Gündem

“İsveç Ceza Kanunu’na göre, İsveç kralına veya kraliyet ailesinin herhangi bir üyesine hakaret eden herhangi biri, eylem özellikle ağır kabul edilirse dört yıla kadar, hatta altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.” Kaynak

2 Beğeni

Valla hocam bence asıl çelişki insanların kendilerini öldürmesini emreden bir inanç sistemine saygı duymasının beklenmesi. Ama çok girmeyeyim şimdi o konulara. Her fikir her kamuoyundan eşit saygı görecek diye bir şey yok.

Hocam bu bence sebep sonuç ilişkisini kaçırmaktır. Demek istediğimi anlamak için İslamın en fazla saygı gördüğü İslam ülkelerine bakmanız yeterlidir diye düşünüyorum.

2 Beğeni

İsveç hukuğu uzmanı değilim, ama monarşinin devrilmediği, akıllı monarkların piyasadan kendilerini çekerek sembolik olarak var olmayı sürdürdüğü yerlerde oluyor böyle saçma düzenlemeler. Ki bunlar genelde sürekli eleştiriliyor, çoğunlukla uygulanmıyor ve genelde adım adım kaldırılıyor. Günün sonunda orası da mükemmel değil.

2 Beğeni

Ben zaten toplumların tepkisinden bahsediyorum yasalardan bahsetmiyorum ki. Türkiye’de de ayrımcılık karşıtı bir çok yasal düzenleme var ama kanunlar önünde eşit vatandaş olan kişiler toplumda ayrımcılık görmüyor mu?(Çingeneler, aleviler vs. vs.)

Avrupa’nın da biz sizin gibi değiliz medeniyiz derken kullandığı temel argümanlar bunlar değil mi? Lgbt bayrağı yakanlara toplumun tepki göstermesi ama kuran yakanlara tepki göstermemesi bunla çelişmiyor mu?

Milyonlarca müslüman avrupada eşit vatandaş statüsündeyse bence burada bir problem var.

Bu arada sadece islam değil çoğu din kendisinden olmayanı insan yerine koymaz. Hinduizm’de de hint olmayanın insan değeri yok.

Bu da çok normal tüm dinler böyle neredeyse. Bu bir gerekçe değil bence hatta yine büyük bir çelişki çünkü ülkelerinde kendi çıkarları için şeriatı uygulayan katil diktatörlerle ticaret yaparak ve onlara dünya kupası vs düzenleterek meşruiyet sağlayanlar yine temelde avrupa ve abd. Bu insanlar hüküm sürebiliyorlarsa temel sebebi onlar, hatta bir ara Trump açık açık söylemişti Arabistan kralına, “biz destek vermesek halk seni 2 haftada devirir” diye.

2 Beğeni

Hocam tam olarak nasıl bir şey sizi tatmin ederdi ben açıkçası anlamadım. Büyükelçilik camına “bu malla aynı fikirde değiliz” yazılı kağıt astı. Sosyal medyada pek çok İsveçlinin eleştirdiğini görüyorum. Anlamadım yani tam olarak ne beklediğinizi. Toplanıp dövsünler mi adamı?

Her toplumun harcayabileceği aksiyon puanı belli ve kısıtlıdır. Her olan bitene eşit ve güçlü sosyal tepki gösteremezsiniz. Toplumlar kendi önceliklerine göre bu puanları harcayacağı yeri seçer, ona göre tepki verir, ona göre yasal düzenleme yapar, toplumsal değişiklik başlatır. Tabi bu bireyler tarafından 250 manam var, a düzenlemesi 200 mana b düzenlemesi 100 istiyor şeklinde planlanmaz ama günün sonunda gerçekleşene bakarsanız bu modele uyduğunu görürsünüz. Ya da ben öyle görüyorum. Ülkemizde de rastgele soru sorsanız baya bir şeye yanlış deriz ama sokağa çıkıp eylem yapmayız her yanlışa.

Ortalama bir insan ömründe bir kaç kez sokağa ya çıkar ya çıkmaz hocam zaten. Teknoloji sektöründeki Hintlilerin arasındaki gizli kast sistemi bence de yanlıştır ama bunun için hayatta sokağa çıkmam mesela. Ama kadın haklarıyla ilgili bir mevzu olsa çıkabilirim. LGBT hakları için de çıkabilirim, pek çok arkadaşım bu gruba giriyor; onlara katılırım. O zaman Hintliler de beni iki yüzlülükle suçlasın madem :roll_eyes:

İsveç halkı sizce yanlış önceliklere mi sahip? Olabilir. Bence de bazı konularda yanlış önceliklere sahipler. Türkiye için de geçerli. Toplum tüm manasını çarçur ediyor mesela bizde net. Ama konunun ifade özgürlüğüyle vesaireyle bir alakası çok da yok gibi.

