George Orwell Kitapları

İsimlerin karakter üzerinde tanımlayıcı etkisi olduğu kesin, anlamlı koyulan adlar benim de çok hoşuma gider. Dediğin gibi karakter isimlerinin nereden geldiği ile ilgili araştırma hangi dilde olursa olsun yapılabilir, hiç kullanılmayan Türkçe isimler kadar İngilizcesinden de.

Cavcav’ı biliyordum ama Mualla neymiş diye bakmak zorunda kaldım Google’dan. Aynı işlemi kolayca yabancı dilde de yapabilirim.

Ekleme: Bunun doğru ya da yanlış olarak değerlendirmiyorum, çevirmen ve okuyucu tercihi. O şekilde seveni de vardır elbette.

1 Beğeni

Ama burada yazarın kendisinin verdiği isimler bunlar. Hayvan Çiftliğinde ise yazarın verdiği isimleri çevirmenin müdahalesi sonucu değiştiriliyor olması. Karşı geldiğim bu benim.

1 Beğeni

Aynı durum Hobbit kitabında da var. Okurken gayet hoş duruyor ama Hayvan Çiftliğinde nasıl olur bilmiyorum. :thinking:

Aslında aynı şey, çeviri okuyoruz ve çeviride yerelleştirme, uyarlama bazı çevirmenlerin tercih ettiği bir yaklaşım.

2 Beğeni

Bence özel isimlerin değiştirilmesi yanlış, anlamsız ve saçma olmuş. O isimlerin metin içinde alt anlamları varsa (ki var) ve çevirmen bunları da okuyucuya aktarmak istiyorsa bunun için ezelden beri kullanılan bir yöntem var: dipnot. Dipnot yazmak yerine gidip yerelleştirme adına özel ismi de değiştirirse, farklı çevirileri okuyan insanlar arasında bir çatışma olmayacak mı? “Napolyon mu? Öyle bir karakter yok ki, domuzun adı Enver Paşa’ydı benim okuduğumda” gibi olası sıkıntılardan bahsediyorum. Ayrıca artık internet üzerinden tüm dünyayla kolayca iletişime geçebildiğimiz için benim de sık sık yaptığım global okurların da kitap üzerine düşüncelerini okumak (veya izlemek), onlarla fikir alışverişi yapmak isteyenler için hiç de mantıklı değil bu çeviriyi okumak. “O zaman LOTR çevirisini de mi sevmiyorsun?” diyen olursa önceden söyleyeyim, mekan ismi olan "Helm’s Deep"i “Miğfer Dibi” diye çevirmekle Benjamin’i Karakaçan yapmak aynı şeyler değil, -ki LOTR’da da “Gondolin” gibi tamamen özel olan mekan isimleri yerelleştirilmemiştir.

Dediğim gibi, göndermeleri veya ekstra bilgileri anlatma aracı olarak çok basit ve etkili bir yöntem olan “dipnot” kullanmak yerine böyle bir yerelleştirme tercih etmek bana göre yanlış ve saçma. Sayın Sevin Okyay’ı ölümüne seven arkadaşlar varsa da sinirlenmesinler, çevirmenliğine laf etmedim, sadece bu tercihini doğru bulmuyorum.

11 Beğeni

Hobbit’i okumadım ama Harry Potter kitaplarında da yer yer Türkçe karşılığı olmadığı için bazı değişiklikler yapılmıştı, bunu anlıyorum. Ama tutup da Harry ismini çevirmen Hayri yapsaydı komik olurdu.

Gerekli ise yapılmalı ama burada gördüğüm kadarıyla çok da gerekli değil. Dipnotlarla falan halledilebilir bir sorun bence.

Ben de harfi harfine bu yazılanlara katılıyorum. Özel isimlere karşılık üretmeye çalışmak doğru değil. Direkt olarak Türkçe karşılıkları kullanılsa dahi doğru değil.

Örneğin muhtelif hilayelerde muhafazakar/tutucu aileden geldiği için yazarın Michael McKenzie, Joseph O’Connor, Isaac Goodman, Elijah Fisher, John Hunter vs. olarak seçtiği karakterler isimlerinin Türkçe çevirisi yapılırken, hikayedeki anlam bütünlüğünü sağlamak, göndermeleri daha iyi kavramak, Sevin Okyay’ın deyimiyle karakterleri daha iyi yansıtmak için sırasıyla Türkçe karşılıkları olan Mikail McKenzie, Yusuf O’Connor, İshak Goodman, İlyas Fisher, Yayha Hunter olarak değiştirmek olabildiğince saçma bir hareket olurdu.

1 Beğeni

Sayın forum ahalisi, ilgililer… Hayvan çiftliği çok sevdiğim biri kitap ve birkaç farklı baskısını almak niyetindeyim. Elimde bir kitabın birden çok baskısı olacaksa Hayvan Çiftliği o lştaplafsan biri. Velhasıl Can yayınlarının o güzelim baskısının tükenmeden sağlam bir indirim görmesini beklemem bir yana, birçok yayın evi farklı farklı baskılar yapmış. Hepsine tek tek bakacağım fakat sizin gözünüze çarpan ilginizi çeken, şu baskı beni heyecanlandırdı dediğiniz baskılar var mı? Örneğin grafik roman şeklinde baskı yapmış domingo yayınevi gibi…

Koridor baskısını mutlaka almalısınız öyleyse.

1 Beğeni

Hayvan Çiftliği (ciltli) George Orwell - Alfa Yayınları Orwell ilk ciltli baskı gözüktü.

Etiket fiyatı : 24,00 ₺

İthaki, Sel’in baskısı olmayan Balinanın Karnında’sını basıyor:

1 Beğeni
3 Beğeni

https://www.kirmizikedi.com/kitap/urun/76439bea12f140b99cc57714bff2cd91

Paylaşıldı mı burada bilmiyorum, göremedim. 50.yıl özel baskısı.

2 Beğeni
1 Beğeni

Bu arada not düşeyim, merak ve takip edenler için yakın zamanda çıkan iki benzer isimli kitap var, ikisi de farklı Orwell denemeleri, şöyle ki:

Doğan Kitap’tan çıkan Yoksullar Evi (çeviren: Solina Silahlı) yazarın 1931’de yazdığı The Spike’ın çevirisi.

https://www.eganba.com/yoksullar-evi-kitabi-george-orwell

İthaki’den çıkan Yoksullar Nasıl Ölür? (çeviren: Begüm Kovulmaz) yazarın 1946’da yazdığı How to Poor Die?'ın çevirisi.

https://www.eganba.com/yoksullar-nasil-olur-kitabi-george-orwell

6 Beğeni

Orwell bibliyografisi başlığı da güncellendi, buradan ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

İthaki’nin bastığı Hayvan Çiftliği 50. Yıl Özel Baskısı dışında özel, farklı koleksiyonluk ciltli bir baskı çıkmadı. :weary:

Ciltli toplu eserler çıkmadı. :sleepy:

Neden böyle oldu ki? :thinking:

1 Beğeni

Yok tek cilt demiyorum. Daha çok Epsilon’un Sabahattin Ali için yaptığı gibi tüm eserlerinin 4-5 büyük hacimli ciltte toplanmasını kastediyorum. Alfa daha çok eserleri tek tek basıyor sanki.

2 Beğeni

1984’ün Alfa ciltli baskısı da çıkmış.

3 Beğeni