Fırtınaışığı Arşivi

Ben de ne zaman açılacak bu başlık diye bekliyordum :stuck_out_tongue_closed_eyes:. Zaman Çarkı’nı okuduktan sonra başka kitapları beğenmeyenleri Fırtınaışığı Arşivi’ne davet ediyorum. Robert Jordan’ın hem hayranı olan, hem de Zaman Çarkı’nın son üç kitabını -epey zor bir görevi üstlenerek- bitiren Brandon Sanderson’un başyapıtı olduğunu düşündüğüm seridir Fırtınaışığı Arşivi. İlk kitabı okuduğumda kendimi kaybetmiştim bu kadar bilgiyi nasıl öğreneceğim diye, ama gerilmeye gerek yok zira Sanderson ön planda normal okurlarına harika bir hikaye anlatırken daha hayranı olan okurlara sürekli göz kırpıyor. (Ayrımcılık yapmıyorum kişilik ve ilgi meselesi :sweat_smile:)

Kendisinin de dediği gibi, kitaplarının çoğu birbiriyle bağlantılı (en azından bazı ortak karakterler bakımından) olsa bile her kitap tek başına okunduğunda bir bütün ve anlamlı. Hoid karakterinin ortaya çıkışı da ilginç. Brandon Sanderson okuduğu kitaplara kendi karakterlerini koymayı seviyormuş. “Arka planda” olan kendine ait bir karakteri başka bir yazarın kitabına sokmak gibi bir alışkanlığı varmış. Hoid de bu huyun (tabii başka nedenler de var) bir ürünüymüş. Hoid’in kendine ait bir hikayesinin olduğunu da belirtmek istiyorum. Yayınlanmamış Dragonsteel adlı bir çalışma Hoid’e ve Adonalsium’un parçalanmasına dair hikayeleri içerecek. Ancak bunun Fırtınaışığı Arşivi bitmeden önce yayınlanmayacağını da söylüyor, kısacası en az 15 senesi var diyorum ben :scream:.

Oathbringer henüz Türkçe yayınlanmadı ama yabancı okurlar bir sonraki kitabı beklemeye başladı bile. Brandon Sanderson da en erken 2020, belki 2021’e bile uzayabileceğini söylüyor bir sonraki kitabın. Dördüncü kitabın karakteri Eshonai, beşinci ise Szeth. Ardından yayınlanacak beşlinin sırası belli olmasa da Jasnah ve Taln’ın(Talenel) son kitaplar olacağını okuduğumu hatırlıyorum. (En sevdiğim karakterler sona kalacak sanırım :unamused:)

Bir de umarım Türkçe basan yayınevi (Akılçelen sanırım?) Warbreaker’ı da en kısa sürede çevirir, zira Rıhtım’da yayınlanan son Brandon Sanderson röportajında tekrar belirtildiği üzere Warbreaker Fırtınaışığı Arşivi için önemli bir kitap. (Olmazsa olmaz demiyorum da bazı okurların okuma keyfine bin katmak varken onu da çevirmemek mantıklı gelmiyor.)

2 Likes

Ben Zaman Çarkı’nın Sanderson’a ve Fırtınaışığı’na büyük katkısı olduğunu varsayıyorum, adam Zaman Çarkı’nı yazarak kendini epey geliştirip Parlayan Sözler’e geçti. Fırtınaışığı da Zaman Çarkı kadar büyük bir hikaye olduğundan anlatımı çok zor ama Sanderson bunu çok güzel başarıyor bence.
Warbreaker’ı ben de çok merak ediyorum, oldukça egzotik bir dünyası var gibi gelmişti ingilizcesine bakarken. Ve Oathbringer için fazlasıyla önemli dendiğini duydukça da merakım artıyor doğrusu.

1 Like

Zaman Çarkı’nın son üç kitabını saymazsak okuduğum ilk -ve şimdilik tek- Sanderson serisi Fırtınaışığı. İlk kitaba girmekte çok zorlanmıştım ama pes etmedim, sonrasında çok beğendim. Çok ilginç fikirler var bence. Dünyanın bambaşka bir iklime sahip olması sebebiyle bitki ve hayvanların buna uyum sağlayacak şekilde gelişmesi özellikle çok hoşuma gitmişti mesela. Fırtına’nın etkisini kaybedip yavaşladığı taraflarda bitkiler daha normalken, şiddetli olduğu yerlerde kendilerini koruyacak şekilde evrimleşmiş olmaları güzel ve gerçekçilik katan bir detay.

