Game of Thrones Final Sezonuna Stephen King'ten Savunma Geldi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/geek/game-of-thrones-final-sezonuna-stephen-kingten-savunma-geldi/

Ünlü korku yazarı Stephen King, Game of Thrones’un birçok izleyici tarafından olumsuz tepkiler alan final sezonunu savundu. (DEVAMI…)

1 Beğeni

King iyi bir yazar olabilir ama hepimiz biliyoruz ki filmlerden pek anlamıyor. Kubrick’in The Shining uyarlamasını beğenmeyip 1997’de ki 3 bölümlük dizi versiyonunu övüyor.

3 Beğeni

Kral bizi bir sen anladın, sen de yanlış anladın :neutral_face:

1 Beğeni

Aslında Stephen King haksız değil. Bu sezon farklı, çünkü bu bir final sezonu. Pek çok karakterin hikâyesinin son bulması gerekiyor. Seyirciler ise dizinin önceki sezonlardaki gibi olmasını istiyor ama o dedikleri olursa dizi son bulamaz. Ki aslında seyircilerin istediği bu.

Bu nedenle bu sezonun çok farklı olmasını anlayabilirim. Bir son olması tabii ki gerekiyor ama daha iyi olabilirdi. Bu sezonun asıl sıkıntısı ise bazı şeylerin olması gerekenden hızlı gerçekleşmesi. Şu sezonu 10 bölüm yapıp biraz daha ağırdan alarak bitirseler, bazı karakterlerin ve grupların sonu hakkında bu kadar kolay mı ya demezdik.

Son bölümü az önce izledim. Önceki bazı bölümlerden daha iyiydi. Yine de önceki sezonlar kadar iyi değildi. Malum kısım fazla tahmin edilebilirdi.

Yine de dizi bittiği için memnunum. Ben, sevdiğim dizilerin bitmesini görmekten mutlu oluyorum. Çünkü öbür türlüsü daha kötü. Bugüne kadar kaç tane dizi, bitmesi gerektiği yerde bitemeyip, çok sevildiği için uzatıldı ve kalitesi diplere düştü ve doğru düzgün bir final bile yapılmadan sonlandırıldı. Game of Thrones yapımcılarının takdir edilecek tek bir hareketi varsa o da budur. Sekiz sezon dediler, sekiz sezonda bitirdiler.

Dizinin yapımcı 2lisine Hbo 9.sezona kadar uzatalım diye bir teklif iletmişler ve yapımcılar anında reddedip biz tek sezon 6 bölümde bu işi yaparız demişler. Ardından serinin en felaket ve önceki 7 sezonu hiçe sayan son sezon ile karşımıza çıktılar. Sonradan öğrendik ki bu 2li arkadaşa star warsin yeni filmini vermişler. Eee ne anlıyoruz buradan, adamlar oldu bitti ile reyting kaygısı olmadan son sezonu laf olsun diye çektiler ve Star wars için takvimlerinde yer açtılar. Bunun adı nedir şimdi?
Tam bir izleyici ile dalga geçmek ve ağır saygısızlıktır.

4 Beğeni

Mesele de tam olarak bu bence. Final sezonu olması mesele değil. 9. sezona uzatılmaması da mesele değil. Sekizinci sezonun olması gerekenden kısa tutulup her şeyin aceleye getirilmesi.

Bunun da nedenini şu an sizden öğrendim.

2 Beğeni

[spoiler] Her şeyin aceleye getirilmesi bir yana, sezonlarca anlatılan hiçbir şeye bağlı olmadan rastgele hikaye yazmaları yüzünden hayranlar tarafından taşa tutuluyorlar. 5. sezonda Cersei’ye yapılan kehanet ile ilgili bir bölüm var mesela. Ne oldu o kehanet hacı abi? Bran geri döndüğünde “benden lord mord olmaz” dedi, gitti kral oldu. Jon’un Targaryen olması bir yere bağlanmış değil. Arya’nın renkli gözlüleri tamamlanmış değil. Böyle böyle saysan sayfalarca gider. Heriflerin eski senaryoyu takmadıkları da bölüm sonlarındaki konuşmalardan belli. Herifler ilkokul müsameresi tadında bir sezon çekmişler. Kimse bu dizi bitmesin demiyordu. Kimse deli gibi mutlu son da istemiyordu. İnsanlar hikayenin mantığa oturur bir şekilde sonlanıp açıklanmasını bekliyordu. Ancak bunu da yapmadılar.

Edit: Yaa bak geçen bölümdeki Jamie geldi aklıma. Ulan herife 8 sezon muhteşem bir değişim yaşattır. SPOİLER Sonra sırf Brienne’e çakmak için Winterfell’e yollayıp 180 derece döndür. Bu mudur hikaye? [/spoiler]

2 Beğeni

Ön edit: Spoiler falan var ama bunu okuyorsanız izlemişsinizdir.

Daha önce paylaşılmıştı bu ama bir daha paylaşayım. Buradaki asıl sorun anlatım dilinin değişmesi. Bir evren var ve biz bu evrende geçen olaylara tanık oluyorduk. Aynı üç gözlü kuzgun gibi. 5.-6. sezonda sinyallerini verdiği gibi birden bire karakter odaklı bir dizi oldu GoT. Dizi bitmek zorundaydı o yüzden öyle oldu demek yanlış bence. Çünkü dizi ilk sezonda Ned Stark’ın kellesini kaybetmesiyle de bitebilirdi bence. Dany’yi hiç göstermezdin olup biterdi. Kızıl Düğün de aynı şekilde çok iyi bir final. Kızeyin mutlak yenilgisiyle biterdi dizi. Ya da Dany ondan sonra gelip yakardı Westeros’u. Bir tiran başka bir tirana kaybetmiş olurdu. Ama özellikle 7. ve 8. sezonda biz Jon ve Dany dizisini izledik. Bu durum da dizinin güç dengesini altüst etti. En basitinden Dany’ye motivasyon vermek için dürbünle kaçak ava çıktılar. Sonra daha çok dürbün hiçbir işe yaramadı. Onun yerine dizi karakterleri kolayca harcamaya devam etmeliydi. Belki de bran ölülerle savaşta kaybedilmeli ve bellek yitirilmeliydi. Ardından tabi biraz arkaplan verilerek Jon ölse ve Dany deli kraliçe olarak kalsa çok daha iyi bir son olurdu. Son aynı kalsa bile son iki sezonda nesnel bir dizi izlemeliydik, John Snow çarpışıyor değil.

Bir de koskoca 3 gözlü kuzgunsun olaylara etki etmiyorsun ve sadece 1 krallığa hükmetmekmiş amacın. okey.

Bir de yazdıkları hikayeyi o kadar bilmemek ki. Olayları tetikleyenin Robert ölümü sanıyorlar. Herşey Ned Stark’tan önceki kralın elinin bir sır keşfetmesiyle başlıyor.

Evet tablo gibi görüntü ama neye yarar. Neyse ki bitti de daha fazla buna maruz kalmayacağız. 7 sezondan sonra bırakmak kolay olumuyor.

2 Beğeni

Final sezonunun final bölümü de çok kötü olmuş.Neyse herkese geçmiş olsun bitti de kurtulduk.

1 Beğeni