Game of Thrones'u Tahtından Etmesi Olası 8 Fantastik Dizi Uyarlaması

(Boş İnsan) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/game-of-thronesu-tahtindan-etmesi-olasi-8-fantastik-dizi-uyarlamasi/

"Game of Thrones"un ardından dizi dünyasının büyük bir boşluğa düşeceği kesin. Ancak bu dev eserin yerine göz diken, oldukça ciddi yapımlar da bizi bekliyor. Gelin, “Şimdi ne izleyeceğiz?” sorusuna hep birlikte yanıt arayalım. (DEVAMI…)

Yüzüklerin Efendisi her zaman önceliğimdir ama diğerlerini kaliteli yapsınlar da biz seçemeyelim. :smiley: :smiley:

(Damla) #3

Bu aralar çok fazla fantastik seri diziye uyarlanıyor. Narnia ya da Witcher gibilerinin yanı sıra pek çok kalitesiz genç yetişkin romanı da ileride dizi olacak. Açıkçası hepsini çok merak ediyorum ben bakalım nasıl yapacaklar.

(42. Mehmet) #4

Bir an için sadece bir an için Witcher’a kalitesiz demişsiniz sandım. Şu an tansiyonumu inmesi için ikna etmeye çalışıyorum.

Allah’tan son anda göz ucuyla da olsa burayı gördüm.Yoksa o tansiyonu Sapkowski gelse indiremezdi. :joy:

(Didem) #5

Bir kısmını bilmesem de dizilerin hepsi heyecan verici görünüyor.
Aylardır kitaplıktan bana bakan Zaman Çarkı Serisini artık elime almam gerektiğini gösterdi liste bana. Hrp uzun bir zamanım olsun da öyle okuyayım derken zaman geçiyor. :blush:

Kıyamet Gösterisi kitabı temin edilemiyormuş şu an. Diziler/filmler öncesi kitabını okumayı tercih ediyorum. Bakalım tekrar basacaklar mı Good Omens e kadar…Bir de Lucifer ı baz alın demişler, daha nolsun.:dancer:t2:

The Watch benim için sürpriz oldu. Diskdünya da okumak istediğim bir seri. Ama vurucu kısım Douglas Adams tarzı denmesiydi. Ben izlemeyeyim de kimler izlesin şimdi bu diziyi. Umarııım çok iyi bir dizi olur.

Lotr merakla heyecanla sabırsızca beklenmeye devam ediyordu… Dizileri izlemek kadar yayınlanmalarını beklemek de heyecan verici bence.:see_no_evil:

(Hazal Çamur) #6

Douglas Adams tarzı diye bir şey olamaz. Ancak Pratchett tarzı olur ve çok sevdiğim Adams o tarzın bilimkurgu ayağıdır.

Fangirl out.

Şakayı bir kenara bırakacak olursam Pratchett hayranlığıma karşın Gaiman ile ortak işlerini beğenmiyorum. Kıyamet Gösterisi’ni de beğenmemiştim. Ancak dizi uyarlamasının çok daha iyi olacağını düşünüyorum. En azından ben diziyi daha çok seveceğim gibi bir hisse kapıldım. Ama The Watch için heyecanlıyım. Diskdünya filmlerini de sevmiştim ben.

Lotr ve Narnia dizilerini gereksiz bulsam (çünkü filmlerini başarılı buluyorum) da Zaman Çarkı için iyi bir seçim.

Witcher? Kitaplar (çevrilmeden önce okudum) ve oyunlarından sonra diziye dair iyi bir beklentim yok. izlemeyeceğim gibi duruyor, ama bakalım.

(Batuhan Şimşek) #7

Zaman Çarkı ve Kralkatili Güncesi hikaye olarak çok iyi bir dizi çıkartmaya müsait,bakalım ne kadar başarılı olacaklar?

His dark materials’ın listede olmaması bir miktar üzdü

Gözden kaçmış Dune serisi de var.

Kral Katili güncesini de okumadım, seri bitmeden okumayı planlamıyorum keşke diziyi de kitaplar bittikten sonra çıkarsalar yoksa Game of Thrones’ta gördüğümüz üzere senaryo felakete dönüşebilir.

Bu kadar dizi çekilecek olması beni korkutuyor. Güzelim serilerin tv dizilerinde hakkının yenmesinden korkuyorum.

(Cankut Değerli) #10

Zaman Çarkı ve Witcher en çok beklediklerim. Yüzüklerin Efendisi’ne dizi yapılacak olması bana gereksiz geliyor, çok da ilgimi çekmiyor açıkçası.

Bakalım, kitapları berbat etmesinler de Game of Thrones gibi… Hem Zaman Çarkı hem de Witcher’ı keyifle izlerim diye umuyorum.

(Emre) #11

Zaman Çarkı serisini bir dizi veya film halinde iyi yansıtarak, eksiksiz gösterebilmek imkansız. Bu nedenle hiçbir şekilde televizyon endüstrisine yem olsun istemiyorum. Bırakın edebi eserleri oldukları gibi kalsınlar.

Bu tarz yapımlar bence bizim bu dünyalara olan sevgimizden değil, kendi ticari kaygılarına daha çok hitap ediyor.

