Fırtınaışığı Arşivi

Gerekmiyor. Hangisi istersen yapıştır geç. Zaten bir yerinden girersen Cosmer evrenine, çıkışı bulamazsın.

Cosmere evreninde geçer seriler, farklı gezegenlerde farklı büyü sistemleri ile. Az çok bağlantı vardır ama ayrı ayrı olarak da okunabilir. Bu bağlantıları yakalamak için biraz dikkat etmek gerekiyor, bazı bağlantılar da direkt yazarın kendisinin soru cevaplarda falan verdiği bilgiler.

Fırtınaışığı halen daha yazılıyor. Sanderson okurken yapılması gereken(bence) hikayesi bitmiş olanları öne almak. Önce Elantris, çünkü net bir şekilde yazarın en zayıf kitabı, güzel yönleri olsa da. Sonra gene tekil bir kitap olan Savaşkıran veya bir hikayeyi bitiren Sissoylu ilk üçlemesi(İlk İmparatorluk-Kuşatma(Aslı Miraç Kuyusu idi, Akılçelen farklı çevirdi)-Çağların Kahramanı) okunabilir. Ondan sonra ister Fırtınaışığına, ister ilk üçlemeden 300 yıl sonra geçen ikinci Sissoylu üçlemesine(gerçi dörtleme oldu, bir kitap ara kitap gibi, dörtlemenin son kitabı bekleniyor) geçin fark etmez. Tabi bu biraz tercih meselesi. Fırtınaışığı yazarın yazdığı en detaylı, en büyük eser, onu okuyayım ben ilk derseniz de sıkıntı yok. Çok büyük rol oynamasalar da(en azından şu anlık veya bizim görebildiğimiz kadarıyla büyük rol) bazı karakterlerin gezegenler arası yolculuk yaptığı biliniyor ve tabi Fırtınaışığında diğer serilerde gözüken karakterler var, satır aralarında gizlenen. Ama dediğim gibi çok büyük etkileri yok şimdilik(Fırtınaışığı ilk iki kitap için konuşuyorum).

3 Likes

çok teşekkür edirim…

İlk kitabın yarısındayım ama şunu paylaşmazsam olmaz…

https://www.instagram.com/p/B1KPbbPnsC1/?igshid=jeym5r7n1rey
Paylaşan syfa da davar :slight_smile: Baya güzel denk gelmiş

Kralların yolu bitti. Spoylersiz Goodreads review burada

1 Like

Biliyorsunuz Oathbringer yarın çıkıyor. Ben de bu yüzden ilk iki kitaptan foreshadowingler ve teoriler topladım. Zaten bir blog açmayı düşünüyordum bu da bahane oldu. Okursanız memnun olurum.

http://onyedincipare.com/uncategorized/krallarin-yolu/

http://onyedincipare.com/uncategorized/parlayan-sozler/

8 Likes

Muhteşem olmuş, bu gece detaylı okuyacağım.

Edit: Okuduğum kadarı ile ben Fırtınaışığı serisi hakkında hiçbirşey bilmediğimi öğrendim. :sweat_smile: Uzun zaman oldu ilk iki kitabi okuyali. Hiç yapmadığın bir şeyi yapıp, 3.kitaptan sonra sissoylu, ardındanda 4.kitap çıkana kadar seriyi bir kere daha okuyacağım.

Edit: Bence bir sözlükte eklemelisin. Karakterler, büyüler, mekanlar… Çünkü en kritik nokta şuan isimleri hatırlamak gibi geldi yazını okurken.

2 Likes

Yarın düzenleyip eklerim öneri için teşekkürler

2 Likes

Gerçekten ellerimi kaldırıp bağırdım heyecandan :smiley: Bende Vasher in geleceğini düşünüyordum fakat hiç burada olacağı aklıma gelmemişti. Diyalogları daha detaylı okumam gerektiğini fark ettim. Yazar bu kadar düşünürken benim direk geçmem haksızlık gibiymiş. Ve evet bir sözlük mükemmel olurdu. En çok unuttuğum ve merak ettiğim Gecegözcüsü nerede ortaya çıkıyordu?

