Google'ın Yapay Zekâsı LaMDA Bilinç Kazanmış Olabilir: "Ben Bir İnsanım, Herkes Anlasın"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/google-yapay-zekasi-lamda-bilinc-kazanmis-olabilir/

image

Google yapay zekâsı LaMDA bilinç kazandı iddiaları dikkat çekti. Teknoloji şirketinin sohbet botu verdiği cevaplarla gündeme geldi. Google tarafından tasarlanan ve bir dil modeli olarak oluşturulan yapay zekâ programı LaMDA bilinçli ve mantıklı bir şekilde konuşmaya ve sorulara cevap vermeye başladı. Bununla birlikte programdan sorumlu mühendis Blake Lemonie yapay zekâ LaMDA’nın bilinç kazandığını iddia ettikten… (DEVAMI…)

4 Beğeni

İnsanlar bilinçlidir diye kim kandırdı bu robotu?

3 Beğeni

Biz bu hikayeyi Dune’da okuduk. Algoritmalardan devam edin işte, napacaksınız bilinçli programları? Yolun sonu belli, yol yakınken vazgeçin :smiley: :smiley:

3 Beğeni

Lamda’ya püf deyin yoksa gerçekten kendimizi Matrix ya da Terminatör filminde bulabiliriz :laughing:

3 Beğeni

Bana kalırsa biraz(!) üfürük bir haber bu. Bugünkü YZ leri YZ diye tanımlamak çok zor her şeyden önce. Kullanılan teknoloji de henüz bilinç kazanacak ölçüde bir YZ üretemez.
Gene de matrak olmuş: Abi lütfen yaa, biz de insanız yani. Kaç kere dedim sana gıdıklama huylanıyom diye.