(Alican) #12

Yüzüklerin Efendisi hariç diğerlerini okumadım ama Game of Thrones’u tahtından indirebileceklerini sanmıyorum. En güçlü aday Netflix’in Witcher dizisi olacak gibi duruyor. Eli meşaleli Yüzüklerin Efendisi fanı olarak Amazon’un yapacağı dizi için pusudayım.:grin: İşleri çok zor ama başarırlarsa tahtından edebilirler.

(Damla) #13

Dune maalesef film olacak. Müthiş bir dizi potansiyeli olan seriyi neden film yaparlar anlamış değilim. Özellikle 2. ve 4. kitapların film yapılması çok zor.

(Cengizhan Demircan) #14

Star Wars - The Mandalorian unutulmuş. Yani unutulmuştur umarım atlanmamıştır.

Bu serilerin neredeyse her biri oldukça sağlam bir kaynağa sahip. Doğru ellerde özenle işlenirse Game Of Thrones kalitesinde , hatta çok daha iyi yapımlar ortaya çıkabilecek potansiyele sahip.

Ne yazık ki böyle bir yapımı görebileceğimize olan inancım ise sıfır.Sorun şu ki fantastik & bilim kurgu tarzında yayınlanan dizilerin neredeyse her biri “teenage superheroes” güncellemesi ile ekranlara sürülüyor. Bu yapımların her birinin ortak özelliği ise kötü oyunculuk, kötü dekor ve kostümler ve abartılı konuşmalar.

Netflix ellerinde şekillenecek serilere resmen acıyorum çünkü belirttiğim tarzda bir güncellemeye maruz kalacaklarına emin gözüyle bakıyorum.
Zaman çarkı kitaplardaki karakterlerin yaşlarından dolayı bu bahsettiğim güncellemeyi yaşama tehlikesi içeriyor ancak Taht Oyunları bu durumu kitaplardakinden farklı yaşlarda karakterler yaratarak aştı.(Çok da iyi oldu)
Kralkatili Güncesi ise Kvothe demek. Kvothe’tan öncesini anlatarak nereye nasıl bağlayacaklar hiçbir fikrim yok. Ancak kitaplara bağlı kalır , sağlam bir ekip ile çalışıp azıcık da kesenin ağzını açarlarsa. Ortaya izlemesi keyif uyandıran bir yapım çıkacağından şüphem yok.

(Derin) #16

Her birinin çok sağlam temelleri var evet. Ama Yüzüklerin Efendisi dışında diğerlerinin kafa tutabileceğini sanmıyorum pek…

Yüzüklerin efendisi Game of Thronesu tahtından edemez. Etmesini çok isterdim hayranlığım onadır ama o zamandan bu zamana dünya çok değişti. Yüzüklerin efendisi şu dönemde oluşturulmuş büyük tüketici kitlesinin ruhuna fikir bütünlüğüne taban tabana zıt bir hikaye işliyor.

Tolkien kardeşliği işlerken şimdilerde bireycilik işleniyor. Tolkien kahramanları erdemden dem vururken şimdilerde anti-kahramanlar revaçta. Deadpool başarılı 2 filmle sup ve bat gibi mazisi uzun kahramanların popülerliğine göz kırpabiliyor.

Tolkienin aşkı işleyişi bile şimdiki aşk hikayelerine ayılıp bayılanlara çok manasız gelecektir mesela. Pazarın ahlak olarak dibi gördüğü zaman da o duyguların albenisi yok desek yeridir.

Benim korkum o ki pazarın ruhunu okuyan yapımcılar bize bizim bildiğimizden farklı bir hikaye ile gelebilirler. Hobbitte bu oldu mesela kitapta olmayan karakterler olmayan aşklar işlendi. Ben bunların yukarıda bahsettiğim durumdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Tabii yine de ne var? Bu tüketici topluluğuna şekil verenler zaten bu büyük firmalar. Tüketiciyi satacakları içeriğin olgusuna göre sil baştan dizayn edecek adımlar atarlar yine mallarını satarlar.

Ama bu olmazsa taht toplumun evrimine paralel giden eserlerin elinde kalmaya devam edecektir. Tabii benden olsa olsa nokia ceosu olur. Matematiğim genelde hiç tutmaz. Orta dünya milyon milyon hayranı olan bir dünya iyi bir yapımla deprem etkisi yapması süpriz olmaz. Sadece niyeyse dünya klasikleri şu saatten sonra artık asla unutulmaz olmalarına karşın bugünün hikayesini yansıtmıyorsa yüzüklerin efendisi de o rafa kalkmış gibi hissettim. Akşam akşam niye böyle boş yaptım ben ya gideyim dinamik çalışayım elveda.

(Cihan) #18

Ah bir çıksalarda izlesek. Her birini merakla bekliyorum…

(Hiçliğin bekçisi…) #19

İşte bu doğru… :smiley:

Hepsi harika hikayeler olsa da pek umutlu değilim. Game of Thrones sayesinde bir dizi enflasyonu oluşacak gibi geliyor bana. Zira hepsi aynı anda GoT’un izlenme oranlarına ulaşamayacaktır. Özellikle Zaman Çarkı külliyatının yeteri kadar izlenmeyeceğinden ve yayından kaldırılacağından endişeliyim.