Fransız Filozof Michel Foucault'ya Pedofili Suçlaması: "Arap Çocukları İstismar Ediyordu"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Michel Foucault Pedofili Olmakla Suçlandı – Kayıp Rıhtım

Ünlü Fransız filozof Michel Foucault, geçmişte çocukları cinsel istismara uğrattığı iddiaları ile gündeme geldi. Foucault’nun arkadaşlarından Guy Sorman, ünlü düşünce insanının Arap çocukları cinsel olarak istismar ettiğini öne sürdü. Sorman, Foucault’nun pedofili olduğu gerçeğini uzun yıllar sakladığı için pişmanlık duyduğunu da belirtti. 1926 ve 1984 yılları arasında yaşayan Fransız düşünür, tarihçi, edebiyat eleştirmeni, antropolog, psikolog… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Üstelik onunla da kalmıyor.

https://twitter.com/gurmant_/status/1376290143032721410

Şurada paylaşılmış. Kendisinin de aralarında olduğu 69 kişinin imzasıyla bir belge oluşturulmuş o zamanlar. Sartre, Beauvoir, Deleuze, Guattari ve daha kimler kimler imza atmış bu belgeye. Tweet zincirinde altta link var oradan bakabilirsiniz tam listeye.

2 Beğeni

Bir günde tüm putlar yıkıldı. Sabahında Tolkien’in oğlu olan rahip John Francis’in, çocuk istismarından yargılandığını ve ses kaydı olduğunu öğrendim. Ses kaydında Tolkien’in, babasının, arkadaşlarından biri tarafından çocukluğunda taciz edildiğini söylüyor. Kendisi de küçük çocukları taciz ediyormuş. Bu kayıt 2 sene önce ortaya çıkıyor ama aile açıklama yapmıyor bile. Foucault olayına denk geldim daha sonra. Hemen altında Türkçe bir tweet vardı:

Bugün adından saygıyla bahsettiğimiz pek çok yazar, şair, ressam, filozof var listede. Pedofiliye hepsi de destek vermiş. Bugün açıkçası benim açımdan tam bir put yıkımı oldu.

5 Beğeni

Bu insanların verdikleri eserler, oluşturdukları felsefeler üzerine yığınla külliyat oluşturulmuştur diye düşünüyorum. Bakalım daha neler göreceğiz. Çok ünlü bir sosyal psikoloğun uzun süre sonra araştırmalarında kullandığı datalarını kendisi oluşturduğu ortaya çıkmıştı mesela. Doktora öğrencilerinden tut araştırmalarda referans olarak kullanılmış şeyler hep. Tam bir yıkımdı o da. Bunun boyutu ise başka bir seviyede. Bu insanların ortaya koydukları felsefeler üzerine inşa edilen bir sürü araştırma, düşünce biçimi, eğitim şekli ve direkt felsefi eserler var. Özellikle de konu felsefe olunca her şeye dokunur bir hal şuanki. Ben çok detaylı bilmediğim için karşıt bir argüman üretemiyorum ama daha derin araştırmış olan insanlar aydınlatırlar hepimizi ilerleyen günlerde diye umuyorum.

1 Beğeni

Burasını tam anlamadım. Tolkien’in oğlu, Tolkienin babasının arkadaşı tarafından mı taciz edilmiş?

3 Beğeni

Felsefeci/yazar olduklarından kimse ses çıkarmıyor heralde. Ah herhangi bir dinle alakası olan birileri olsaydı bir de…O zaman görürdük curcunayı. Beauvoir okuyordum. Amacım modern feminizmi yazarları aracılığı ile tanımaktı. Başka yazarlara yönelmek lazım demek ki. Gerçi sonra onlardan da bir şey çıkabilir. Belli ki garantisi yok.

4 Beğeni

Arada sevdiğim isimler vardı, ben de dün Twitter’da görünce hayal kırıklığı yaşamıştım. Gerçekten Fransız postmodernlerinin böyle şeyler yapmış olması çok berbat. Foucault’un böyle konularda fikirleri olduğunu biliyordum ama Derrida, Deleuze ve Althusser’in bunu onaylamış olması gerçekten çok rahatsız etti.

Doğru yol analitikçiler diyenler haklıydı belki bilmiyorum. Belki de kıtacıların yaptığı gerçekten bir süre sonra felsefe olmaktan çıkmıştı.

2 Beğeni

Artık kimseye hayran olmamaya karar verdim. Artık herkese mesafeli duracağım. Ya da bir şekilde sevdiğim sanatçıların, filozofların hayatlarını öğrenmemeye çalışacağım. Artık duyduklarıma tahammül edemiyorum çünkü.

2 Beğeni

Emrecan bu cümleyi ben de anlamadım.

1 Beğeni

Daha bunlar bilinen batı zihniyetinin öğrencileri bununla da bitmez her kan gözyaşı savaş tecavüz sömürme vs vs vs…Hiç şaşırmıyorum maalesef Türkiye’de de çok ciddi sapık var…

1 Beğeni

Virgül’ün önemi. O cümleyi “Tolkien’in, babasının, arkadaşlarından biri tarafından taciz edildiğini söylüyor” şeklinde yazmayı düşünürken böyle bir cümle çıkmış. Düzeltiyorum, benim hatam.

İnşallah Stephen King’in bir şeyi çıkmaz. Tolkien’e gittim hayal kırıklığı, Poe hayal kırıklığı. King de sönerse, fena.

2 Beğeni

Tolkien’in oğlu olan Tolkien bu bahsettiğimiz değil mi? J.R.R. Tolkien değil? Yüzüklerin efendisini okurken kusmak istemiyorum çünkü daha okumamıştım serinin benim için mahvolmasını istemiyorum…

2 Beğeni

Biraz araştırma ve ders hocalarımla münakaşa sonucu bu imzalanan mektubun aslında biraz tartışmalı bir şey olduğu, sexual revolution sonrası bazı yargı unsurlarına dikkat çekebilmek adına ironik bir imzalama olduğuna dair fikirler olduğunu gördüm. Günümüzde de yasal sınırlamaların ülkelerdeki karşılıklarına da bakmak gerektiğini farkettim sonra. Örneğin, İspanya’da bu yaş sınırı 13 imiş. Dolayısıyla direkt olarak pedofili ile ilişkilendirmenin en azından Foucault hakkındaki gibi bir şeyler çıkmadığı müddetçe çok da aslî bir şey olmayacağına kanaat getirdim.

2 Beğeni

Hayır, J.F.R Tolkien. Yani John Francis Reuel Tolkien. Yazarın rahip olan oğlu, Christopher Tolkien değil. Özür dilerim, sanırım çok muğlak yazmışım ve bunu fark edemedim. Ama şöyle bir durum var ki: J.F.R Tolkien’in ailesi bu iddialara cevap vermedi ve olaya müdahil olmadı.

Yani mektup ve imzalar kültürden ve dönemin şartlarından kaynaklı da olabilir diyorsunuz, teşekkürler.

3 Beğeni

Emrecan’dan Tolkien severlere bir anlık kalp krizi ödülü. :joy::joy:

2 Beğeni

Virgül krizi değil de bunda gayet açık olmuştum aslında hocam ama nedense çok karıştı. “Rahip John Francis” diye belirttim. :confused:

1 Beğeni