3 Beğeni

Amaçları orta sınıfın gün geçtikçe yoksul sınıf olması, ülkenin büyük bir bölümünün işçi sınıfı ve patrondan oluşması, insanların karın tokluğuna köle gibi çalışması. Kazanan kimler? Sermaye sahipleri, yozlaşmış siyasetçiler ve Araplar. Aynı Fransız ihtilali çıkmadan önce Fransa’nın durumu yalnızca Arap farkı var.

1 Beğeni

Merak etmeyin. Seçimi kazanırlarsa yaşanacak ekonomik çöküş (kriz değil çünkü şu an krizin içindeyiz, krizin son aşaması çöküşten bahsediyorum) karşısında kazın ayağının öyle olmadığını bakan kendi ağzıyla söyleyecek. Ben geçtiğimiz 1 yıldır bakanın açıklamalarını ciddiye almadan okuyup geçiyorum hatta şaka malzemesi olarak kullanıyorum, önümüzdeki 5 ay da açıklamalarını ciddiye almadan okuyup geçeceğim.

5 Beğeni

Bir yıldır baskı altında tutarak TL ye suni değer kazandırılmadı mı zaten? :roll_eyes: :smile:

1 Beğeni

Ben de kültürel derken bu yazdıklarınıza işaret etmiştim aslında :slight_smile: Yazdıklarınızın toplamı kültür. Öncelikleri belirleyen şey bu kültür oluyor genelde.

Avrupa’nın kendisini tanımlama şekli de kalabalık olan grupların diğerlerini ezdiği yani çoğunlukçu değil çoğulcu yani azınlıkta olanın da değer ve saygı gördüğü ayrımcılığa uğramadığı bir toplum.

Devlet görevlilerinin değil toplumsal tepkiden bahsediyorum STK’lar, üniversiteler veya sıradan insanlar ama dediğiniz gibi belki de oradaki toplum müslümanlar ile dayanışma halindedir, ben kaçırmış da olabilirim.

1 Beğeni

Gerçekten bu adamı nasıl ekonomi bakanı yaptılar şaşıyorum ben. Her söylediği apayrı saçmalık, sevenler varsa kusura bakmasın ama, salak saçma bir tipi var. Hayır ben gerçekten anlamıyorum fiyatlar gün geçtikçe artıyor insanların alım gücü yavaşlıyor bu adam çıkıp TL’ nın değer kaybetmesinin çok daha iyi olacağını savunuyor…

Tembellik Hakkı adlı bir kitabı okumuştum Fransız ihtilalinden önce neler olduğunu az çok biliyorum. Galiba gerçekten de amaçları bu yönde orta sınıfı yok etmek. Ne diyeyim yazık bu ülkeye

2 Beğeni

salak saçma tip deyince, muhteremin şuradaki hali aklıma geldi!

başka açıdan:

1 Beğeni

Şimdi hakkını yemeyelim, muhterem şu 2 fotoda biraz daha prezantabl çıkmış. Mor kravatıyla filan…

Fakat burada da Nebati’yi “kandırıyorlarmış”, onu da belirtelim… Kandırıldığı yıllarda daha zeki görünüyor oysa ki, değil mi?

2 Beğeni

mülakat sonrası değerlendirmede puanı iyi olan çocuk;
eşinin , kızkardeşinin , kocası (bacanağı)nın kız kardeşinin, eşi bank asyada memurmuş diye
bu ülkede işe alınmıyor.

1 Beğeni

Hepsi kandırılmış, aldatılmış, ihanete uğramış, hepsi mağdurmuş. :rage: :rage: Ülke adına üzülüyorum, yazık. Birinin de fotografı çıkmasın şunlarla.

2 Beğeni

Efendim bunların kolayca kandırılabilmeleri, bence tamamen saf ve çocuksu bir ruha sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Bir tatlı söze, bir güler yüze, işveli bir göz kırpmaya, manalı bir makas almaya bile derhal kanabilmekte ve dahi “ne istenirse” verebilmektedirler. Lolipop şeker verilerek dahi kandırılabildikleri rivayet edilmektedir, ki ne kadar saf ve çocuksu olduklarını burdan anlayın. Ancak bu, büyük bir problem değildir. Çünkü bir AKP’li kandırıldığı zaman çıkıp “Kandırılmışım. Rabbim affetsin” derse, elbette ki “Rabbim” onu hemencecik affeder ve bu saf ve çocuksu AKP’li, utanç dolu geçmişine rağmen başı dik olarak gezmeye devam eder. Bu işler böyledir.

"Rabbim"in affetmediği bir AKP’li henüz görülmemiştir. Bu nedenle, kandırılmış bir AKP’li vicdanen çok rahattır.

“Kandırmak Fetullah’a, affetmek ise Allah’a mahsustur” diyerek bu acayip iletimi sonlandırayım!

3 Beğeni

Bu konudaki en çarpıcı olay, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Sermaye Piyasası Kurulu başkanlığına atanmasıdır.

