Game of Thrones Yazarı G.R.R Martin: "Yüzüklerin Efendisi Kusursuz Değil"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/game-of-thrones-g-r-r-martin-yuzuklerin-efendisi-aciklamasi/

Game of Thrones uyarlamasının yaratıcısı George R.R. Martin, yine hayranları kızdıracak sözlerle gündeme geldi. Martin, Yüzüklerin Efendisi kitaplarını eleştirdi. (DEVAMI…)

Hiç Kimse: “…”
Bütün Galaksi: “…”
George R.R. Martin: “Bence Yüzüklerin Efendisi…”

10 Likes

Sırf boşluk aramak için konuşursak ‘‘Bu niye benim istediğim gibi olmadı?’’ egosuna düşeriz. Bütün kült yapımlarda boşluk arar ve buluruz. Çünkü fantastik evrenlerde o kadar çok sorulacak soru vardır ki…

1 Like

Elbette kusursuz değil, kusursuz olsa “gelişim” mümkün olamaz zaten.
Kusursuz olan bir şey var mı ki?

Çıktığı dönem hayranlık uyandıran eserlerden sonsuza kadar bu özelliklerini korumalarını beklemek doğru değil bence.

Bana göre Tolkien’in muhteşemliği öncü olması ve özgünlüğü, bunların vergi sistemi ve ticaretin nasıl olduğu gibi konulardan daha önemli olduğunu düşünüyorum.

4 Likes

Bu soru şunu doğuruyor. G.R.R. Martin senin GoT finalin çok mu mnatıklıydı?

1 Like

Hmm. Lord of The Rings’in ne olduğunu söyleyeyim: Tamamlanmış, bitmiş bir seri.

Ek olarak, bunlar kendisinin yazdığı fantastik “tarih anlatısı” taklidinin konusu.
Tolkien’in yazdığı “mitolojik anlatı” taklidinin konusu değil.

6 Likes

Bu açıklama bana biraz şüpheli geldi. Yüzüklerin Efendisi’ni okuyan biri ork bebeklerden nasıl bahsedebilir ki? Orklar, Melkor/Sauron ve Saruman’ın yakalayıp bozduğu, yozlaştırdığı elfler değil miydi? Onlar normal bir ırk değil. Üreyemezler. Dolayısıyla dişileri ve bebekleri de yok.

Yanlış hatırlamıyorsam Peter Jackson filmde bu durumu Saruman’ın kozalardan yetişkin hâlde çıkardığı orklar şeklinde betimlemişti.

GRRM’in bu açıklamaları sanki birileri ya da kendisi Aragorn dizisi yapmak istiyormuş da sanki buna zemin hazırlıyormuş izlenimini verdi bana.

11 Likes

Martin efendi akıllı ol… Bak biz Türk Tolkien hayranları sinirli adamlarız… Bak, depreştirme bizi… :rofl:

3 Likes

Y. Efendisi tabi ki kusursuz değil, ama zaten kusursuz bir eser yaratmak mümkün müdür? Birçok karakterin, birçok hikayenin olduğu eserde sorulacak yüzlerce soru, değinilmemiş onlarca konu mutlaka vardır. GoT’da da birçok açık bulabiliriz. Bence birbirinden değerli iki eser…

2 Likes

Bir sürü kusur var demiş ama kusurlardan hiç bahsetmemiş. Kitabın ekler kısmındaki bir cümleden dolayı kitabı eleştirmek çok mantıklı gelmedi bana.

1 Like

Şahsen ben buraya takıldım. Niye karşılaştırılamıyor yahu? Biri diğerine göre bazı yönlerden üstün olabilir ve gayet de karşılaştırılabilirler. İlla evren yaratılışı yazması mı gerekiyor Martin’in kıyasa bile dahil edilebilmesi için?

1 Like

Aksine, kusursuzdur çünkü çıktığı dönemde fantastik kurgunun ilk örneğidir; dolayısıyla daha iyisi ya da daha kötüsü yoktur, serinin kendisi kendisinin ölçütüdür.
İlk olan şeyde kusur aramak mantıksızdır.

Elbet kusursuz değildir. Ama çıkıp da kitabın sonundaki eklerde yer alan cümleyi eleştirmek saçmalıktır. Sonuçta detaya girmeden tek bir cümle ile özetlenmiş bir durum var ortada. Bana göre imkansız bir olgu da değil bir kralın iyi bir şekilde ve bilgece yönetmesi krallığını. Zaten neye göre imkansız? Böyle bir kriter mi var? Kurgulanmış eserlerde her şey kendi dünyası içinde değerlendirilmelidir.

1 Like

Tabii ki değil. Dede haklı.

Bu yorum üzerine tartışılmasını bile saçma buluyorum. Birisi bir türü yaratmış, diğeri onun yarattığını okuyup yıllar sonra türe farklı bir yönden küçük bir katkıda bulunmaya çalışmış (Onu bile tam yapamamış ve sonunda saçmalamış). Tabi ki türü yarattı diye de hiç bir şey tartışılamaz değildir ancak gündemde kalmak için yapılmış hareketlere de fazla takılmamak gerekir diye düşünüyorum.

Doğru olabilir ama samimi bulmuyorum,sen çöp bir got finalini savunursan bu eleştirilerin ciddiye alınmaz.Objektif degil

1 Like

On senede bir kitap yazamayan adamın başkasından beklediği detaya bak.

1 Like

Arkadaşım o konuya girersek Tolkien’in hayatta olduğu süre içerisinde Hobbit ve Yüzükler Efendisi serisini yayınladı. 45-50 yıllık hikaye yazma sürecinde 4 kitap sadece o konudan bakmak bana biraz mantıksız geliyor. GoT finalini sevmiyorum ama bence acele edildiği için ve ayrıca dizinin yazan kadrosunun da etkisi olduğunu düşünüyorum. Martin buna onay vermemeliydi.

Tolkien’in hayatta olduğu süreçte neler yayınladığını ve neler yaptığını biyografisini okursanız öğrenebilirsiniz. Sadece 4 kitap yayınlamadı tabi ki. Ayrıca yaşamında 2 dünya savaşını da görmüş bir insandır kendisi. Dönemin şartlarını da değerlendirmek gerekir. Açıkçası bu açıklamanın yapılmasının tek nedeninin para uğruna diziye müdahale etmeyen ve kitabını tamamlayamayan, kendi düşüşünü engellemek için gündemde kalmaya çalışan yaşlı bir adamın çırpınışları olarak görmekteyim.

Aslında yukarıdaki mesajımın ardından bir şey yazmayacaktım ama siz sadece 4 kitap deyince konuyla ilgili az biraz bilgimle küçük bir düzeltme yapma ihtiyacı hissettim. Saygılar…

1 Like

Orası konusunda haklısın benim sadece söylemek istediğim yayınlama seviyesine getirdiği sadece 4 kitap. Asıl söylemeye çalıştığım Martin bu işi daha serkeşçe yapmasıdır. Dediğin gibi yeni çıkacak spin-off dizileri için biraz daha hype yaratmak kendini medya üzerinde canlı tutmak için yapılan bir açıklama.

1 Like