"Godzilla vs. Kong" Filmi Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/godzilla-vs-kong-filmi-hakkinda-bildigimiz-her-sey/Kaiju hayranları için harika bir haberimiz var. İki ikonik canavarı bir arada izleyeceğimiz "Godzilla vs. Kong"dan yeni gelişmeleri ve son teorileri sizler için derledik! (DEVAMI…)

2 Beğeni

Kong neyse de Godzilla’ nın şişman, yerinden kalkamayan bir yaratık görüntüsü var. :slight_smile: Ama devasalık epiklik gibi özellikleri de var.

Şimdi king kong:kafatası adası ile godzilla (2014)
Aynı filimdemi olacak.

Not : birkaç seneye pasifik savaşı filiminde bu evrenle birlestirebilirler.

Bence kesinlikle efsane bir film olacak

İki canavarda Monsterverse kapsamında, aynı evrende. Aslında ikilimiz 56 sene önce, King Kong vs. Gojira aynı evreni paylaşmıştılar zaten. Şimdi bambaşka bir evrende Godzilla Kong’la rövanş maçına çıkacak.

Pasific Rime evreniyle ortak film dedikoduları çıkmıştı. Yapımcı tarafından gelen açıklamalarsa bunu yalanladı. İki evrende de kaijular olsa da, hikâye, tarz, ton ve estetik açıdan iki evren pekte örtüşmüyor. Örneğin, PR’in dev robotları ile Monsterverse’in kaijuları yan yana getirilsin; ortaya çıkan görsel manzarayı ciddiye almak pek güç. Çünkü PR, popcorn aksiyon macera janrasında bir eğlence vadediyor; Monsterverse her ne kadar birincil amacı olmasa da korku-gerilim tabanlı canavarlı bilimkurgu janrasını temsil ediyor.

O işin dedikodudan öteye gidememesinin birden fazla geçerli sebebi var, yani.

Farkındasınız değil mi, Kong’un karşısındakinin yani Godzilla’nın. 2. filminde hangi canavarı yendiğini aklınız eriyor mu bilmiyorum ama sizce Kong Godzilla’nın ayağına iştemekten başka ne yapabilir? Bu arada, hastasıyım o kertenkeleye.

Ya Bay Karamsar sizce Kong Godzilla’ya ne yapabilir? Cidden can sıkan bir olaya dönüştü. İnsanlar çok güzel bir film olcak demekten başka birşey bilmiyolar. Adamakıllı konu yazsınlar heyecan olmayacak birşey de saçma salak bir seneryoyla göz boyamaya çalışmasınlar.

Çok rahat kapışabilirler. Bunun birkaç sebebi var.

Bu filmde Kong’un boyu Godzilla’ya denk. Kong: Skull Island’da Kong’un büyümeye devam ettiği açıklanmıştı.

Monsterverse evreninde Kong ve Godzilla birbirlerinin doğal rakipleri. Yani güç ve yetenekleri açısından birbirleriyle kapışabilecek donanımdalar.

Godzilla’nın özel yetenekleri ancak özel müdahaleler sonucu, aşırı güç yüklenmesiyle ortaya çıkabiliyor. Normal şartlarda ortaya çıkan özellikler değil. Bu evrende Godzilla’nın nefesi yakıcıdan ziyade basınç uygulayan türden.

Filmin resmi oyuncak setinde Kong’un kristalden bir baltası var. Resmi oyuncaklarda filmde yer alabilecek ayrıntılar vardır. O balta da onlardan biri olabilir. Zamanında Konglara tapan halk, Kong’a savaşlarında yardımcı olması için öyle bir dev balta yapmış olabilir. Tabii balta mevzusu şu an için spekülasyondan ibaret. Kong’un alet edevat kullanmadaki yeteneğine Skull Island filminde şahit olmuştuk.Godzilla’ya karşı antik dev baltası olmasa bile etrafındaki şeyleri kolayca silah niyetine kullanabilir.

Kong Godzilla’yı 1962’de yenmişti. Ama atomik nefesten kaçınarak, ama arkadan dolanarak, ama helikopterlerle Godzilla’nın üstüne atılarak.

Özetle, senaristi yapımcısı kendi içinde tutarlı tasarımlar/cevaplar sundukça kapışmaları sırıtmaz.

Tabii bir de iki devin karşı karşıya gelmesinin altındaki mesaj meselesi var.

Godzilla etrafına ve insanlara zarar vererek mücadele eder. Doğası ve doğal dengeyi koruma tarzı gereği insan varlığını ve ona verdiği zararı önemseyemez. Godzilla dengeyi sağlarken insanlığı değil, yeryüzündeki yaşamın sürekliliğini korur. Godzilla: King of the Monsters’ta Godzilla için “İyi ki bizim tarafımızda.” yorumuna karşılık “Şimdilik…” cevabı verilir. Godzilla insanlardan değil dengeden yanadır. Dengenin sağlanması insanların yararına olunca, Godzilla’nın yıkımı çok sorun olmayabilir. Lakin doğal denge demek her zaman insan merkezli bakış açısındaki gibi insanların hoşuna gidecek şeyler olmayabilir.

Kong da doğası gereği doğal dengeyi koruyor. Lakin onun Godzilla’yla arasında ufak ama önemli bir fark var; insanlar. Kong Godzilla’ya kıyasla insan varlığına önem verebiliyor. Basit temellere dayansa da insanlar arasında ilkel bir iyi kötü ayrımı yapabiliyor. İyi insanları zarar görmesin diye dikkatli davranabiliyor. İnsanlar Kong’un koruyuculuğunda ilkel de olsa medeniyet kurup yaşayabilir.

Kong ve Godzilla bu noktada şöyle ayrılıyor: Godzilla’nın temsil ettiği dengede insan faktörüne fazla yer yok. Kong’un temsil ettiği dengedeyse insanoğlu pekala varlığını sürdürebilir.

Bu iki devin kapışması, temsilen, bir nevi, doğal dengede İnsanlarla Birlikte VS. İnsan Olmasa da Olur.

Bu iki dev film boyunca kendi tarzlarında doğal dengeyi koruyacaklardır. Hikâyenin bir yerinde biraz kapıştıktan sonra ortak düşmana karşı ortaklaşa hareket edebilirler bile.

Zaten kaiju filmleri özlerinde bir hayli folklorik hikâyeler. Şehirlere, insanlara ve insan medeniyetine zarar veren canavarların kıssadan hisse çıkartılacak maceralarıdır. Bu filmde verilmek istenen mesaj gereği, biri de kazanabilir, berabere de kalabilir, geçici müttefik bile olabilirler.

Özetle, “kim kimi döver, dövebilir mi” kısmı, hikâye kendi sunduğu gerçekliğin tutarlılığını kaybetmedikçe çok sorun değil.

1 Beğeni