Ve çok teşekkürler. Mükemmel olmuş, gerçekten. :+1::+1::ok_hand::ok_hand:

3 Likes

Daha gecegözcüsü ortaya çıkmadı ama yanına gidip bir şey istiyordun o da istediğin şeyi verip yanına da bir lanet veriyordu. Mesela taravangian’ın laneti her gün zekasının değişmesi dalinar’ın laneti karısını unutması gibi

2 Likes

Bir ara yazarın twist sevdasından dolayı Dalinar’ın isteğinin karısının kendisinden silinmesi olabilir mi acaba diye düşünmüştüm. Tabi karısı direkt silindiği için neden sildirdiğini bile hatırlamıyor olabilirdi. Ama Dalinar’ın lütfumu ve lanetimi biliyorum demesi beni bu teoriden uzaklaştırmıştı. Neyse Oathbringer çıksın da görelim ne neymiş.

4 Likes

Oathbringeri okunduktan sonra tekrar göz gezdirmek gerekiyor bütün seriye belli oldu.

2 Likes

Muhtemelen Coppermind sitesini biliyorsundur ancak bilmiyorsan (ya da bilmeyenler varsa) teori olarak düşündüklerinin doğruluklarını ve referanslarını görebilirsin.

Yazar kitaplarının haricinde imza günlerinde ya da söyleşilerde kozmer ile ilgili çok bilgi paylaşıyor. Ve güncel olarak bu viki sayfasında bilgiler paylaşılıyor.

Ancak gezinirken spoiler yememek için dikkatli olunmalı.

Yazı güzel olmuş. Oathbringer öncesi kısa ve güzel bir hatırlatma oldu. Teşekkürler :blush:.

2 Likes

Siteyi biliyorum ama Oathbringer’ı okuyana kadar spoiler yerim diye dolaşmayacağım. Eğer sen dolaşıyorsan soruyorum teorilerimden tutan var mı

1 Like

Oathbringer’ı kitapçıdan bulup almış olan var mıdır? Kadıköy’de bulma ihtimalimiz konusunda bilgisi olan var mı? Önceden çıkışını beklediğim bazı kitaplar çıkmış olsa dahi iki üç gün sonra gelecek muhabbeti yapıyor bazı kitapçılar. Yarın direkt olarak gidip alabileceğim bir yer arıyorum İstanbul’da.

1 Like

Arkadaşlar spoiler yemek istemeyen bakmasın.

Özet

Öncelikle Vasher teorin doğru. Ve hatta Vivenna ile ilgili kısım da kısmen doğru.

Gecegözcüsü de tıpkı Fırtınababa gibi parelerinin ölmesi dolayısıyla kalan kıymıklar.(orj. Splinter)

17.pareden hoid’i arayan üç kişinin kimlikleri tamamen doğru.(Bu kimlikleri tek başına ortaya koyman gerçekten çok dikkatli bir okuyucu olduğunu gösteriyor bence :slight_smile: )

Hoid’in bir adet Lerasium metali(kişiyi sissoylu yapan metal, Elend gibi)olduğu biliniyor.

Talanel’in şerefkılıcı kayıp.

4 Likes

[quote=“Elend, post:317, topic:434”]
17.pareden hoid’i arayan üç kişinin kimlikleri tamamen doğru.(Bu kimlikleri tek başına ortaya koyman gerçekten çok dikkatli bir okuyucu olduğunu gösteriyor bence :slight_smile: )
[/quote]

Demoux’un kimliğini okumuştum aslında :smiley:
Ayrıca 10 Şerefkılıcı var Talanel’in kılıcı yoksa 9 kalır bir tanesi szeth’in elinde 8 kalır ama öbür yedili diyor

1 Like

Demin sözlük ekledim

1 Like
Özet

Birisi de Nale’in elinde.

1 Like

@Scar arkadasin linkinde yazsiklarina baktim cok guzel olmus. Tam onikiden vuran teoriler var. Kendisine tesekkur ediyorum. Yaziyi okurken farkettigim bir nokta beni oldukca endiselendirdi.

Bazilarimiz ismi lazim olmayan yayinevinden umudunu kesip seriyi orjinal dilinden okuyor. Scar’in yazisini okurken yazarin kendi hikayeleri icin urettigi bazi ozel terimlerin turkcelerini gormus oldum ve korktum. Kozmer olgularini belirten bu sozler Buyuk harfle yazilir hep (gosterdigi dikkat icin Scar’a tesekkurler) ama bu kelimeler ceviri soz konusu oldugu zaman yoruma acik kelimeler olabiliyor. Sahsen ilk karsilastigimda cevirilerin ne anlam geldigini dusunmem gerekti.

Kozmer cevirilerinin ayni seri icinde bile farkli cevrildigini goruyoruz bu durumda kitaplar nihai olarak bir araya geldiginde birbirine gore baglantisiz kalma ihtimali beni korkutuyor.

4 Likes