Gene Wolfe Kitapları "Uzlaştırıcının Pençesi" ile Türkçedeki Yolculuğunu Sürdürüyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/gene-wolfe-uzlastiricinin-pencesi/

Gene Wolfe imzalı The Book of the New Sun serisinin ikinci kitabı “Uzlaştırıcının Pençesi” İthaki Bilimkurgu Klasikleri etiketiyle yayımlandı. (DEVAMI…)

5 Beğeni

“Nedir bu lanet şerefsiz bücür virüs” derken kitaplar geldi kargodan. İşkencecinin Gölgesi ve Uzlaştırıcının Pençesi, iki kısım tekmili birden. Kargocuya “yere bırakabilirsiniz” dememle beraber siniri bozuk arkadaşımız paketi pat diye paspasa fırlatıp rengi atık minibüsünün yolunu tuttu.
Derken yasak başladı. (Kardeşlerim, ben böyle bir sokağa çıkma yasağı eziyetini 12 eylülde bile yaşamamıştım.)
Kitaplara gömüldüm haliyle.
Şu an saat 22:50 ve ikinci kitabın 141. sayfasına gelmiş bulunuyorum. Epey beğendiğimi söyleyebilirim. Kendimi şaşırtarak bir iki ufak hata dışında özenle yapıldığı belli olan ve hemen her sayfada açıklayıcı dipnotlar bulunan çeviriden de memnun kaldım. (İlk kitaptaki "müşteri"ler ikinci kitapta “müvekkil” oldu mesela.)
Yazarın Çernişevski vari üslubunun da beni ziyadesiyle memnun ettiğini söylemeden geçemeyeceğim doğrusu. (Kitapta sıklıkla yer alan tumturaklı cümleler kurmakta olduğumu fark ettim bu arada. (Heyhat, etkilenmişim demek.))

Okunmasını ve üzerine düşünülmesini hararetle tavsiye ederim efen’m.

4 Beğeni

Teşekkür ederim yorumunuz için. Peki bu kitaplar kendi içerisinde başlayıp bitiyor mu, yoksa bir sonraki kitabı okumadan macera/olay bitmiyor, sonuçlanmıyor mu? En azından ilk kitap için durum nedir? 3. Ve 4. Kitabı da bekleyip mi başlamak lazım yoksa okuyup bitirip, 3 le 4 çıkınca da başka macera olarak okuyabilir miyiz?
(sorum sadece size değil, iki kitabı da okumuş forumdaş varsa, onlara da sormuş olayım :slight_smile:)

1 Beğeni

Kitaplar ayrı birer öykü gibi değil, birbirini izliyor. Bu nedenle 1. den başlayıp sürdürmek lazım. Ben ikisini birden aldım, havadan çıkmadan devam etmek iyi oldu. Keşke size tüm kitapların basılmasını bekleyip öyle alın diyebilsem ama, maalesef kalanlar basılana kadar ilk kitapları bulmak bazen güç olabiliyor. Hepsini birden tek seferde okuyayım derken hiçbirini okuyamamak ta var.
Selamlarımla, iyi okumalar.

1 Beğeni

Seriyi merak ediyorum ama arka arkaya okumak için son kitap çıktıktan sonra Dune’da yaptıkları gibi set olarak satmalarını bekliyorum.

1 Beğeni
1 Beğeni

Bu serinin ilk kıtabını almıştım fakat okumaya fırsat olmadı henüz. GoodReads üzerinden seriye baktığım zaman serinin 4. ve 5. kitapları olduğu da gözüküyor. İthaki sadece ilk 3 kitabı çevirmiş. Bir gelişme var mı yoksa çevrilmeyecek mi 4. ve 5. kitaplar? Nereye soracağımı bilemediğim için buraya yazıyorum başka nereye sorabilirim bu soruyu?

1 Beğeni

Tüm kitaplar çevrilecek. Hatta başka serilerini de çevirmeyi düşünüyorlar.

1 Beğeni
  1. kitap bu sene kesin gelecek dediler. Nisan, mayıs gibi gelecek dediler diye kalmış aklımda. 5. kitap ise seneye ilk çeyrekte gelir sanırım.
1 Beğeni