğu kötüdür zaten izlemek için acele etmeye gerek yok. Kitabını okuduktan sonra sakince izlerim.
Amaç edebiyatsa kitabı okumak zorundasındır. Amaç zevk almaksa tercih tamamen kişiselleşir.

5 Beğeni

Witcher okuyorum. Önce dizisini izlemiştim :// Bence güzel uyarlamışlar hikayeleri ama diziyi izlerken Geralt’ın hayatını, kişilik özelliklerini çok anlayamamış ve bağlanamamıştım. Oyunu da oynamamıştım ayrıca.Şu an bağlandım ve karaktere daha yakın hissediyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz kitap > dizi/film. Diziyi izlemeseydim Henry Cavill olarak hayal eder miydim karakteri bilmiyorum belki de ederdim sonuçta Henry Cavill ile zaman gerçirmeyip ne yapacağım. :smiley:

Monte Cristo Kontunda da filmini izlemedim ama Albert karakterini canlandıran kişi olarak hayal ediyorum. Evet Henry Cavill :))

Kitabı olan bir yapımın önce kitabını okumaya ben de dikkat ediyorum o yüzden. Sonra da çok beğenilmemişse o yapımı izlememeyi tercih ediyorum.

3 Beğeni

Kitap ve film… Bambaşka, apayrı iki dünya. Birbirine karıştırılması veya benzer şeyler olarak görülmesi bana çok mantıksız geliyor.

3 Beğeni

Ilk önce kitabı okuduysanız filmi izlerken olayları takip etmek, okuduklarınızı beyaz perdede görmek çok eğlenceli oluyor. Ama filmi önce izlediyseniz, kitabı okurken filmde olmayan kısımları okumak da ayrı bir zevk veriyor. Hiç filmi izledim diye kitaptan uzak kalma gibi bir sorunum olmadı, tam tersi filmini izlemiş olduğum kitapları okumaktan çok hoşlanırım. Gelgelelim ki, hakkında bir şey bilmediğim bir eser için seçim yapacaksam eğer ilk kitabı okurum, sonra filmi izlerim.

3 Beğeni

Ben ilk kitabı okuyorum, kitabı okurken filmdeki karakterlere bakıyorum ve bazı sahneleri izliyorum. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

İlk önce kitabını okuyanlardanım. Filmler ne olursa olsun kitaptaki zevki vermiyor. Çok başarılı uyarlamalar var tabi. Bence en başarılı uyarlama Esaretin Bedeli filmi.

4 Beğeni

Evet, size katılıyorum. Kitapda olan bazı sahneler filmde yok.

1 Beğeni

Konuyla ilgili düşüncemi en kısa şekilde ifade eden görselle geldim. :smile:

Klişe bir görsel ama bence kitap uyarlaması filmlerde bir kaç istisna hariç durum tam olarak bu.
Kitap uyarlaması olduğunu bilmeden izlediğim filmler için sıralama mecburen değişse de, genellikle önce kitabı okuyup daha sonra sinema uyarlamasını izlemeyi keyifli buluyorum.

10 Beğeni

Ben de filmi izlemeden önce kitabı okuyana kadar bekleyenlerdenim. Ama bence de bu bir tercih meselesi. Doğrusu yanlışı yok. O yüzden utanmanıza da gerek yok. Nasıl hoşunuza gidiyorsa öyle yapın :slight_smile:

Benim de kitabı öne almamın en büyük sebebi sürprizbozanlardan (spoiler) nefret etmem. Filmi izledikten sonra sonunu bildiğim bir kitabı aynı heyecanla okuyamam ve bu benim için büyük bir kayıp olur. Çünkü hem kitabı hem de film uyarlaması olan eserlerde hep kaynağı daha çok merak ediyorum. Film sanki kitaba doğrudan değil de başkasının gözlüğüyle bakmak gibi geliyor. Ama kitabı okuduktan sonra “Bakalım yönetmen bu kitaba nasıl bakmış” diyerek izleyip, gördüklerimi hayal ettiklerimle karşılaştırdığımda çok zevk alıyorum.

7 Beğeni

Son yıllarda bende bunun tersi çıkmaya başladı. Mesela bir dizi çıkıyor, kitap uyarlaması olduğunu öğrendiğimde “ha kitabını okurum o zaman” deyip geçiyorum. Kaynak eseri Türkçede olan hiçbir dizi filmi izleyemedim bu yüzden.

Ha ama pişman mıyım bundan, pek diyemem.

4 Beğeni