Filmlerde/Dizilerde Bahsi Geçen Kitaplar 📚

Herkese merhaba, ilk defa konu açıyorum bir yanlışım olursa şimdiden affedin:)

Gelelim konumuza, hepimizin aşina olduğu üzere senaristler filmlerde karakterleri kurgularken birçok detaydan besleniyor. Karakterin kıyafetleri, dinlediği müzikler ya da odasına astığı posterlerle biz onun nasıl biri olduğunu çıkarımlıyoruz. Karakteri ya da sahneyi yaratırken kullanılan en incelikli detaylardan biri de kullanılan kitaplar. Sizin hatırınıza gelen film-kitap ikilisi var mı? Varsa burada paylaşalım🎥

Benim ilk aklıma gelenler:

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı:
resim

The Matrix:
resim

50 İlk Öpücük:

24 Beğeni

X-Men United: X2
resim

9 Beğeni

Güzel başlık olmuş.

Lost

image

14 Beğeni

Ben de beğendim başlığı :slight_smile:

Filmlerde geçen kitaplar diye aratınca güzel bir liste çıkıyor ama link koyup başlığın büyüsünü bozmaya gerek yok :slight_smile: Benden de gelsin bir tane:

Film: A Nightmare on Elm Street
Kitap: Julius Caesar - William Shakespeare

image

1. Koğuştaki Mucize filminde de Bülbülü Öldürmek vardı ama ekran görüntüsünü bulamadım. Bulan birisi eklerse süper olur.
11 Beğeni

Lost’ta gözüken tüm kitaplar listesine bakmıştım geçenlerde. Muhteşem dizide muhteşem kitaplar görmüşüz zamanında.

Bu arada güzel bir konu olmuş. Teşekkürler. Katkılarla büyüyecektir kısa sürede.

5 Beğeni

Film: Star Trek II: The Wrath of Khan
Kitap: The Inferno - Dante Alighieri, Paradise Lost ve Paradise Regained - John A. Milton, Moby Dick - Herman Melville, King Lear - William Shakespeare, Holy Bible

Not: Hepsi de filmin hikâyesiyle şu veya bu şekilde bağlantılı. Elbette, Star Trek tarzında.

Dizi: Star Trek Discovery, Sezon 1, Bölüm 3
Kitap: Alice in Wonderland - Lewis Carroll

Not: Bu kitap da sezonun ana temasıyla, hikâyeleriyle ve hatta kurgusal bilimiyle bir hayli örtüşüyor. Tabii burada da Star Trek anlayışı hakim.

10 Beğeni

Frankenstein ve okuduğu kitap Don Quijote

15 Beğeni

download (2)
7. koğuştaki mucize - Heidi

6 Beğeni

Film: The NeverEnding Story (1984-1994, Film Serisi)
Kitap: The NeverEnding Story - Michael Ende [ve hayalgücünü çalıştıran tüm okurlar]

5 Beğeni

Equalizer

The Old Man and the Sea

resim

8 Beğeni

Tumblr_lt4kgpcuXg1qa9jn1o6_250
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları-The Tales of Beedle the Bard

4 Beğeni

O kitap zaten serinin bir parçası, bu sayılıyor mu? Ama kitabın kapağı çok güzel. :grin:

1 Beğeni

Yani filmde kitap var. :blush:

2 Beğeni

Ben de emin değilim zaten, sayılır mı, sayılmaz mı? :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Harika bir konu olmuş :+1:

3 Beğeni

Bitmeyecek Öykü’yü, kitabın kurguda meta bir unsur olması sebebiyle, biraz da böylesi numaralar da olabiliyormuş, diyerek örnek göstermiştim.

@yavrurobot’un açıklamasında, filmdeki/dizideki hikâye ve karakter hakkında ipucu verebilen, içeriği hakkında az çok fikir sahibi olunabilen kitapların bahsi geçiyor. Klasikler, popülaritesini kaybetmemişler, özel alanlara yönelik kitaplar gibi. Filme özel üretilmiş hayali kitaplar, yani hiç baskısı olmayan, kimsenin okuyamadığı/okuyamayacağı kitaplar bu tanımın dışında kalıyor gibi.

@Melisa örneğindeki kitap ana mesajdaki tanıma bir şekilde uyuyorsa geçerli olabilir.

4 Beğeni

Benim gönderdiğim geçerlidi? :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

:thinking:

Önce hayali bir kitap olarak ortaya çıkıp sonra basılı olarak yayınlanmış.

Yani… geçerli.

4 Beğeni

:partying_face: :partying_face: :partying_face: :partying_face: çok mutluyum :partying_face: :partying_face:

1 Beğeni

The Shining

J. D. Salinger - Çavdar Tarlasında Çocuklar

13 Beğeni