Genç Yazarlar için Hikâye Anlatıcılığı Kılavuzu: Bir Atölye Kitabı

(Uygar Özdemir) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/genc-yazarlar-icin-hikaye-anlaticiligi-kilavuzu-bir-atolye-kitabi/

Yazma becerisinin eğitimle ilişkisi üzerine tartışmalar ışığında Celil Oker’in kitabını sizin için inceledik. (DEVAMI…)

(Cemalettin Sipahioğlu) #2

Yaratıcı yazarlık kitapları, işin tekniğini ve bazı prensiplerini kavramada çok yardımcı. Ama hep daha fazlası varmış da anlatmamışlar gibi bir hissiyat oluşuyor.

O sebeple yazarlıktan çok edebiyat ve mekanizmaları hakkında özel noktalara değinen kitapları da karıştırmak şart. Tasvirlerin ve hareketlerin okurun zihninde nasıl canlanabildiği ve bunun taktiklerini inceleyen Kitapla Hayal Etmek, bu hususta aklıma gelen ilk örnek.

(Uygar Özdemir) #3

Anlattıkları teknik ve prensipler de hep aynı olduğu için eskiden hevesle edindiğim bu kitaplara ilgim oldukça azaldı artık. :no_mouth:

(Cemalettin Sipahioğlu) #4

Teknik gerekli. Her şeyin bir yolu yordamı var sonuçta. Yazmaya heveslenenlerin arzuladığı asıl şeylerinse işin teknik kısmıyla kavranabilir mi, bilmiyorum. Örneğin, yazarın neyi dert ettiğini ya da ne anlatmak istediğini, bu kitaplar öğretemezler. Hangi tekniğin en iyi sonucu vereceği garantisini de.

Elbette bunlar, başlangıç için bilgilendirmeyi amaçlamış kitapların vazifesi de değil. Anlatmak istediğini nasıl anlatacağı hakkında fikir edinnek isteyenler için başvuru kaynakları.

Yaratıcı yazarlık kitabı Harikalar Kitabı, hoş ve faydalı bakış açıları kazandırmıştı. Oradan edindiklerimle yetinerek hikaye yazmaya kalkarsam, sonuç ne benim ne de okuyanın hoşuna gidecektir :neutral_face:

(Uygar Özdemir) #5

Tamamen katılıyorum :krs:

(Halil Oğulcan Karamağara) #6

Bu konuda yazılan kitaplara saygım sonsuz elbette. Fakat ben hayatta başarılı olduğum her şeyde olduğu gibi en iyi öğrenme yönteminin yazmak, denemek, insanların karşısına çıkıp övülmek, yerilmek, düzeltilmek ve edebiyat okuyan biri olarakta bol bol eleştirel gözlerle defalarca aynı şeyleri okuyup irdelemek olduğunu düşünüyorum.

Cankara’ya katılıyorum. Bu tür kitaplardan teknik öğrenebilirsiniz. Ama önerim bir “yaratıcı yazma” kurslarına katılmanız. Hem edindiğiniz bilgileri deneyimleme hem de farklı görüşleri öğrenme şansınız olacaktır.