Greta Thunberg'in Adı Doğada Yaşayacak

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/greta-thunberg-adi-dogada-yasayacak/

Greta Thunberg, iklim değişikliğine karşı verdiği savaşta kıymetli bir ödül aldı. Greta’nın adı yeni keşfedilen bir türe verildi. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Doğada değil hak ettiği şeyde böceklerde yaşayacak. Terörist sevici Greta Thunberg’i dünya medyası ve bizim medyamız öve öve bir hal oldu.

4 Beğeni

Ağzına sağlık. Terörist sevici, kapitalist kuklalarını bir güzel pazarlıyorlar bize. Sonra da bizim anlı şanlı sözde anti-kapitalist gazetecilerimiz, yazarlarımız, ünlülerimiz bunları baş tacı ediyor. Aslında dertlerinin ne olduğunu, neyle kavgalı olduklarını azıcık aklı olan herkes görüyor ama. Burası yeri değil. Uzatmayayım.

4 Beğeni

Bakın sizi bilmem ama bu kızın o konuşmaya en az 2 yıl boyunca hazırlandığını ve sadece farkındalık değil ceplerini doldurma peşlerinde bir grup insanın işidir. Yaşını küçümsemem ama 16 yaşında kimse 40 yaşındaki bir insanın hitabetine sahip olamaz.

Hitabet dediğiniz şey o beğenmediğimiz Adolf Hitler’de çok çok fazlasıyla vardı. O yüzden koskoca bir milleti kendine hayran bırakıp peşinden sürükleyebildi. Hitabet yeteneği olması davasında haklı olduğu anlamına gelmez, iyi insan, güzel insan olduğu anlamına gelmez.

1 Beğeni

Yine bir başlıkta kin kusuluyordu… Size çiçekli başlıklar diliyorum arkadaşlar. Biraz mutluluklardan ve sevgiden de bahsedin. Sürekli negatif şeyleri düşünmekten ve konuşmaktan içimiz balçık tarlasına döndü. Çiçekler soldu, yapraklar döküldü… Bir kar yağsa da temizlensek.

4 Beğeni

Toplumca kendimize gelmeye ve nefret kusmaktan vazgeçmeye ihtiyacımız var. Son zamanlarda bu forumlarda bile baktığım çoğu yerde bunu görüyorum. İthaki Soru-Cevap Hattı’ndaki yeni 100 mesajın 93’ü yayınevini yerden yere vurmak üstüne. İnsanlar şikayetlerini elbette dile getirecek ama bu kadarı da göze batıyor. İsterse terörist çıksın ve “Doğayı korumamız gerek.” desin, sen ona “Korumuyoruz doğayı moğayı onun bunun ***'u.” diye dalarsan bu düpedüz aptallıktır. Ki bahsettiğimiz kişi bir çocuk. Ordan burdan çekiştirmek yerine keşke biraz da anlamaya çalışsanız denilenleri.

2 Beğeni

Ben de isterim, güllerin arasından Dünya’ya bakmayı ve eminim yukarıdaki arkadaşlar da isterler. Ne yazık ki coğrafyamız böyle ve konu başlığındaki kişinin samimi olduğuna ben de inanmıyorum. 16 yaşındaki bir çocuğu, kendi yararlarına değilse, neden kendi toplantılarında konuştursunlar? Bugün okuduğum bir yazı konuya daha geniş bir biçimde bakma fırsatı sundu: Greta iklim değişikliğinde haklı. Bunu zaten görmemek için kör olmak gerekiyor ama taraflı bir söyleme sahip. Çünkü var olan enerji üretimimizde kısıtlamaya gidersek bundan zarar görecek olan 2. ve 3.Dünya ülkeleri olacak. Onun suçladığı ülkelerden bazıları gibi. 1.Dünya ülkeleri refah içinde yüzüyor bugün ve enerji kısıtlaması durumunda yine refah içinde yüzecekler. O bunları düşünmüyor. Belki arkasında bir kuklacı yok, belki “büyük oyun” falan da yok ama şu bir gerçek ki suçladıkları enerji kısıtlanmasından en çok zarar görecek ülkeler ve iklim değişikliğinde de en az rol oynayan ülkeler. Suçlamadıklarıyla karşılaştırınca.

