George R.R. Martin 2020'den Memnun: The Winds of Winter'da Yüzlerce Sayfayı Tamamlamış

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/george-r-r-martin-the-winds-of-winter-hakkinda/

2020 yılı için bütün dünya için korkunç geçti. Ancak görünüşe göre geçen seneden memnun ayrılanlar da yok değil. Bunlardan birisi de George R.R. Martin. Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı geçen yılda yeni kitabı için yüzlerce sayfayı tamamladığını duyurdu. Yazar, 6. kitap olan The Winds of Winter’da kaydettiği ilerlemeden bahsetti. HBO tarafından ekrana uyarlanan Game… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Covid’den ölücem diye korkusuna yazmıştır. İnşallah bitirirse biz de dünya gözüyle görürsek tatlı olacak. Çünkü bu gidişle ya Martin ya okuyucu dayanamayacak bu virüslü dünyada.

2 Beğeni

Martin, Patrick Rothfuss, Stephen King gibi yazarların yazım süreçlerini çok merak ediyorum.

Mesela Martin 1 yılda yüzlerce sayfa yazdığını söylüyor peki geçmiş 10 yılda da sürekli yazıyor muydu yoksa hazırlık, ön çalışma yapıp notlar mı alıyordu?

Yanlış hatırlamıyorsam Patrick bir keresinde yazdıklarının %90’ını sildiğini söylemişti yani 1000 sayfalık kitap için 10.000 sayfa yazıp büyük bölümünü çıkarmış veya aynı yeri defalarca yazmış.

King de her yıl kitap çıkarıyor neredeyse o nasıl çalışıyor yazdıklarını silip tekrar yazıyor mu yoksa yazdığına bir daha dokunmuyor mu?

Keşke bu tür yazarların yazım süreçlerini anlatan bir belgesel yapsalar, merakla izlerdim.

3 Beğeni

Zekana hayranım ama keşke bu kadar kaprisli olmasan. Yaşın fazlasıyla geçti, artık kusursuz yazmak yerine kusursuza yakını yazsan bile kabul edilebilir. Serinin tamamlanmasına iki kitap daha var ve sen hala insanların yüreğine su serpecek açıklamalar yapıyorsun. Açıkçası bu insanları sinirlendirmekten başka bir halta da yaramıyor, ne kadar iyi niyetli olursan ol. Bir kere açıklama yapmaya başladıktan sonra okuyucuların artık sonraki bütün açıklamalarını geçiştirme olarak değerlendiriyor. Eğer Patrick Rothfuss gibi, ‘‘Ulan bu hıyarın ölmesine var, keyfi istediğinde yazsın, istekle yazdığında daha güzel bir iş ortaya çıkarır,’’ yaşlarında olsaydın bekleyiş kabul edilebilirdi, ama dedem senin için geçen her bir dakika, Azrail’le canın üzerine iddialaşıp zar atmak gibi. Umarım seriyi tamamlarsın, yoksa Brandon Sanderson abim için yine iş başa düşecek.

2 Beğeni

Zahmet olmuş… (20 karakter)

1 Beğeni

Aslında verdikleri röportajlarda bunu anlatıyorlar. Okumak isterseniz: Patrick Rothfuss ve Brandon Sanderson Röportajı

Covid olmasaydı bu kadar bile yazmayacaktı.Anlaşılan bu yılda kitap çıkmayacak.

İnanmayın, kitabı bititemeden ölecek.

2 Beğeni

Hocam yanlış olmasın, nerede gördüğümü hatırlamıyorum ama sanıyorum Stephen King her gün sabah yedi gibi kalkıyor ve öğlen iki veya üçe kadar iki bin kelime yazıyormuş. Bu kadar deneyimli bir yazara yedi sekiz saat iki bin kelime için hayli hayli yeter. Muhtemelen bu sürenin içinde yaptığı kontrollerde vardır diye düşünüyorum.

Çokta şaşırmadım yeni kitabın çıkmamasına adam 2011 den beri diziyle meşgul zaten bir iki seneye çıkarır. Fazla darlamamak lazım.

İyi iyi 5 seneye biter o zaman nerden baksak yazar 100 yaşına girerken seri biter.

1 Beğeni

Stephen King ve Brandon Sanderson bunun bir iş olduğunun farkında, ona göre yazıyorlar. İlham perisinin her gün saat sabah 9’da gelmesi bence de doğru bir söylem. Bu seri bitmeyecek zaten. 6. kitap çıkacak büyük ihtimalle seneye, ama 7 büyük yalan olacak. Hayrına belki çocukları vs. notlardan açıklar serinin sonunu :grinning:

1 Beğeni

Söyleşi ilgi çekiciymiş Türkçe altyazı olsa daha iyi olurdu ama ingilizce altyazı ile de izleyebilirim sanırım. Listening’im Reading’im kadar iyi değil ^^

Teşekkürler. Keyifle okuyacağım ^^

1 Beğeni