Game of Thrones Hayranları İçin 8. Sezon Neden Bu Kadar Kötü İlerliyor?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/geek/game-of-thrones-8-sezon-neden-bu-kadar-kotu/Bir Reddit kullanıcısı, Game of Thrones dizisinin final sezonun neden bu kadar kötü devam ettiğiyle ilgili açıklamalar yaptı ve oldukça beğeni topladı. (DEVAMI…)

4 Beğeni

Açık ara en kötü sezonu izliyoruz.

Yapılan planlar kendi içlerinde çelişkili. Bir yerde verilen detay başka biryerde hiç yokmuş gibi davranılıyor.

Çok fazla mantık hatası olan sahne var. Senaristler biz böyle yaptık diyerek oldu bittiye getiriyor. Arkasında ne mantık var ne akıl.

Bu seriye yazık ettiler. İnsanların aklında bu sezondaki ve özellikle 3. Bölümdeki rezaletle kalacak dizi ve hikaye. Bunun tek çaresi yazarın bir an önce artık eserini tamamlaması.

5 Beğeni

Dizinin bu hali en azından kitap için yüreğime su serpiyor. En kötü senaryo buymuş diyorum kendime. Martin en güzeli okuyuculara sakliyordur diye umutla bekliyoruz.

1 Beğeni

yazara umut baglayanlar hayal kirikligina ugramaz saniyorum. Dizi kitabi ilk gectigi zamanlardan beri dususte zaten. Belliydi boyle olacagi.

2 Beğeni

Yazardan yana umutluyum ama yaşından yana umutlu değilim. 7 kitaplık biri seri olduğunu ve her kitabın arasın ortalama 7-8 yıl olduğu düşünülürse Martin’in 6. kitabı bitirmesine bile mucize olarak bakınca 7. kitabı ya hiç okuyamayacağız ya da Zaman Çarkı örneğindeki gibi başka biri bitirecek.

@yafeshan’ ın da dediği gibi dizi 5. Sezondan sonra yoldan saptı ve uçuruma gittiği belliydi ki bence 5. Sezon da buna dahildi.

2 Beğeni

Diziyi başından beri izleyen biri olarak herkes gibi ben de 6. sezondan itibaren dizinin tamamen mantık sınırlarının ve kendi çizgisinin dışına çıktığını düşünüyorum. Öyle ki rezalet son sezon hayal kırıklığına bile uğratamadı beni, sadece bitse de gitsek diye izlediğim bir angarya haline geldi. Çok sevdiğim video makale üreticilerinden biri son sezonun özellikle 3. ve 4. bölümlerinden neden bu kadar nefret edildiğini anlatan şahane bir video yayınladı dün, bu tür içerikleri seven arkadaşlar memnun kalacaktır:

Bu arada belki kendimi kandırıyorum ama dizinin bitmesinin ardından son 2 kitabın çok daha hızlı bir şekilde okurlarla buluşacağı düşüncesindeyim.

3 Beğeni

Bende diziyi 2-3 sezon önce izlemeyi bıraktım ve sizin gibi düşünüyorum, dizi bitince Kış Rüzgarları kısa zamanda yayınlanacak. Gerçi biz 1 yıl daha bekleriz.

Ben hâlâ anlamadım. Gece kralı neden sürekli geceyi getirmek istiyor. Neden insanları öldürmek istiyor? Filmi izlerken bir yerlerde diyalog mu kaçırdım? :thinking:

Not: kitapları daha önce hiç okumadım

Gece kralıyla ilgili kitaplar da çözülmüş bir durum yok ( 4-5 sene geçti herhalde okuyalı) diye hatırlıyorum. Dizinin söyledikleri var ama diziyi referans almalı mı pek emin değilim.

Yine de yazayım gece kralıyla ilgili genel kanı şöyle, kontrolden çıkmış kötücül bir varlık. İnsanlar Westeros’u işgal etmeye başladıklarında onları durdurmak için Ormanın Çocukları tarafından yaratılmış fakat sonrasında yaşayan her varlığın düşmanı olmuş. Belki de ölümden yaratıldığı için.

Galiba dizi pek de bir şey söylemiyor ( gerçi 2-3 sezondur izlemiyorum)

2 Beğeni

Youtubeda geek teori diye bir kanal var. Game of thrones dizi ve kitaplari ile ilgili aradigin her detay var o kanalda. Teoriler, çözümler falan dolu.

