Gerçekler

Umarım beğenirsiniz. Yanlışlarımı bana bildirirseniz çok sevinirim. İyi okumalar dilerim.

Hava henüz aydınlanmış, kızıllıklar gökte çizgiler oluştururken kalenin aralıklı duvarına yaslandım. Kılıcım kınında olmasına rağmen, onu çekmem uzun sürmezdi. Ya da birine saplamam. İnsan hayatlarının, bir başkasının alması için sürdürüldüğünü öğrendiğinden beri daha az acı hissediyorum. Her bir anne, oğlunu bir başkası öldürsün diye besliyor, büyütüyor ve şefkat gösteriyor. Tıpkı bir mezbaha sahibi gibi. Ellerim, insanoğlu kanlarına bulanmaktan genç gözüküyorlar. Bunun bir aldatmaca olduğunu sanırdım. Bir kan, başka bir kanı besliyor. Ya da başka bir kandan olanı. Hayatın bu kadar acımasız olduğunu hiçbir zaman öğrenmemiş olmayı dilerim. Kanların sadece babamın bana anlattığı masallarda döküldüğü, dünyanın sadece annemin ayaklarındayken sallandığı zamanlarda olmak isterim. En doğru gelmeyen şey ise hissizleşmek. Ama bu sahip olmak istenilen türden bir hissizlik değil. Damarlarımda yüzen kanın, birisini öldürmek üzereyken daha da hızlanması doğru değil. Et kesilirken çıkan sesi hoş bulmak doğru değil. Canileştim. Hoş olmayan rüyalar sadece bir başlangıçtı. Vicdan azabı duymak için çok geç. Ölen her bir oğul ya da kız için gidip ailelerinden onay alamam. Dünya, üzerinde hala o kadar aile barındırıyor mu bilmiyorum. Savaş bir gereklilik değildi. Küçükken yaptığımız gibi oyunlar oynayıp şakalaşabilirdik. Birbirimize, can acıtmayan sopalarla vurabilir; saklanıp yüze kadar sayabilirdik. Şu anda yaptıklarımızın tam tersini yapabilirdik. Birbirimize can acıtan sopalarla vurmaktan sıkıldım. Düşmanın üçe kadar saymasına bile izin vermeden saldırmaktan bıktım. Hava, biraz daha açıyor ve güneş bize gülümsemek üzere. Dünyaya yakın ama bir o kadarda olaylardan habersiz. Az sonra emrimde bulunanlara ‘saldır’ diyeceğim. Ve onlarda ‘emredersin’ diyerek saldıracaklar. Anne, baba ve kardeşlerini düşünemeden; hayatın güzelliklerini yeterince tadamadan, aileleriyle bir daha aynı sofraya oturamadan ölecekler. Bazen gökte süzülmek isterdim. Altımda birbiriyle uğraşıp duran insanları görüp gaklamak, onları umursamamak isterdim. Çok şey isterdim.

2 Beğeni