Frostpunk: Post Apokaliptik Bir Buzul Cehenneminde Hayatta Kalmak

(Yakışıklı) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/frostpunk-post-apokaliptik-bir-buzul-cehenneminde-hayatta-kalmak/

This War of Mine ile dikkatleri üzerine çeken 11 bit Studios’un çok beklenen kıyamet sonrası oyunu "Frostpunk"ı soğuktan buz kesmiş parmaklarımızla anlattık! (DEVAMI…)

(Burak) #2

Ciğerlerim üşüdü şerefsiz o nasıl inceleme. Yalnız dediğin her şeye katılıyorum ama ben bu senaryosal gidişten sıkılmadım. Bunda çok fazla oynayamamamın etkisi de olabilir tabi, daha ilk senaryoyu yeni bitirdim 3-4 tekrarda.

Ancak uzun zamandır böyle zevk almamıştım haa. Büyükler jeneratörün yanındaki çalışma alanlarında keyif çatarken soğuğun en çok olduğu yerlerde çocuk işçi çalıştırma keyfi, çocuklar ölünce çıkan arbedeyi din ile bastırma keyfi… Ulan benden çok güzel ülke lideri olur da işte zamanında okutmadılar beni.

(Yakışıklı) #3

Açık konuşmak gerekirse beni de çok boğmadı Burak, ikinci ve üçüncü senaryo açık şu an, onlara geçeceğim fakat şöyle de bir şey var ki bir yerden sonra boğacak. Zaten yeniden oynanabilirlik kısıtlı, bi’ de sandbox modu olmayınca gg.

Oyun içine çekiyor resmen, başından kalkamıyor oturduğum vakit. Bi’ de az çok çözdüm mevzuyu, veriyorum kırbacı yolluyorum madene.

Dinle bitirdim ilk senaryoyu, bi’ de düzen ve disiplinle deneyeceğim. Bakalım nasıl gidecek.

(Can) #4

Uzun zamandır giremiyordum foruma bu başlık için girdim. Ne desem bilemedim Yakışıklı bu ne güzel incelemedir böyle. Sanki oyunu değil de toplumu sosyo-ekonomikbişilerle incelemişsin. Şu başlık, “Hiçbirimiz Mâsum Değiliz”, oyun incelemesinde çıkıp -bana göre- başarılı bir toplum analizine dönüşmüş. “Bir noktadan sonra insanlara insan değil de hayatta kalma aracı olarak bakıyorsunuz, onlar için, onlara rağmen, onlarla birlikte.” Saygıyla eğiliyorum üstat daha iyi anlatılamazdı sanırım.

Oyunu ilk gördüğümde almak istedim şuanda bir arkadaşım sayesinde aile paylaşımından oynuyorum biraz lets play izledim ama çok değil. Londoners’lara saydıra saydıra bir hal oldum. Ancak şu var sen ne düşünürsün bilemem ingilizcesi bana biraz ağır geldi. Yani bilmediğim kelime çok çıkıyor o kelimenin ingilizcesini bilsem bile bilmediğim bir eş anlamlısını kullanmışlar. O yüzden bazen kilit cümleleri anlayamayıp çeviriden bakıyorum. Sen ne düşünüyorsun bu konuda? Bir de burdan ilgilenenlere söyleyeyim yapımcılar Türkçe üzerinde çalıştıklarını söylemişler ama tarih vermemişler. Oynamayıp bekleyebilirim de belli olmaz.

Bu arada optimizasyon konusunda haklısın. Strateji, veya şehir kurma simülasyonları gibi oyunlar fazla sistem istememeli hatta bu oyunda mükemmel bir renk paleti bile yok bu hiç istememeli ama önerilen sistem de ekran kartı 1060 diyor. Ne oldunuz amerika… Yani AAA değilsin sen her kullanıcıya hitap etmen gerekir. Ben şuan her şey minimumda 15 20 fps alıyorum sence ilerde fps oynanmayacak seviyeye düşer mi?

(Ufuk ) #5

Nefis bir inceleme. Eline sağlık Çağatay.

Oyun indirime girsin alacağım inşallah.

(Yakışıklı) #6

Abi çok teşekkür ederim, incelemeyi beğenmene sevindim.

Dil konusunda zorlanmadım ben, daha doğrusu bahsettiğin gibi bir şey dikkatimi çekmedi lâkin oynarken biraz daha dikkat edeceğim. Belki 19. yüzyılda geçmesinden ötürü daha eski bir İngilizce kullanmayı tercih etmiş olabilirler, tam emin değilim, fakat benim gözüme (en azından bina açıklamalarında ve diyaloglarda) takılan bir şey olmadı. Türkçe destek modu geliştiriliyormuş dedi arkadaşım, eğer doğruysa bir ucundan da ben tutmak isterim işin, tabi mümkünse.

İyi optimize edilmiş şehir kurma oyunları dahi belirli bir noktadan sonra bilgisayarı yormaya mahkûm, sürekli genişliyoruz çeşitli binalar dikerek fakat Frostpunk’ın optimizasyon net kötü, çok yersiz takılmaları var ki gittikçe artıyor yerleşkenin büyümesinden ötürü.

3.2 GHz çift çekirdek CPU, GeForce GTX 660 GPU, 4 GB RAM ile de bu oyun oynanır demişler ama, zannetmiyorum, ancak menüde falan takılırsın xD Senin FPS sorunu aman aman sorun olur mu bilmiyorum açıkçası ama optimizasyonla ilgili bi’ ayar çekerler oyuna.

Çok teşekkürler Ufuk. Oyuna uygun olduğun vakit çök, çok zor, ama çok zevkli. Seveceğini de düşünüyorum.

(Can) #7

Ben 2.9 ghz amd athlon x2 çift çekirdekli işlemci, 4 gb ddr 2 ram ve 630 gt (x serisi değil) 2 gb ile oynuyorum dediğin sistemle de oynanır bence. :smiley:

(SAVCI BEY) #8

incelemeyi kısmen okudum, oyunu indiriyorum umarım beğeneceğim.