Ayrıca spren fikri de ilginç ve mutlaka altından epey enteresan şeyler çıkacak.

4 Likes

Hazreti Brandon Sanderson’ın yılmak ve yıkılmak bilmez neferleriyiz.

2 Likes

Brandon Sanderson okumaya başlamak istiyorum, bu seri hakkında da epey övgü duydum. Patrick Rothfuss’un da “Kitaba bayıldım başka bir şey söylemeye gerek var mı?” dediği bir seri ne de olsa. Fakat okuduklarıma göre seri toplam 10 kitap olacakmış, dilimize henüz 2 tanesi çevrildi bildiğim kadarıyla. Kralkatili Güncesi sayesinde dilim bir defa yandı, daha da tamamlanmamış bir seriye başlayabilir miyim bilmiyorum vallahi…

Brandon Sanderson’ın bu serisinin çevrilmeme-yazılmama durumu gibi bir şey söz konusu olacağını hiç sanmıyorum. Yazılmama durumu olmaz çünkü Brandon Sanderson çok planlı ve çalışkan bir insan 2020 veya 2021’de dördüncü kitabı çıkaracak, ondan önce ise Sissoylu serisinin Wax-Wayne (Era: 2) devam kitabını yazacak. Kendisi okurlarına bu sözleri yıllardır veriyor ve tutuyor. Buyurun bu seneki: State of Sanderson (Tabii ki aksi durumlardan söz etmiyorum, insanın başına ne gelir bilinmez.)

İkinci durum çevrilmeme durumu olmaz çünkü Oathbringer (şu an çevrilen üçüncü kitap) üç yüz bin kopya sattı çoktan… Böyle finansal başarı gösteren bir kitabı çevirmek her yayınevinin isteğidir diye düşünüyorum. Ama ben beklemeyi sevmiyorum diyorsanız o konuda yapacak bir şey yok, her 2-3 yılda bir kitap çıkarması bile başarılı bence, zira çok büyük bir iş yükü ile yazılıyor Fırtınaışığı kitapları. (Son kitap bir buçuk kilograma yakın sanırım, evet Sanderson kitaplarını tartıya koyuyoruz artık hayranları olarak :stuck_out_tongue: Eğer kitabın boyutu hakkında başka bir ölçü birimi isterseniz yazarın köpeği size yardımcı olsun.)
Bir de başlamak için Sanderson’ın diğer kitaplarını tercih edebilirsiniz belki, ama o konuda bir öneri vermeyeceğim zira ben de Fırtınaışığı Arşivi’ni yazarın çoğu kitabından önce okudum.

3 Likes

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Brandon Sanderson’ın epey hızlı yazdığını tabii ki duymuştum, bu da gönlüme biraz su serpti açıkçası, bir de sizin yazdıklarınızı okuduğumda seriye başlama isteğim biraz daha arttı. Bakalım ne yapacağım…

1 Like

Sanderson’dan okuma yapmak için tabii ki belli bir kitaptan başlamak zorunda değilsiniz ama ben Fırtınaışığı’nı başlangıç olarak önermem açıkçası.
Elantris’le başlayıp, Sissoylu’yla devam ederek Fırtınaışığı’na ulaşmanızı tavsiye ederim, çünkü hem yazarın gelişimini görürsünüz hem de kitapların hacmi birdenbire değil kademeli olarak artar rahat edersiniz. :smiley:

3 Likes

Ben Fırtınaışığı ile başladım ve sanırım size katılıyorum. Hala kafamda kozmer ile ilgili soru işaretleri var. Diğer kitapları da okumak istiyorum ama şu anda Zaman Çarkı’nı 2. Kez okumaya başlıyorum yarından itibaren. Sonrasında Brandon Sanderson’a geçeceğim. Ama nereden başlayacağımı bilemiyordum. Anlaşılan Elantris’ten başlayacağım :hugs:

2 Likes

Yani ne desem bilemedim, ben daha birinciye başlayamamışken koskoca seriyi 2. kez okumak… Tebrik ediyorum…

3 Likes

Aksine çok heyecanlıyım:) Bu kez özel bir defter aldım. Karakterleri, nereye gittiklerini, ne yaptıklarını not alacağım. Tabi bir de Zaman Çarkı evrenindeki o müthiş deyimler ve deyişleri kaydedeceğim :slight_smile:
İçimde sosyal olmayı seven bir kız ‘Help!!!’ diye bağırıyor şu anda :joy::joy::joy:

4 Likes

Kozmer kitaplari onceden yazildigi gibi okuma sirasi gerektirmiyor fakat kitaplarin agirligi (fiziki olatak da😁) acisindan elantris yada sissoyludan baslanmasi tavsiye edilir.

Firtina isigi yazarin genclik yillarindan beri kafasinda kurdugu bir dunya. Oldukca orjinal ve kapsamli. Sahsi zevkime gore zaman carkiyla denk. Okuyanlar bilir, zaman carkinin ortalarinda is iyice yavaslar, okumak zorlasir. Firtinaisiginda ise hic bir kitap tempo dusurmez. Hele ki Sanderson kitaplarina ozgu kitap finalleri çığ gibi gelir okuru ezer gecer heyecandan. Son bölümlerin nasil akip gectigini farkedemezsiniz.

Warbreaker konusu ikinci kitaptan itibaren onemini arttirmaya basladi, 3 ile birlikte bariz yüzümüze savuruyor artik okuyun şunu diye. Okumazsak pek birsey kaybetmiyoruz ama okuyan cok guzel anektodlari farkediyor. Benim gözümde firtina ışığı ana karakteri olmuş biri tamamen warbreaker dunyasindan cikma su anda

2 Likes

Başlıkta yazılanlar sonrası Elantris ve Sissoylu 5 kitabın siparişini bugün verdim ( babil’de akılçelen yüzde 35 indirimli) Elantris, sissoylu basılı kitaplar sonrası Fırtınaışığı serisini okuyacağım ama keşke şu seriyi ciltli ya da karton kapakla birlikte daha az baskı sayısı ile ciltli de bassaymışlar.

1 Like

Evet bunu ben de düşündüm.
Akılçelen, kitapların boylarını büyüteceğine ciltli bassa ya şunları, hemen hemen aynı fiyat çıkıyor zaten. Neden rahat okunabilecek bir kitabı masaya koymak zorunda kalalım anlamıyorum. Hem bana kalırsa kalın kitapların boyları bu kadar uzun olmamalı, insan elinde tutamıyor vallahi.

1 Like

Brandon Sanderson’ı, 17th Shard’ı ya da Tor’u takip edenler büyük ihtimalle biliyordur ama yine de burada da paylaşayım gözden kaçmasın istedim. Oathbringer Reread serisi iki hafta önce başladı. Kitabı okuyup (veya ileride okuduktan sonra) bölüm bölüm bir nevi incelemesini okumak (tekrar okumak) isterseniz çok iyi bir yazı serisi. Birikip tonlarca bölüme ulaşınca insanın okuyası gelmiyor o yüzden erkenden bilinsin dedim takip etmek isteyenler için.

3 Likes

O tugla gibi kitaplari audiobook ve ebook senkronlu sekilde yatarak takip etmek cok guzel oluyor. Deneyiniz

2 Likes

Yazılanları biraz okudum da çeviriyle ilgili son durum hakkında bir yazı göremedim. Son durumu bilen var mı? Tahmini ne zaman çıkar?

Bir bilgi yok şu an. En son Sissoylu serisinin beşinci itabı piyasaya çıktı, umarım Oathbringer da yakında çıkar.

1 Like

Oathbringer icin bir spoiler basligi acsak uygun olur mu ki? Vardir degil mi dayanamayip okuyan. Cok buyuk olaylar oluyor kitapta

1 Like

İlginç bir ayrıntı hiç düşünmemiştim hatta 500 gün olduğunu da bilmiyordum. Peki 20 saat olunca Dalinar’ın yaşı kaça düşüyor hesapladın mı? : )