Sırf okulu kırıp iklim değişikliğine farkındalık yaratmak için eylemlere katılması medyada fazlasıyla yer buluyor. Hatta o kadar fazla ki bizim madalya kazanan sporcularımız bile onun kadar konuşulmuyor.

2 Beğeni

Ben eleştirilere karşı değilim ama eleştirmenin veya fikirlerimizi belli etmenin ayarını bilemiyoruz bence. Rahatsız olduğum nokta bu. Adabınca yapılan eleştiride hiç sorun yok bana kalırsa ama saldırgan eleştiriler ve saldırganca tavırlar çok itici geliyor bana. Sanki herkes belinde tabancayla geziyormuş gibi. Birisi ters bir şey dese de beynini dağıtsak der gibi… Sözlerim bu başlık için değil yalnızca ülke insanlarına ve foruma baktığımdaki izlenim bu.

Geçen gün iklim değişikliği hakkında bir belgesel izlerken eşimle bir yandan konuşuyorduk ve şöyle dedik:

“Kesin Amerika iklim değişikliğinin sebebi olarak bizim gibi ülkeleri sorumlu tutar.”

Programın sonuna doğru çıkan adam “Sera gazı salınımının çoğalmasının ve bunun iklime etki etmesinin en büyük sebebi diğer ülkelerin gelişmesi. Onların gelişmesi bizim geleceğimizi riske atıyor.” dedi.

Bu konu hakkında tartışmayı bu kız hakkında tartışmaya tercih eden bir bensem bende bir sorun olmalı. Eğer değilsem o zaman biz ne yapıyoruz? Sanıyorum ki bu tip mevzularda karşımızdakine “höt” demek yeterince tatmin etmiyor. :slight_smile: Ve neden karşımızdakine “höt” deme ihtiyacı içindeyiz?

Ekleme: Medya moda gibidir. Takip edilmeli fakat kendini kaptırmamalı çünkü istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Medyada yer alan çoğu şey magazin programı gibi…

2 Beğeni

Ben de bu konuyu konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Kızın tipi, Asperger sendromu ya da dış görünüşünün herhangibir önemi yok. Burada olan şey tipik Batılı sorumsuzluğu, bunu eleştiriyorum. “Bu bozuluyor, birşeyler yapmalıyız ama benim hiç suçum yok” tavrı klasik bir Batılı aymazlığı. Bu konuyu konuşan Batılılar daima suçu bize atmak ve sorumlulukları yokmuş gibi davranıyor. Hal böyle olunca da biz savunmaya geçiyoruz ama savunma kültürümüz çarpık. Daha çok kıza odaklanıp konu üzerine düşünmeden geçiliyor. :confused:

1 Beğeni

Savunma kültürümün çarpık olmasının sebebi de meseleleri şahıslar özeline indirgeyip, meselenin hangi tarafında konumlandırıldığımıza göre, kesin iyi-kötü karşılaştırması yapmaya meyletmemiz.

Olumsuzluk içeren bir hususta adımız zikrediliyorsa, anında şüpheye düşüyoruz. Aksine, olumlu şeylerle anılınca, anında sebebini ve sonuçlarını sorgulamadan sevinmeye başlıyoruz. İki tutumun bize dönüşü de orta ve uzun vadede zarar oluyor.

Söz konusu yabancılar, dış politika vs. olunca değerlendirme kriterimiz “Bizi seviyorlar mı, sevmiyorlar mı?” ya da “kötü/İyi şeyler karşısında bizi sorumlu tutuyorlar mı, tutmuyorlar mı?” noktasında ilerliyor. Tabii bir de gurur etkeni var.

Bu algı ve yorum mantığını bırakabilirsek, gerçekten aklıselim tartışma ve çözüm süreçlerine adım atabiliriz.