1 Beğeni

Daha detaylı bir inceleme için sizi ekşisözlük yazarı bigboned’ın yazılarını takip edin. Seriye ve serinin ruhuna hakim biri, reddit’e gitmeye gerek yok.

https://eksisozluk.com/entry/88990219
https://eksisozluk.com/entry/89230597
https://eksisozluk.com/entry/89520036
https://eksisozluk.com/entry/89749991

Eğer seriyi okuduysanız teorilerle de ilgili oldukça güzel ve toplanmış yazıları mevcut.

Sezona geleceksek felaket derecede kötü bir sezon. Güzelim HBO dizisi, The CW’de yayınlanan ergen dizilerine döndü. Bize Game of Thrones’u sevdiren tam bir şey yoluna girecek derken yaşanan büyük felaketlerin ve iyi ve kötü karakterlerin değil, gri karakterlerin olduğu bir dünyaydı.

Gece Kralı mevzusunu büyük ihtimal yan dizide çözüme kavuşturacaklar ama banane, ben yan diziyi izlemek zorunda mıyım? Bu dizide bana en azından kısaca amaçlarını ve nedenlerini göster, geçmişini ise yan dizi yap. Kitapta Bran, duvarın kuzeyine geçtiği yerde bitiyor. Ondan sonrası yok. Yeni kitabı bekleyeceğiz. O yüzden senaristler Bran’ın rolü ve akgezenler konusunda oldukça çuvalladı. Dizide Bran neden önemli gece kralı için anlayan yok.

Diziyi 2011 senesi yazında arkadaşımın önerisi ile izlemiş sonra koşa koşa ilk kitabını almıştım. Bu kadar popülerleşmesi maalesef benim gibi kalite arayanları üzdü. Zira popülerleşme, genel izleyici kitlesini memnun etmeyi gerektiriyor ki hepimiz biliyoruz ki dizi sonu Jon Snow ve ekibi kazanacak. Oysa ki seriyi bize sevdiren Cersei’nin kazanma ihtimali olmasıydı. Dizi sonu Cersei kazanırsa gelir özür dilerim ama ölülerler savaş bölümünden sonra o ihtimal çok çok düşük.

Şimdi yeni kitaptan da pek umudum yok. Bu popülerlik George Martin’in tarzınıda bozacağını düşünüyorum umarım yanılırım.

5 Beğeni

Dizinin kötü gidişatı için GRRM’in kitapları yazmamış olmasını öne sürmek çok saçma. Dizi yapımcıları zaten üçüncü dördüncü sezondan sonra kitaplardan kopmadı mı?
Lady Stoneheart? Martell’lerin büyük planı ve Dorne? Nehir toprakları? Nymeria ve sürüsü? Victarion, Euron, duvarın ötesinde Mance, prenses Val?
Hepsini görmezden gelmeyi, kolayca kesip atmayı tercih ettiler. E son iki kitap çıkmış olsa bile sen nasıl bağlayacaktın ki? Bağlayamadın işte.
Dizinin nasıl biteceğini, karakterlerin sonunun nasıl olacağını biliyorlardı ama seriden tüm bu tarihi, önemli olayları, işlerine gelmeyen kısımları kesip atarak doğru düzgün ilerleyemediler o sona. Bence dizi GRRM’in sonuna sadık kalmamalıydı. Şimdi o sona doğru gidiyorlar fakat olan hiçbir şeye mantıklı bir açıklama getiremiyorlar.

6 Beğeni

Kitap ile bağlantıları tamamen koptuktan sonra diyalogların kalitesizleşmesi dizinin büyüsünü bozan ilk unsur oldu bence. Euron ve Tyrion’un “bel altı” şakaları bıkkınlık verdi artık. İlk 4 sezondaki Tyrion’un diyaloglarının yanına bile yaklaşan diyaloglar yok uzun zamandır.

Coldhands, Lady Stone Heart, Victarion gibi karakterlere dizide yer verilmemesi ve bence daha da önemlisi kitapta yer alan hanelere bağlı lordları ve komutanları görmemiz diziyi olumsuz etkiledi. Lannister hanesinde çok önemli lordlar var ancak dizide yer almadılar.

Kuzeyde bolca gizem var ancak bunlar yine dizide yer almadı, mesela Coldhans’in bran’i surun kuzeyine geçirirken kullandığı ağız şeklindeki ağaç, tamamen büyülü bir nesne hatta akgezenlere kurban sunulan bir sunaktı sanırım.

Jon’un dirilmesi olayı bile tam olarak açıklanmadı bence, Jon yaşıyor mu yani kan dolaşımı var mı yoksa zombi olarak mı dirildi? Kitapta ölümden dönen bir karakter zombi olarak yaşıyordu ve kan dolaşımı yoktu yani cinsellik yaşaması ve çocuğunun olması mümkün değil. Sanırım Beric’di bu karakter.

