Gözlüğünüzü nasıl siliyorsunuz?

Lens temizliğine göre tasarlanmış bez kullanırsan o buğulanmaya çare olabilir yada gözlüğünü soğuk bir yerde muhafaza edersen (Eğer bu yer fazla soğuk olursa yine sorun çıkabilir oda sıcaklığından 5-7 derece düşük bir yerde olabilir)

1 Beğeni

Bunu da deneyeceğim, özellikle soğuk olayı çok iyi bir fikre benziyor.

Ne bulursam onunla oluyor. Genelde tshirt gomlek oluyor.
Bazi arkadaslarda islak mendil gibi paketlenmis tek kullanimlik temizleme bezleri gordum gayet basariliydilar.

1 Beğeni

Bugün ben ıslak mendili keşfettim sabunla yıkamaya üşenince :d Islak mendille silip sonra gözlüğün yanında verilen temizleme beziyle sildim buğu falan kalmadı.

1 Beğeni

Camına göre değişiyor bence. Aslında ilgilenmem böyle şeylerle, normalde hemen hohlayip gözlük beziyle silerdim. Ama yeni alınca özellikle belirtti satici. Artık sırf kuru hiçbir şeyle silmiyorum ya da gözlüğü normal suya tutup peçete ile siliyorum. Şimdi kontrol ettim hiçbir şekilde zedelenme yok (6-7 ay olmuştur). Bir de ayrıca hani fotoğraflarda yansıtma yapmayan buharda buğulanma yapmayan gözlük camları var. Çok rahat. Ekleme yapayım, suya tutunca damlalar kayıp gidiyor iz bırakmıyor o camlarda :sunglasses:

1 Beğeni

Tükürerek siliyorum, giydigim elbiseden hangisi yumuşaksa onunlada kurutuyorum :joy::joy: bu nasıl konu ya

1 Beğeni

:smiley: @leitastani @maeglin @volkan Hepinize genel olarak yazmak istedim, çok teşekkürler, gözlükler ve dayanıklılıkları, nelerle silmemiz ve nasıl temizlememiz hakkında internet sitelerinde bulamadığım inceliklerin hepsini sayenizde öğrendim. Ayrıca bu konuyu çok önemsememeye (Yani çok mükemmelci olmamaya, ya da aman çizilir gibi davranmamaya) karar verdim. Gerçekten benim gibi insanlar olursa onlar için aşırı faydalı olacağına inanıyorum bu konunun.
@leitastani Özellikle de bazen bezi evde unuttuğum zaman peçeteyle silmek zorunda kalırsam diye düşünüyordum ki bunu bildiğim gerçekten iyi oldu. Dayanıklı olması güzel.
@maeglin Böyle ışığa tutunca sanki yıkadıktan sonraki gibi değil de, silinme izi kalmış gibi oluyor, ama belki de ben çok kibar siliyorum ondan da olabilir bu.

2 Beğeni

gözyaşlarımla :smoking:

3 Beğeni

:joy: :joy: Çok güzeldi.

1 Beğeni

Ben de gözlük bezi kullanıyorum. Bir de bulaşık makinesi yıkamayı bitirdiği zaman açıyorum ve yüzümü altına tutuyorum :smile: Ama bu pek sağlıklı değil. Sadece gözlüğü tutmak daha iyi. Buharla birlikte temizleniyor.

1 Beğeni

Bunu hiç bilmiyordum. (Bulaşık makinesi olayı) Cidden çok ilginç geldi. :smiley:

1 Beğeni

Benzer bir şey paylaşılmıştı ama bunun içinde çok daha fazla varmış hoşuma gitti. :smiley:

1 Beğeni

Ben de annemin “Makineyi hemen boşalt” uyarıları sonucu keşfettim :smile:

1 Beğeni

Çok faydalı bir uyarı olmuş gerçekten. Büyük bir keşfe yol açmış. :smiley: şu an acaba haşlanmış makarna suyu da aynı etkiyi yapar mı diye düşünüyorum. :smiley:

1 Beğeni

Makine, kapağı açtığın anda buharı sıkıştığı yerden hızla çıkardığı için daha büyük bir etkiye sebep olur :smile: Ama sıcak buhar her zaman işe yarar.

1 Beğeni

Sadece gözlük temizleme bezi ve sıvısı kullanıyorum. Ama elimde olmadan fazla güç uyguluyorum sanırım. Çünkü şimdiye kadar ki bütün gözlüklerimi temizlerken kırdım :sweat_smile: sonuncusu da bir hafta önce gerçekleşti.

1 Beğeni

:smiley: Plastik mi? Cam mı? Ben eskiden bayağı korkuyordum silmeye, çok hafifçe siliyordum bu yüzden ama artık normalce siliyorum. Gözlük temizleme sıvıları zararlıymış. :smiley:

1 Beğeni

Hep plastik çerçeve kırdım, cam kırmadım henüz :smile: gözlük temizleme sıvısını nadiren kullanırdım ama zararlı olduğunu bilmiyordum teşekkürler.

1 Beğeni

:smiley: Plastiği zor kırılır diye veriyorlar bir de ehehe. Gözlük denince aklıma hep Finch geliyor.

Arkadaşlar bir kaç şeye açıklık getireyim. Camların olayı filtre kaplamalarıdır. Ve her filtre üreticisinin kendi ürettiği (kimi kalem, kimi fıs fıs) solisyonlar var. Bunları filtre markasına göre kullanmakta bir sakınca yok. Yıllardır kullanırım bir dert olmadı.

Bir ara gratis/watsons gibi mağazaların gözlük silme mendillerini kullanıyorduk. Lakin bir ara çok kötü çıkınca almayı bıraktık.

Ha ben hiç titiz değilim, bazen ayda 1 bile sildiğim olur. Son 2 yıldır numaram da çok değişmediği için artık ufak çizikler oluşmaya başladı :rofl:

3 Beğeni