Gediksavaşları Efsanesi

lotr kitabindakı khaza dum olayının aynısı bu kitaptada vardı.Sadece Balrog yerine başka bir yaratık cikiyordu ve tabi Thomas karakterinin ejderha ile karşilastiği yeri unutmamak lazim, Bildigin hobbit kitabında kı Smagu olayı.

Ejderha var diye ki eski frplerin vazgeçilmez unsuru, çakma mı oluyor? Ne olayların başlangıcı ne de olay örgüsü benziyor lotr serisine. Ha büyü sistemi eleştirilebilir ama sırf benzer sahne var diye de çakma yaftası yapıştırmayın hemen.

Bu arada hangi oyundan esinlenilmiş?

1 Beğeni

1998 de çıkmış oyun nasıl 1982 basımı kitaba esin kaynağı olabiliyor?

2 Beğeni

Her yeni yazar eskilerden esinleniyor. Bunu tüm yazarlarda görebilirsiniz. Hatta bir çoğu esinlendiğini kendisi açıklıyor. Artık bırakın şu yorumları arkadaşlar. O şunun çakması, bu bunun bilmemnesi gibi şeyleri. Bu çok yanlış bir yaklaşım. O zaman neredeyse bütün kitaplar da mitlerin, efsanelerin çakması…

Çakma demek için neredeyse birebir tüm kitapların aynı olmasını gerektirir. Üç-beş sahneyle çakma olunmuyor. Yazar hayrandır, o sahneden etkilenmiştir bir benzerini koymak istemiştir. Bugün bizler bile öykü yazarken hoşlandığımız şeyleri eklemekten geri durmuyoruz.

5 Beğeni

Shannara serisinde bundan bahsediyorduk :slightly_smiling_face:

Yüzüklerin Efendisi’ne de çakma diyebilirim. Ejderhalar çin mitilojisi, madenci cüceler Pamuk Prenses diye uzar gider liste.

Bu kadar kolay çakma veya balon diye etiketlememek lazım.

4 Beğeni

Tesadüf oldu gerçekten. Ben burada arkadaşı da linç etmek niyetinde değilim sadece bir yorum yaparken biraz daha düşünmek ve objektif olmak gerektiğini düşünüyorum. Hikaye kendi içinde nasıldı? Okuyunca sıkıyor muydu? Anlatım dili akıcı mıydı? Hangi kitaplarla benzer yönleri vardı? Çeviri nasıldı? gibi soruları yanıtlamak lazım. Falanca çakma denilince insanlar yanlış izlenime kapılıyor. Yanlış ve çok kıt bir yönlendirme oluyor.

Çakma demek bir eserin başka bir esere neredeyse yüzde 95 oranında benzemesi anlamına gelir. Çin malı gibi olmalı çakma eserler. :smiley:

4 Beğeni

Ufak bir düzeltme yapmak isterim. Seri bilgisayar oyunlarından esinlenme değil. Seri tutulunca Sierra firması bize oyun senaryosu yaz o dünyada geçen diyor. Raymond’da yazıyor. Ardından o oyun senaryolarını kitaplaştırarak seriye Gediksavaşlarının Ardından ismiyle ara üçleme ( Krondor - İhanet / Krondor : Kiralık Katiller / Krondor : Tanrıların Gözyaşı) olarak dahil ediyor.

Bir yıl sonra gelen edit: Feist’a senaryoyu yazması için teklif geliyor fakat kabul etmiyor. Oyunların çıkmasından 5 yıl kadar sonra anlatılan hikayenin canonlaşmasından dolayı kitaplaştırıp seriye ekliyor.

5 Beğeni

Yazar Bir röportajında masaüstü oyunundan esinlenmiştim demişti bende bu oyunlardan esinlendi sandım.Yazar herhalde D&D tarzı bir oyundan bahsetmiştir. Ben yanlış anlamışım.cok özür dilerim @narpal.

Esinlenmeninde bir ölçütü var.Yoksa her yazar kitabını yazarken çevresinden ve yaşadığı toplumdan esinleniyor. Aslina bakarsaniź ben hayalgücü denen şeyin bile bir esinlenme olayı olduğunu düşünüyorum.Ancak bu kitapta yazarın yaptığı şey resmen khaza dum olayını yeniden yorumlayarak okuyucunun önüne sürmek @Agape.

Bu arada khaza Dum ismini yanlış yazmış olabilirim.Seriyi okuyalı uzun zaman oldu.

