George R.R. Martin: "The Winds of Winter için Önümde Hâlâ Uzun Bir Yol Var"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/george-r-r-martin-the-winds-of-winter-icin-onumde-hala-uzun-bir-yol-var/

George R.R. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı 6. kitabı "The Winds of Winter"da ilerleme kaydettiğini ancak eserin yayımlanması için önünde hâlâ zaman olduğunu belirtti. (DEVAMI…)

7 Beğeni

Allah gecinden versin ama biz yaşlandık be üstat.

5 Beğeni

Bence bu adam bu seriyi bitirmeyecek.

4 Beğeni

Böyle giderse iş Brandon Sanderson’a kalacak gibi.

11 Beğeni

İnşallah azrail de aynı şeyi düşünüyodur.

5 Beğeni

Tv projesi üzerinde de çalışıyormuş, ne desem bilemedim. 7 kitaptan ümidi kestim de 6. kitabı okuyabilsek bari.

Zaten 6. kitabı çıkarırsa 7. yi yazmadan önce fire and bloodu yazacağım der, dunk and egg yazacağım der, tv projesi yapar.

1. kitaptan hiç ümidim yok, umarım 6. kitabı okuyabiliriz :confused:
4 Beğeni

Ölmeden önce tamamlar umarım.

2 Beğeni

Bence Martin bize müthiş bir twist hazırlıyor; son iki kitabı birlikte piyasaya sürebilir. 6’yı çoktan bitirmiştir 7’yi yazıyordur. Her fav bir amin :stuck_out_tongue_winking_eye:

6 Beğeni

Şu saatten sonra Ejderhaların Dansı’nı son kitap olarak kabul ediyorum. Yazar böyle bitirmiş, gerisini okurun hayal gücüne bırakmış diye hatırlayacağım bu seriyi…

2 Beğeni

Ezelden beri yazıyor ve hep çok büyük bir kitap diyor… Yeni bir seri mi doğurdu ne yaptı bu adam? Gına geldi artık.

2 Beğeni

Senin yolunu 20 karakterleyeyim.

3 Beğeni

Sonunu getiremiyor bence, dizide sonundan patladığını düşününce normal.

1 Beğeni

Sanderson ile Martin’in tarzları çok farklı. Robert Jordan ile uyuyordu Brandon. Steven Erikson tarzı bir yazar daha uygun kaçar. Ancak Martin amca zaten daha önceden belirtmişti, ölmesi halinde seri tamamlanmamış halde kalacak. Başka bir yazarın tamamlamasına izin vermeyecek.

Miras hukuku konusunda pek bilgim yok ancak benzer bir örnek Robert Jordan’ın basılmaması, yok sayılmasını istediği ve daha önce hiç yayımlanmamış olan Warrior of the Altaii kitabı, ve bu kitap geçen sene basıldı.

Yazarın hayattayken istediklerine uymak zorunda değiller sanırım mirasçıları.

Sanderson’dan ziyade Joe Abercrombie’ye daha uygun bence bu seri.

2 Beğeni

Grimm Dark bir yazar lazım. GRRM kadar grim dark yazar yok benim bildiğim. Ki sanderson Martin’in ortada bıraktığı karmaşayı temizlemek ister mi emin değilim. Sanderson’ın zaman çarkını tamamlamak istemesinin en büyük sebebi serinin çok sağlam hayranı olmasıydı.

3 Beğeni

Kişisel fikrim şudur: Bu seri Martin haricinde hiç kimseye uygun değil. Tolkien kalkıp gelse o bile işin içinden çıkamaz.

İtiraz edenler olacaktır ama gelmiş geçmiş en iyi fantastik seriyi yazmak kolay değil arkadaşlar. Ben de kitabın çıkmadığı her dakika üzülsem de, kusursuz bir şeyin bu yana doğru geldiğine eminim. Tek endişemiz Martin’in yaşı ama Amerikalı yazarlar uzun yaşıyor, sorun olmaz bence. :slight_smile: 6’yı da göreceğiz 7’yi de. Sadece sabır gerekiyor.

Neyse ki bu forumda yok ama yazara küfredenleri anlayamıyorum. Martin ne zaman bitti derse o zaman biter. Buna okurlar ve yayınevi karar veremez. Tekrar söylüyorum, adam gelmiş geçmiş en iyi kurguya sahip eseri yaratıyor. Olacak o kadar. Bunları, ilk çıktığında Ejderhaların Dansı’nı okumuş ve 9 yıldır yeni kitabı bekleyen biri olarak söylüyorum. Bu konudaki sakinliğim ilk günkü gibi. George’a güvenim tam.

Son olarak Tolkien iyi ki bu çağda yaşamamış. Şu an Tolkien’i seven herkes ona küfrederdi tıpkı Martin’e yaptıkları gibi. Ele ayağa düşerdi koca adam. :slight_smile:

6 Beğeni

Kabul edelim artık Martin seriye devam etmeyi istemiyor. Hiç okumak istemediğin bir kitabın hediye gelmesi ya da hocan tarafından ödev verilmesi gibi iş aynı. Elinde sürünür o kitap da bir türlü okumazsın ya. Hah işte aynı mantık geçerli. 6. Kitabın yarısını dahi yazmadığına iddiasına girerim.

4 Beğeni

Benim okuduğum ve bu konun geçtiği yabancı kaynakta 2021 yılında raflarda olmasını planlıyorum, tam bir tarih vermesem de önümüzde ki yıl tamamlamayı düşünüyorum tarzında bir açıklamasına da yer veriliyor. 6.kitap büyük ihtimal 2021 ikinci yarısında gelir. Ama 7.kitap için ve seriyi tamamlamak için Martin abinin ölmemesini dilemekten başka yapacak birşey kalmıyor.

1 Beğeni

9 yıl boyunca yattı tv şovlarına çizgi roman panellerine gitti saçma sapan kitaplar yazdı.Çoktan bitmesi gereken bir kitap hakkında bizimle alay eder gibi duyurular yapıyor.Bu kadar tembel ve sadist bir yazar görülmedi.Keşke bu seriye hiç başlamasaydım.

1996 yılında başlayan bir seri bu.2011 yılında yani 15 yıl sonra ancak 5.kitap çıkıyor.24 yıl geçti çoktan serinin bitmesi gerekirken hala 6.kitap çıkmadı.Başka bir yazar olsa bu süre zarfında iki üç seri yazıp yayınlardı.

1 Beğeni

Bir yerde okumuştum yazar Taht Oyunları dizisinden dolayı bir çok yere gittiğini ve bundan memnun olduğunu söylemişti. Bence dizinin uzun sürmesini bile bu sebepten istemiş olabilir. Çünkü sürekli göz önünde oluyor ve bu da gezmesine sebep oluyor. Okurlar yarım kalmasın ölebilir diye düşünürken yazar ölebilirim gezeyim niye kitap yazayım diye düşünüyor galiba.

4 Beğeni