2016 yılında “Fetö’ye topyekün savaş ilan ettik, köklerini kazıyacağız” diye ilan ettiler. Bu arada Bank Asya da “terörün finans merkezi” ilan edilip kapatıldı. Öyle ki, Bank Asya ile en küçük bağı olan herkes töhmet altına alındı, bu kişiler hakkında soruşturmalar, tutuklamalar yapılıyordu artık. İşte böyle bir dönemde (2018 yılında), Bank Asya’nın kurucuları arasında yer alan ve 16 yıl Bank Asya’da yöneticilik yapmış olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu’yu, Sermaye Piyasası Kurulu başkanı olarak tayin ettiler! Adamı terfi ettirdiler! Memlekette adam kalmamış gibi, böyle skandal bir karara imza attılar. Ve ilginçtir, “15 Temmuz gecesi fetöyle savaşta 250 şehit verdik biz” diye ağlaşıp duran AKP seçmenleri, göz göre göre yapılan bu atamaya en küçük bir tepki vermedi. Bir tanesi çıkıp “Ne yapıyorsunuz, böyle çelişki olur mu?” demediler.

Biraz araştırınca göreceksiniz ki, bu Ali Fuat Taşkesenlioğlu, her açıdan şaibeli bir tiptir. Örneğin, kız kardeşi Zehra Taşkesenlioğlu (ki o da AKP Erzurum milletvekilidir) hakkında da birtakım yolsuzluk iddiaları ayyuka çıkmış durumda. Bu Zehra bacının kocası Ünsal Ban tutuklandı zaten (hakkında 14 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlanmış)

Bu kişilerin, deveyi hamuduyla götürdüklerine dair bir kanaat oluşmuş durumda. Ama ülkede yargı bağımsızlığı çoktan rahmetli olduğu için, doğru düzgün bir hesap sorma, yargılama filan olmayacağını da herkes biliyor. Yapanın yanına kâr kaldığı yıllardayız.

2 Beğeni

@berzah1

“Kandırılmışım. Rabbim affetsin” diyenler, acaba başkalarını kandırma peşinde midirler? Oyun içinde oyun mu vardır, işte bunu anlamak için aşağıdaki videoya bir göz atmak gerekir.

Bunların, siyasi çıkarları gereği, 2013 yılındaki "dersane krizi"ne kadar Fetullahçılarla tam işbirliği yaptıklarını herkes biliyor. Tamamen saf olduklarından bunu yaptıklarına inanabilmek için ancak saf olmak gerekir! O dönem, Atatürk’ün kurduğu rejime bağlı olan, laiklik yanlısı cepheyi bunlar ortak düşman olarak görüyorlardı. Ortak düşman el birliği ile zayıflatıldıktan sonra, bu sefer de kaçınılmaz olarak kendi aralarında post kavgasına, güç mücadelesine başladılar. Ve 2013 ila 2016 arasında, bütün güçleriyle birbirlerine kafa göz daldılar. 15 Temmuz’da ise -250 vatandaşın da kanına girilerek- bir taraf zaferini ilan etmiş oldu.

Aşağıdaki videodan anlaşılan şey, Erdoğan’ın henüz parti kurmadan evvel bile (90’larda) kimin ne ayak olduğunun gayet farkında olduğu ve her şeyi bir plan dahilinde adım adım götürdüğüdür. Aslında çok uyanık olanların, şimdi “biz safmışız” bahanesini öne sürmeleri bile, aslında yeni uyanıklıklar peşinde olmalarından dolayı olmasın sakın!!

1 Beğeni

Hiç şaşırmadım. Tüm bunlar bir kenara sayın @ktekil tüm yetkileri bünyesinde toplamış, her kuruma lafı geçenlerin “biz satfik- kandırıldık” edebiyatı yapmalarını kaldıramıyorum. Ünv beri bir şey söylerim AKP Fetö sayesinde büyüdü. Bunun evleri organize AKP’li üretiyordu kadın erkek fark etmez. Çıkarlar çatışınca kuyrukları birbirine dolandı. Bir de kanmasaydın kardeşim? İçinde olduğun oluşumları takip bile edemiyorsan o koltuklarda ne işiniz var?

2 Beğeni

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://twitter.com/pusholder/status/1617936454361186304?s=46&t=1rmeBHQxx3Gg4OeFYKK0Yw

1 Beğeni

Birkaç şey düşünüyorum:

1. Çok da büyük olmayan bir yalan haber bile ülke halkını birbirine kışkırtmaya yetiyor.
  2. Yalan haber yapmak çok kolay.
  3. Halkı kendi içinde kışkırtmak çok kolay.
  4. Siyasetçiler oy kaygısı yüzünden kitleleri kendi taraflarına karşıdaki “düşmanı” göstererek çekiyorlar. Bence bu ateşle oynamak ve umarım bugün onları ısıtan ateşin çok harlandığında yakacağını unutmazlar.
  5. Güzel bir et yemeği -maddi değerinden bağımsız olarak- gayet de karne hediyesi olabilir.
1 Beğeni