9 Beğeni

Sn. Agape burada kızın takındığı üslup hakkında niye bir şey söylemiyorsunuz? Aynı şekilde yazan, söyleyen forum üyesi (ben, biz) mi hatalı?

Daha geçen gün dünya televizyonlarına çıkıp ‘‘Terör örgütü başkanı kız gibi ağladı ve köpek gibi öldü’’ diyen Donald Trump dünyanın en medeni ülkesinin başkanı.

Durum böyleyken bizim gerçekleri yazmamız bence saldırganlık olmuyor. Bu kızın YPG-PKK’ya destek verdiğini ve Türkleri aşağıladığını görmediniz mi? Biz her ne kadar tüm dünya halklarının haklarına saygı göstersek de Türk’üz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Bize karşı yapılan hakareti, düşmanımızın övülmesini kaldırabilen Türk yoktur diye düşünüyorum.

Ne demişti bu sevimli, iyi, güzel, eleştirilmez küçük kız; “Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız."

Bunu demişti ancak kendisi bebekleri katleden YPG-PKK’yı savunmuştu. PKK’nın katlettiği bebek şunu diyemedi ‘‘Benim mezarda olmamam gerek, toprağın üstünde evimde olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden bahsediyorsunuz. Boş insanları konuşturup benim hayatımı çaldınız’’

3 Beğeni
3 Beğeni

Greta’dan ben de çok hazzetmesem de bu fotoğraf hiçbir şeyi kanıtlamıyor. Kendisinin başlattığı küresel ısınma farkındalığına destek oldukları için paylaşmış Greta bu fotoğrafı, eğer şu anki operasyona yoruyorsanız da tarih 24 Mayıs…

Hayır operasyona yormuyorum. PKK’nın kuruluş tarihi 25 Kasım 1978. Yani bu örgüt 24 Mayıs 2019 tarihinden sonra değil, 25 Kasım 1978’den beri, 41 yıldan beri katliam yapıp bebek, çocuk, yaşlı, kadın demeden öldürüyor. YPG ise 2004 tarihinde kurulmuş aradan geçen zamanı güzel değerlendirmemiz gerekiyor.

1 Beğeni

Baş böyle yaparsa halk dilediğini yapsın mı yani? Bu şekilde bir ilerleme kaydedemeyeceğimizi düşünüyorum.

Bu gibi şeylerle medyanın ve devletlerin insanların beynini meşgul ettiğini düşünmekteyim ve vakit kaybı olarak görüyorum. Bu benim bakış açım.

Dünyada gözlemlediğiniz üzere bazı hassas toplumları veya olayları dünya devletlerinin lehine yorumlayanların ödül aldığını görmediniz mi? Mutlaka gördünüz. Şimdi de bu kızın çıkıp yanlı bir konuşma yapınca adının doğadaki bilmemneye verilmesini yardırgamıyorum ben. Bizim şehitlerimizin adı sokaklara, caddelere, okullara, camilere, duraklara veriliyor ve bir gün bir bakıyorsunuz onlar da değiştirilmiş. Düzenin nasıl olduğunun farkındasınız.

Benim bahsettiğim nokta kız değil. Bu tip tartışmaların yeri burası değil çünkü olay çığrından çıkıyor. Tartışmayı bilmiyoruz sorun burada bana kalırsa. Siz bir yorum yapıyorsunuz fakat karşınızdaki kişi bilenip geliyor. Benim hayat görüşüme göre biri bize bir taş attığında biz de ona taşla karşılık vermemeliyiz. Bu tavrımız bize hep kaybettiriyor. Bu kız da unutulup gidecek yarın yerine x kişisi gelecek ve aynı şeyler yine yaşanacak.

Benim bahsettiğim forum ortamında kullanılan kelimelerin daha dikkatli seçilmesi gerektiği. Bakın siz yorum yaptınız ve daha sonra gelen yorumu okuyun.