Dizi kitabın önüne geçtiğikten sonra adeta bir serbest düşüş yaşadı ve halen devam ediyor. Son sezon ne olacak diye izledim şimdiye kadar, daha kötü olabilir miydi? Pek sanmıyorum.

Arya’nın bu kadar güçlü olması bile akla aykırı bir durum, yani koca diyar Arya’dan çok daha güçlü olan bir yüzsüz adam tutup night kingi öldürmeyi akıl edememiş ve koca sur yapmışlar. Zaten o ölürse hepsi ölür olayı 2. sınıf hollywood klişesi. Mantık hataları ve ucuzluklar saymakla bitmez.

Tek tesellim GRR Martin kitaplarda bu tür ucuzluklara kaçmıyor ve devam kitaplarının diziden çok daha kaliteli olacağını düşünüyorum açıkcası.

Bir de şunu ekleyim şu son sezonları gördükten sonra Zaman Çarkı’nın dizisi keşke çekmeseler diyorum.Güzelim eseri kim bilir nasıl mahvedecekler :confused:

8 Beğeni

Işık Tanrısı rahipleri. ölüleri yeniden yaşama döndürüyor ( gerçi dediğiniz gibi anladığımız gibi bir yaşam değil)

Sürpriz bozan, kitabı okuyacaksanız buraları okumayın.

Beric ölümden geri dönmekten yorulduğu için Işık Tanrısı rahibinden Kızıl düğünde öldürülen ve sonrasında Ulu kurtlardan birisinin bulduğu Catelyn Stark’ın ölümden geri dönmesini ve sancaksız kardeşliğin liderliğini almasını istedi.
Ölümden dönen ve Leydi Taşyürek olan Catelyn Stark dizide hiç işlenmedi.;

Okumayanlar için süprizbozan; devam ediyor.

Kitapta en son Leydi Taşyürek Tarthlı Brienne üzerinden kurduğu pusuyla Jaime Lannister’ı ele geçiriyordu (yanlış da hatırlıyor olabilirim.

Neyse; Martin seriyi bitirse de bizde yeniden okusak tüm seriyi.

4 Beğeni

Doğru hatırlıyorsun. Jaime idi. Hatta Jaimeyi, Jaimenin kılıcı ile öldürmesini yoksa pod ile brienneyi öldürmek ile tehdit ediyordu galiba bölüm sonunda. Daha güneyde Aemon Balckfyre ve ordusu var. Beni çok heyecanlandirmisti

1 Beğeni

Arkadaşlar kitapta night king diye bir karakter yok.

2 Beğeni

Dizideki ile aynı Night King yayınlanan kitaplarda yok ama kitaplarda Night King olarak geçen bir karakter var, Sur muhafızlarının lordlarından birisi.

Ben okuyalı çok zaman oldu, yakın zaman da okuyan varsa daha detaylı bilgi verebilir. Bu evreni konuşurken dizi mi kitap mı diye seçmek gerekiyor. İkisi bir arada çok çelişkili oluyor.

1 Beğeni

Kitaptaki karakter night king degil night’s king. Kendisi kahramanlar çağında yaşayan bir gece nöbeti kumandanı.
Ak gezenlerin başında biri var mı yok mu bilmiyoruz.

2 Beğeni

O birinci sezondan itibaren büyüyen bir tehdit olan nightwalkers, ve onların kralı nightking NASIL BU KADAR ÇABUK YENİLDİLER!? Jon ve Dany sahnelerinden kısıp bu olayı genişletselerdi ne olurdu sanki?
Zaten kitaptaki birçok detay ve önemli olaydan eksik olduğu için diziyi (her ne kadar sevsem de) eleştiriyordum ama bu sezonu cidden sevmedim, sevmiyorum, muhtemelen de sevmicem.
Onu geçtim ejderhaların korkunç güçlü yaratıklar olması gerekmiyor muydu?? Nasıl 2 tanesi ölebilir!!
Bu arada hayatta kalan ejderhanın kaybolduğu sıralarda çoğaldığına daie teoriler var buna da değinmek istedim :’)

2 Beğeni

Bunun nedeni GRRM. Onun Yüzüklerin Efendisi’nde en sevdiği bölüm Scouring of the Shire’mış. Yani Sauron yenilmişken ve her şey bitmişken hâlâ Shire’ın işgal edildiğini anlatan bir bölüm. GRRM böyle bir son istediğini söylüyordu. Kitaplarda da Ötekiler’in sonu dizidekine benzer bir son olabilir (tabii yazarsa). Ama GRRM bunu çok daha güzel, aşama aşama anlatarak yapar. Dizideki gibi oldu bittiye gelmez her şey.