Fırtınaışığı Arşivi

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Brandon Sanderson’ın epey hızlı yazdığını tabii ki duymuştum, bu da gönlüme biraz su serpti açıkçası, bir de sizin yazdıklarınızı okuduğumda seriye başlama isteğim biraz daha arttı. Bakalım ne yapacağım…

1 Like

Sanderson’dan okuma yapmak için tabii ki belli bir kitaptan başlamak zorunda değilsiniz ama ben Fırtınaışığı’nı başlangıç olarak önermem açıkçası.
Elantris’le başlayıp, Sissoylu’yla devam ederek Fırtınaışığı’na ulaşmanızı tavsiye ederim, çünkü hem yazarın gelişimini görürsünüz hem de kitapların hacmi birdenbire değil kademeli olarak artar rahat edersiniz. :smiley:

3 Likes

Ben Fırtınaışığı ile başladım ve sanırım size katılıyorum. Hala kafamda kozmer ile ilgili soru işaretleri var. Diğer kitapları da okumak istiyorum ama şu anda Zaman Çarkı’nı 2. Kez okumaya başlıyorum yarından itibaren. Sonrasında Brandon Sanderson’a geçeceğim. Ama nereden başlayacağımı bilemiyordum. Anlaşılan Elantris’ten başlayacağım :hugs:

2 Likes

Yani ne desem bilemedim, ben daha birinciye başlayamamışken koskoca seriyi 2. kez okumak… Tebrik ediyorum…

3 Likes

Aksine çok heyecanlıyım:) Bu kez özel bir defter aldım. Karakterleri, nereye gittiklerini, ne yaptıklarını not alacağım. Tabi bir de Zaman Çarkı evrenindeki o müthiş deyimler ve deyişleri kaydedeceğim :slight_smile:
İçimde sosyal olmayı seven bir kız ‘Help!!!’ diye bağırıyor şu anda :joy::joy::joy:

4 Likes

Kozmer kitaplari onceden yazildigi gibi okuma sirasi gerektirmiyor fakat kitaplarin agirligi (fiziki olatak da😁) acisindan elantris yada sissoyludan baslanmasi tavsiye edilir.

Firtina isigi yazarin genclik yillarindan beri kafasinda kurdugu bir dunya. Oldukca orjinal ve kapsamli. Sahsi zevkime gore zaman carkiyla denk. Okuyanlar bilir, zaman carkinin ortalarinda is iyice yavaslar, okumak zorlasir. Firtinaisiginda ise hic bir kitap tempo dusurmez. Hele ki Sanderson kitaplarina ozgu kitap finalleri çığ gibi gelir okuru ezer gecer heyecandan. Son bölümlerin nasil akip gectigini farkedemezsiniz.

Warbreaker konusu ikinci kitaptan itibaren onemini arttirmaya basladi, 3 ile birlikte bariz yüzümüze savuruyor artik okuyun şunu diye. Okumazsak pek birsey kaybetmiyoruz ama okuyan cok guzel anektodlari farkediyor. Benim gözümde firtina ışığı ana karakteri olmuş biri tamamen warbreaker dunyasindan cikma su anda

2 Likes

Başlıkta yazılanlar sonrası Elantris ve Sissoylu 5 kitabın siparişini bugün verdim ( babil’de akılçelen yüzde 35 indirimli) Elantris, sissoylu basılı kitaplar sonrası Fırtınaışığı serisini okuyacağım ama keşke şu seriyi ciltli ya da karton kapakla birlikte daha az baskı sayısı ile ciltli de bassaymışlar.

1 Like

Evet bunu ben de düşündüm.
Akılçelen, kitapların boylarını büyüteceğine ciltli bassa ya şunları, hemen hemen aynı fiyat çıkıyor zaten. Neden rahat okunabilecek bir kitabı masaya koymak zorunda kalalım anlamıyorum. Hem bana kalırsa kalın kitapların boyları bu kadar uzun olmamalı, insan elinde tutamıyor vallahi.