Şimdi bu mesaja katılıyorsanız bile bu şekilde dile getirilmesinin doğru olduğunu düşünüyorsanız ben konudan çekiliyorum. Dilediğiniz gibi tartışın fakat sonra gönderileri bayraklamayın. Benim değinmek istediğim nokta bu. Konunun bu noktaya gelmesini doğru bulmuyorum. Umarım kendimi anlatabilmişimdir. Bu foruma bunları okumak için gelmiyorum. Bunları okumak istesem açar sosyal medya mecralarında milletin birbirine ve ona buna sövmesini, aşağılamasını okurum.

“Bir millet zenginliğiyle değil, ahlak değeriyle ölçülür.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Sevgilerimle.

4 Beğeni

Bakın ben kendi yaptığım yorumlardan, yazdığım iletilerden sorumluyum. ‘‘Siz yazdınız sonra böyle oldu, sizin başınızın altından çıktı, halkı kin ve isyana teşvik ediyorsunuz’’ gibi ithamları kabul etmiyorum.

Olaya öyle bakarsak bu başlık insanları kin ve isyana teşvik ediyor diyebilir miyiz? Eğer bu başlık açılmasaydı böyle çirkin yorumlar görmeyecektiniz deseydik? Bence her şeyin tartışılması gerekiyor. Ben saygı çerçevesinde ama gerçekleri yazarak yorumlarımı yaptım. Başkası benim fikrime anti ile karşılık verir düzgünce tartışır gideriz ancak diğer yorumlar hakkında sorumluluk kabul etmiyorum.

1 Beğeni

Farkındayım, kullandığım tabir biraz sert ve belki yakışıksız oldu. Meramımı anlatan daha farklı bir deyim seçebilirdim. Deyimin argo olmasından dolayı özür diliyorum. İşin aslı bu forumu neredeyse kurulduğu günden beri takip ediyor ve asla siyasi, hatta günlük konularda bir yorum girmedim, girmiyorum. Çünkü bu forumda sadece edebiyat konuşmak ve okumak için bulunuyorum. Greta meselesine verdiğim tepki ise bizim medyanın, hatta yazarların çoğunun asalaklığına artık dayanamamamdan kaynaklandı. Sözde devrimci, anti-kapitalist yazar çizer okurların, kapitalistlerin kuklasına bunca iltifatı, ilgisi beni bu konuda böyle yorumlar yapmaya itti.

2 Beğeni

Düzgünce tartışamıyoruz ki… Tartışabilsek sorun yok. Sizi öbür mesajlardan dolayı sorumlu tutmuyorum. Böyle bir amacım yok. Konunun elbet bir noktada şirazeden çıktığını söylüyorum. Şu ya da bu kişiyle birlikte bu oluyor. Konu hakkında yeterli bilgim ve birikimim bile yok. Farkındaysanız yorum yapmadım bile. Ben sadece gidişattan rahatsızım. Herkesin de bu tarz hassas konularda dikkatli içerikler oluşturmasını istiyorum.

Buraya biraz güldüm. Kusura bakmayın. Halkı kin ve isyana teşvik eden o kadar çok şey var ki… :slight_smile: Medyanın her sözü halkı birçok şeye itiyor zaten bir de birbirimize ihtiyacımız yok diye düşünüyorum. :blush:

Son zamanlarda forum genelinde çok fazla hırçınlık var. Bu hırçınlık da birbirimize sirayet ediyor artık. Oturup saygı sevgi çerçevesi içinde iki kelime yazamaz olduk. Hep haklı sebeplerimiz oluyor. Hep bardağın taştığı anlara denk geliyoruz. Konuyu fazla uzatmak istemiyorum. Hoşça kalın.

@annihilator Üzüldüğüm tek şey anlık bir cümleniz yüzünden insanların sizi farklı değerlendirebilecek olması veya örnek alabilecek gençlerin olması. Birbirimizi anladığımızı düşünüyorum. Teşekkür ederim.

2 Beğeni

Ben de birbirimizi anladığımızı düşünüyorum ve mesajımı siliyorum. Sırf argo olduğu için ve edebiyat forumunua,tartışma üslubuna yakışmadığı için. Teşekkür ederim.

2 Beğeni