Filmlerde Bahsi Ge├žen Kitaplar ­čôÜ

Herkese merhaba, ilk defa konu a├ž─▒yorum bir yanl─▒┼č─▒m olursa ┼čimdiden affedin:)

Gelelim konumuza, hepimizin a┼čina oldu─ču ├╝zere senaristler filmlerde karakterleri kurgularken bir├žok detaydan besleniyor. Karakterin k─▒yafetleri, dinledi─či m├╝zikler ya da odas─▒na ast─▒─č─▒ posterlerle biz onun nas─▒l biri oldu─čunu ├ž─▒kar─▒ml─▒yoruz. Karakteri ya da sahneyi yarat─▒rken kullan─▒lan en incelikli detaylardan biri de kullan─▒lan kitaplar. Sizin hat─▒r─▒n─▒za gelen film-kitap ikilisi var m─▒? Varsa burada payla┼čal─▒m­čÄą

Benim ilk akl─▒ma gelenler:

Harry Potter ve Azkaban Tutsa─č─▒:
resim

The Matrix:
resim

50 ─░lk ├ľp├╝c├╝k:

20 Be─čeni

X-Men United: X2
resim

7 Be─čeni

G├╝zel ba┼čl─▒k olmu┼č.

Lost

image

9 Be─čeni

Ben de be─čendim ba┼čl─▒─č─▒ :slight_smile:

Filmlerde ge├žen kitaplar diye arat─▒nca g├╝zel bir liste ├ž─▒k─▒yor ama link koyup ba┼čl─▒─č─▒n b├╝y├╝s├╝n├╝ bozmaya gerek yok :slight_smile: Benden de gelsin bir tane:

Film: A Nightmare on Elm Street
Kitap: Julius Caesar - William Shakespeare

image

1. Ko─ču┼čtaki Mucize filminde de B├╝lb├╝l├╝ ├ľld├╝rmek vard─▒ ama ekran g├Âr├╝nt├╝s├╝n├╝ bulamad─▒m. Bulan birisi eklerse s├╝per olur.
7 Be─čeni

LostÔÇÖta g├Âz├╝ken t├╝m kitaplar listesine bakm─▒┼čt─▒m ge├ženlerde. Muhte┼čem dizide muhte┼čem kitaplar g├Ârm├╝┼č├╝z zaman─▒nda.

Bu arada g├╝zel bir konu olmu┼č. Te┼čekk├╝rler. Katk─▒larla b├╝y├╝yecektir k─▒sa s├╝rede.

3 Be─čeni

Film: Star Trek II: The Wrath of Khan
Kitap: The Inferno - Dante Alighieri, Paradise Lost ve Paradise Regained - John A. Milton, Moby Dick - Herman Melville, King Lear - William Shakespeare, Holy Bible

Not: Hepsi de filmin hik├óyesiyle ┼ču veya bu ┼čekilde ba─člant─▒l─▒. Elbette, Star Trek tarz─▒nda.

Dizi: Star Trek Discovery, Sezon 1, B├Âl├╝m 3
Kitap: Alice in Wonderland - Lewis Carroll

Not: Bu kitap da sezonun ana temas─▒yla, hik├óyeleriyle ve hatta kurgusal bilimiyle bir hayli ├Ârt├╝┼č├╝yor. Tabii burada da Star Trek anlay─▒┼č─▒ hakim.

6 Be─čeni

Frankenstein ve okudu─ču kitap Don Quijote

9 Be─čeni

download (2)
7. ko─ču┼čtaki mucize - Heidi

4 Be─čeni

Film: The NeverEnding Story (1984-1994, Film Serisi)
Kitap: The NeverEnding Story - Michael Ende [ve hayalg├╝c├╝n├╝ ├žal─▒┼čt─▒ran t├╝m okurlar]

3 Be─čeni

Equalizer

The Old Man and the Sea

resim

5 Be─čeni

Tumblr_lt4kgpcuXg1qa9jn1o6_250
Harry Potter ve ├ľl├╝m Yadigarlar─▒-The Tales of Beedle the Bard

2 Be─čeni

O kitap zaten serinin bir par├žas─▒, bu say─▒l─▒yor mu? Ama kitab─▒n kapa─č─▒ ├žok g├╝zel. :grin:

Yani filmde kitap var. :blush:

1 Be─čeni

Ben de emin de─čilim zaten, say─▒l─▒r m─▒, say─▒lmaz m─▒? :slightly_smiling_face:

Harika bir konu olmu┼č :+1:

1 Be─čeni

Bitmeyecek ├ľyk├╝ÔÇÖy├╝, kitab─▒n kurguda meta bir unsur olmas─▒ sebebiyle, biraz da b├Âylesi numaralar da olabiliyormu┼č, diyerek ├Ârnek g├Âstermi┼čtim.

@yavrurobotÔÇÖun a├ž─▒klamas─▒nda, filmdeki/dizideki hik├óye ve karakter hakk─▒nda ipucu verebilen, i├žeri─či hakk─▒nda az ├žok fikir sahibi olunabilen kitaplar─▒n bahsi ge├žiyor. Klasikler, pop├╝laritesini kaybetmemi┼čler, ├Âzel alanlara y├Ânelik kitaplar gibi. Filme ├Âzel ├╝retilmi┼č hayali kitaplar, yani hi├ž bask─▒s─▒ olmayan, kimsenin okuyamad─▒─č─▒/okuyamayaca─č─▒ kitaplar bu tan─▒m─▒n d─▒┼č─▒nda kal─▒yor gibi.

@Melisa ├Ârne─čindeki kitap ana mesajdaki tan─▒ma bir ┼čekilde uyuyorsa ge├žerli olabilir.

3 Be─čeni

Benim g├Ânderdi─čim ge├žerlidi? :slightly_smiling_face:

:thinking:

├ľnce hayali bir kitap olarak ortaya ├ž─▒k─▒p sonra bas─▒l─▒ olarak yay─▒nlanm─▒┼č.

YaniÔÇŽ ge├žerli.

2 Be─čeni

:partying_face: :partying_face: :partying_face: :partying_face: ├žok mutluyum :partying_face: :partying_face:

The Shining

J. D. Salinger - Çavdar Tarlasında Çocuklar

8 Be─čeni