1 Like

Brandon Sanderson’ı, 17th Shard’ı ya da Tor’u takip edenler büyük ihtimalle biliyordur ama yine de burada da paylaşayım gözden kaçmasın istedim. Oathbringer Reread serisi iki hafta önce başladı. Kitabı okuyup (veya ileride okuduktan sonra) bölüm bölüm bir nevi incelemesini okumak (tekrar okumak) isterseniz çok iyi bir yazı serisi. Birikip tonlarca bölüme ulaşınca insanın okuyası gelmiyor o yüzden erkenden bilinsin dedim takip etmek isteyenler için.

3 Likes

O tugla gibi kitaplari audiobook ve ebook senkronlu sekilde yatarak takip etmek cok guzel oluyor. Deneyiniz

2 Likes

Yazılanları biraz okudum da çeviriyle ilgili son durum hakkında bir yazı göremedim. Son durumu bilen var mı? Tahmini ne zaman çıkar?

Bir bilgi yok şu an. En son Sissoylu serisinin beşinci itabı piyasaya çıktı, umarım Oathbringer da yakında çıkar.

1 Like

Oathbringer icin bir spoiler basligi acsak uygun olur mu ki? Vardir degil mi dayanamayip okuyan. Cok buyuk olaylar oluyor kitapta

1 Like

İlginç bir ayrıntı hiç düşünmemiştim hatta 500 gün olduğunu da bilmiyordum. Peki 20 saat olunca Dalinar’ın yaşı kaça düşüyor hesapladın mı? : )

Ben sissoylu serisini bitirene kadar 3 çıkar ilk iki kitabı bitirene kadar 4 çıkar, 3 ve 4 ü bitirene kadar 5 çıkar, 5 bitince 6. Kitapta yetişirim yazara. Evet yazarın yazma hızından daha yavaş okuyorum :rofl:.

Bu arada kitapları bırakın yatarak okumak masada okumak bile külfet. Ben ikea notebook altlığını kullanıyorum masanın üstünde. Hafif çapraz duruyor kısmen daha rahat. Tavsiye ederim.

@aurienne sen daha sissoyluyu bitircen fırtına ışığı ohooo :rofl::rofl::rofl:

1 Like

O kadar bekleyemiyorum yazarin kitaplarini bitirmek icin. Cikti mi elimden birakamiyorum. Siz cok iyisiniz vallahi.

Bu arada 5. ve 6. kitap arasinda uzun bir sure ara verecek yazar. Ayrica 6. kitap hikayesi de bir kac yil atlamasi ile baslayacak.

Rosharin gun ve yil uzunlugundan bahsedilmis, mesela yercekimi de farkli. Gezegenler arasi seyahat yayginlasinca bu durum oldukca ilgins seylere sebep olabilir.

1 Like

Kime göre uzunca bir süre? Rothfuss için uzun bir süre çoook uzun bir süre olabilir ama bence Sanderson için en fazla 1 yıldır bilemedin 1.5 yıl. :smiley:

Efsanevi bir seri ama robert jordan vari yazmaya devam etmez umarım milyon tane karakter tarafından hikayeyi okumak kötü hissettiriyor ve genellikle kralların yolu ve parlayan sözler’de yaşadığım bir durum olan kitabın son sayfalarına doğru insanın içinde o dünyaya gitmeyi isteten duyguyu yaşatmayı çok iyi başarıyor buda okuyucuların kesinlikle öteki kitabı beklemesini sağlıyor yani yazar kitapların satılmasını garantiletiyor inşallah kimseden pek kopya çekmez seri özgün olur ve ayrıca akılçelen çok kötü bir iş yapıyor dev gibi kitaplar saten özellikle parlayan sözler abi o nasıl bir kitap yahu okadar büyük yapıyosanız ciltli yapın bari kitabı 1 kere okuduktan sonra 1 kere bile dokunmadım köşeleri kırışıyor yıpranıyor çok sinir oluyorum ciltli yapın şu kitapları laaan !

1 Like

Başlığı dört gözle bekliyorum :slight_smile:

Bir gün dizisi, filmi, bir şeyi yapılır ve şu parça Tien-Kaladin bölümlerinde çalmazsa çok üzülürüm, harika olmuş. İlk kitaptan spoilerlar var videoya eklenmiş olan alt yazıda, bilginize.

Özet

“Kaladin’s brother fell just like that.”
“Kaladin” a voice whispered… “Do you know the Words?”

3 Likes