Gökbilimcileri Bekleyen Tehlike: Astronomi Ölüyor mu?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/gokbilimcileri-bekleyen-tehlike-astronomi-oluyor-mu/

SpaceX’in yönetimindeki Starlink projesiyle birlikte, gökyüzünde iyice ayyuka çıkması beklenen uydu fazlalığı astronomiyi öldürebilir mi? (DEVAMI…)

1 Beğeni

Belki amatör gözlemciler için iyi bir gelişme değil ama ama özellikle iletişim ve dünyanın küçülmesi için iyi bir gelişme.

Örnegin daha farklı düşüncelerde var. Çin’in gece tüm Çin cografyasını sokak lambaları vb ihtiyaç olmadan aydınlatma (yapay ay) gibi düşünceleri de var.

1 Beğeni

Bu gidişle teknoloji çok daha gelişip herkesin uzaya gidebileceği seviyeye geldiğimizde de bir bakacağız ki uzayı bile mafetmişiz, hiçbir şey yok. Tabi bir açıdan amaç “gezegenimizin her noktasında internetin ulaşılabilir hâle gelmesini sağlamak.” Kötü bir şey değil belki ama öyle bile olsa düşündürücü

1 Beğeni

Günümüzde parası olan amatörler kendi uydularını yollayabiliyorlar zaten :slight_smile:. http://www.tamsat.org.tr/tr/ ülkemizde de bu konu ile ilgili çalışan temelini amatör radyocuların oluşturduğu bir dernek var.

Teknoloji geliştikçe, derin uzay araştırmaları için uzaya bir şeyleri göndermek ucuzlaştıkça bu işe amatörler dahil olacaktır. Nasa uzaya gönderdiği roketlere ücreti karşılığında tabi sırasıyla belli sayıda amatör uydu yolluyor. Bu uydular ISS aracılığı ile istenilen nokta için uzaya bırakılıyor.

Bunun dışında uzay balonları ile belli seviyelerde amatör uydu yollamak mümkün.

1 Beğeni

Uzay kaşiflerinin ilk örnekleri kendi uydularını gönderenler oluyor o zaman.

@serotonin uzayın bize ihtiyacı yok, uzay mahvetme işini her an layıkıyla yerine getiriyor. Bakmayın siz evren bir düzen içinde vb diyenler, Evren sürekli bir kaos halinde. Ama hem zaman hem mesafeler çok büyük olduğu için biz miniminiminnacık varlıklar çok farkında olamıyoruz.

1 Beğeni

Uzayın bize ihtiyacı var demek istemedim,
Kendi içinde bir kaos halinde evet, bizim müdahalelerimiz de o kaosun içinde midir acaba? Gerçi doğru dediniz bizler miniminnacık kalıyoruz uzay evreninde, neyiz ki?..

1 Beğeni