1 Beğeni

Bunu birçok yazar için söyleyebiliriz. Özellikle de Brandon Sanderson kitaplarının çoğunda ben böyle benzer sahnelere rastlıyorum. Belgariad ve Zaman Çarkı’nın ilk kitaplarında bile neredeyse aynı sahneler var. Buradaki kıstas bir bölüm olmamalı. Çin malı örneğini bu yüzden verdim. Seriyi bir bütün olarak düşünmek lazım. Atıyorum 3000 sayfalık bir eserin 2900 sayfası falanca seriyle neredeyse aynı olursa buna çakma diyebiliriz. 100 sayfası benzerlik gösterirse buna çakma demek haksızlık olur. Bundan bahsediyorum. Şimdi baktığınızda Gedik Savaşlarının bütünü Lotr ile aynı mıydı yoksa değil miydi? Eğer tamamı aynı ise evet çakmadır fakat bir yada iki olay benzer ise maalesef bu esinlenmedir ve dozu da normaldir bana göre.

4 Beğeni

Fantastik kurgularda en sevilen iki karakter olan Drizzt ve Raistlin içinde Elric karakterinden çok fazla esinlendiği söylenir.

Kitaplardaki seçilmiş kişi kavramının işlenişleri de birbirine benzer. Yazar bir yerden sonra kendine özgü bir şey sunmazsa silinip gidiyor zaten.

3 Beğeni

Ben de bu konuda @Agape ve @narpal’a katılıyorum. Gedik Savaşları’nı henüz okumadım ancak bir oyundan esinlenmişse muhtemel D&D’dir.
Bir eserin özgünlüğü illa geçtiği dünyanın bu zamana Kadar yaratılmış her dünyadan daha farklı olmasıyla mı belirleniyor? Özgün olmanın Amerika’yı yeniden keşfetmek olduğunu düşünmüyorum. Özgünlük yazarın dilinde, olayları işleyiş biçiminde, karakterlerinde ve kattığı farklı bakış açılarında gizlidir bence.
@Muhammed_Deger, kitaptaki bir sahnenin Khazad-dom Köprüsü sahnesine benzer olduğuna dikkat çekmişsiniz. Dediğim gibi seriyi okumadım ancak burada olay şu, klasik fantastik serilerde bir sürü sakallı cübbeli yaşlı büyücü var. Belgariad serisindeki Belgarath bunlardan bir tanesi mesela. Ancak Eddings onu öyle bir işliyor ki, bir yandan krallara tavsiyeler veren bilge bir adamı okuyoruz, diğer taraftansa içkiye düşkün, hovardalıktan hoşlanan bir adam olarak çıkıyor karşımıza.
Yani burada önemli olan yazarın bakışaçısı ve işleyiş biçimi olduğunu düşünüyorum, yoksa bütün kitaplar birbirlerinin çakması olarak yaftalanabilir.

4 Beğeni

Birkaç yıl önce 3. kitapta bırakmıştım seriyi. 2. kitabın sonundan sonra bağlantısız gelmişti. Tekrar okumayı düşünüyorum ama olaylar tekrar ilk kitaptaki yerlere bağlanıyor mu yoksa o hırsızlık olayıyla mı devam ediyor?

Öncelikle teşekkür ederim. İzmir’de değilim ancak iletişime geçerim muhtemelen

Biraz öyle oldu :slight_smile: :slight_smile:

1 Beğeni

Ben de aynen böyle düşünüyorum

1 Beğeni

Ağzına sağlık. Yani özgünlük konusunu bence yanlış anlıyor çoğu kişi. Kaldı ki her özgün olan iyi olmak zorunda mıdır? Esinlenme, etkilenme yüzyıllar değil bin yıllardır var. Bir eserin konusu, bazı sahneleri, karakterleri dahi birbirine benzeyenbilir. Ama yeter ki yazarın tarzı , dili, işleyiş biçimi birebir kopya olmasın.

Bu arada, Gediksavaşları, bitmiş bir seri mi, yoksa yarım mı kalmış durumda?

Seri yurt dışinda tamamlandı ancak Ithaki ülkemizde seriyi ne yazik ki yatım bıraktı :cry:

Siz en iyisi 1.Kitabı epub olarak indirin severseniz seriyi satın alırsınız. Eğer Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar serisini sevdiyseniz bu kitabıda seversiniz.Anladiğim kadariyla Klasik Fantastik edebiyatı daha çok seviyorsunuz çünkı Brandon Sanderson başlığnda öyle bir sey gördüğümü hatırlıyorumda.

1 Beğeni

İlk kitaba bağlanıyor. 4. kitapta ilk hikaye arc’ı toparlanıp sona erdiriliyor. Okumaya devam etmenizi şiddetle öneririm. :+1:

İthaki sağolsun 22 kitabı çevrilip son 5 kitabı çevrilmemiş ve çevrilmeyecek bir seri maalesef. Yeterince satmadığını söylemişti Emre Bey, o yüzden bir anda ciddi bir ilgi oluşmazsa devamı gelmeyecek. Yalnız şöyle bir durum var; her üçleme yada dörtleme aslında altta yatan daha büyük bir sebebe bağlı olsa da kendi içerisindeki olayları sonlandırıyor.

1 Beğeni