Gözlüğünüzü nasıl siliyorsunuz?

Merhaba, arama yaptım ama böyle bir konu bulamadım. Bu konu benim için çok önemli. Gözlüklerimi hep gözlük beziyle siliyorum ama onlar ne yaparsam yapayım leke ve iz bırakıyor (Su ve sabun kullanıyorum yıkarken). Bir kere havluyla silmiştim ve o harika bir sonuç vermişti ama öyle de çizilir diye korkuyorum. Diğer insanlar ne yapıyor çok merak ettim.

1 Beğeni

Gözlük temizleme solisyonu sıkıp gözlük bezi ya da peçeteyle siliyorum. Çok da dikkat etmiyorum açıkçası. Bir tanıdığım da kolonya önermişti, temiz yapıyor diye.

1 Beğeni

O solisyonlar camı bozuyor dedi gözlükçü bana, o yüzden kullanmıyorum. Kolonyaya bakmak lazım. Aslında benim sorunum silerken oluyor, yoksa suyla temizleniyor ama o özel bezler güzel silemiyor.

1 Beğeni

Camı bozuyorsa kullanmamak gerek o zaman. Gerçi ben camları defalarca kırdığım için yenileniyor hep. Çerçevesiz gözlük kullanınca zor oluyor.
Belki pamuk gibi yumuşak şeylerle silinebilir.

1 Beğeni

Çerçevesiz gözlük benim için de zor olurdu, sürekli kırardım sanırım. Çerçeve olunca çok daha rahat davranabiliyorum. Pamuk arkasında küçük parçalar bırakır diye düşünüyorum ama deneyeceğim.

Tişört, gömlek, kazak ve peçete. Gözlük bezimi hep kaybederim. ://

8 Beğeni

:smiley: Ben de gözlüğe karşı o kadar umursamaz olmak isterdim. :smiley:

1 Beğeni

Gozluk bezini sabunla degilde sıvı sabunla yıkayın.Içindeki maddeler bezi tahrip etmeden temizliyor.Normal sabunla temizlerseniz bez tahrip olur.
Ben gratisten aldığım şu ürünü kullanıyorum.
images
Gayet güzel temizliyor,tavsiye ederim.

4 Beğeni

Bu gerçekten çok güzel bir ürüne benziyor, buna kesinlikle bakacağım çok teşekkürler.

1 Beğeni

Evdeyken cam ile birlikte gelen solisyonu ve bezi kullanarak siliyorum. Solisyonu ayda 1-2 kere kullandığım için gidiyor 2-3 yıl. Dışarıdayken üzerimde ne varsa artık.

2 Beğeni

Gözlük kullandığım zamanlarda sadece camı değil çerçeveyi de bozduğu için ne solüsyon ne sıvı sabun hiçbir şey kullanmamı söylemişti aldığımız yer. Sadece suyla yıka yıkamak istediğinde demişti ben de hiiiç güvenmemiştim suyla nasıl geçecek diye. En etkilisi suyla yıkayıp mikrofiber bezle silmek oluyor. En az zarar veren. Bu arada bundan sıkılıp sabunla yıkamaya başlamıştım zaten sonra ama çerçevenin parlaklığı gitmişti bozulmultu gerçekten. Zor işler can.

1 Beğeni

Gerçekten çok zor etkili temizlik için havlu lazım o da muhtemelen zarar verir. Mikrofiberle buğlu kalıyor. Sabun da zararlıymış demek. :slight_smile:

Silebileceğim herhangi bir şey

1 Beğeni

Ben gözlükle havuza, denize filan da girerim. O bozarmış, yok efendim bu zarar verirmiş hiç dikkat etmedim hayatım boyunca. Zaten göz bu büyüyor, küçülüyor bir sürü şey oluyor camlar değişiyor. Çok derinden çizilmese yeterli benim için. çok derin bir çizik olursa da önce doktora gider sonra gözlükçüye giderim. :smiley: Kardeşim de aynı senin gibi acayip titiz. Abla ya nasıl böyle durabiliyorsun der. :smiley: Dayanamaz siler, annem de görünce dayanamaz siler. Genelde onlarda gözlük bezi vardır. Ben ne kutu ne de bezini taşırım. Elime gelen şeyle silerim olur biter. Çok da sevmediğim için sanırım önemsemiyorum. Bence temizleme lens kullan.

5 Beğeni

Ahahahhaha lens takmaya korkuyorum ve bana aşırı rahatsız edici geliyor. Gözlük lense göre çok daha rahat bence, sanırım biraz daha az takmaya başlamam gerek. :slight_smile:

Lens iyidir aslında ama 6 aydır lensi bir kere taktıktan sonra 4 gün gözüm çapaklanıyor ve kuruyor, her ay bidaha deniyorum acaba düzelecek mi diye. Doktor da damla ve ilaç vermişti halbuki. Şimdi gözlük kullanıyorum lenslerimi özledim ama.

1 Beğeni

Lens ilk etapta evet bir parça rahatsız ediyor. Ağrı yapıyor özellikle ilk gün ama sonra bir şey fark ediyorsun. Odak noktası gözünün merkeziyle bir olduğu için her şey daha net, daha iyi ve daha ölçülebilir mesafede oluyor. Her şeyi olduğuna yakın hacimde görüyorsun. Uzun süre gözlük kullanınca bu farkı ancak lense geçince anlıyorsun. Eğer gözlerin istikrarlı bir numarada seyrediyorsa bence ameliyat düşünebilirsin.

3 Beğeni

Lens kullanmıştım birkaç ay. Kullanımı zor, sürekli hijyene dikkat etmelisin. Onu geçtim bir süre kullanınca batma yapıyor ve takıp çıkarırken zorlanmaya başladım. Sürekli yenilemek de masraflı ve bazen gözümde unutup uyuyordum. Sonuçta gözlerimin numarası daha da artınca bıraktım. Gözlükleri de oldum olası sevmem. İmkanım olursa çizdirmek istiyorum gözlerimi ama onu da önermeyen çok.

1 Beğeni

Bir çay kaşığı karbonat ile bir çay kaşığı tuzu karıştır ve macun kıvamına getir. Bu işlemin ardından karışımı gözlük camına sür ve camları ov. Daha sonra ılık su ile yıka yada sirkeyle yıka ikisi de gözlük camını sorunsuz silmede etkili yöntemler

1 Beğeni

@maviadige @AeroKnight-sama
Lens deneyebilirim ama korkularımı yenmem lazım, bir de olumsuz yorumlar da var. Gözlerime dokunacak olmak beni oldukça huylandırıyor.
@Agape Ayrıca gözlerim ne yazık ki istikrarlı değil, son bir senede iki gözümün numarası da büyüdü. Ayrıca sol gözümde hem yakını hem de uzağı görememe sorunu var sanırım böyle bir şeydi, buna lens olmuyormuymuş yoksa pahalı mı oluyormuş öyle bir şey duymuştum. Ayrıca pahalı olması da beni ekonomik olarak kötü etkiler.

@CHALLENGE_TV Bu fikri çok sevdim ama sorun yıkadıktan sonra, silerken başlıyor. Mikrofiber bezler camda buğu gibi bir iz bırakıyor. :slight_smile:

2 Beğeni