Güneyin Şeytanı

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/guneyin-seytani/

image

BÖLÜM I Gök delinmişti. Gri tavanın devasa çatlaklarından dökülen yağmur suya taş etkisi yapıyor, gökyüzünün yağmur seramonisine bir sağa bir sola yatan ağaçlar eşlik ediyordu. Rüzgâr vızırdıyor, Burgaz Gölü kenarındaki bataklık, yüzeyine vuran iri damlalarla çamur dansı yapıyordu. Hava çelik gibi soğuktu. Sırtında çamura bulanmış bir kukuleta ile yüzünü gizlemiş birisi gölün kenarında emin ve… (DEVAMI…)

3 Beğeni

merhaba,
güzel ve keyifli bir öyküydü. öyküdeki Osmanlı atmosferini, diyalogları, betimlemeleri ve aksiyonu sevdim. karakterler biraz fazla geldi ama öykünün çevresini geniş tuttuğunuz için gerekliydi de. öykünün ilk bölümü ile ikinci bölümün başlarında özellikle, anlatım farkı var. iki kalemden çıkan öykülerde böyle olabiliyor ki öykünün bütününe zarar vermediği, akıcılığı sekteye uğratmadığı için güzel bir tat da veriyor okura. zor olanı başarmışsınız, ikinizin de kalemlerine sağlık.

1 Beğeni

Merhaba Öznur
Bu öyküde ikimizin de kendi karakter hikâyelermizin ortaklığı var bu yüzden iki öykülük kişi ismi geçiyor ama temelde Hernan çevresinde. Böyle bir şeye giriştik.
Osman’la genelde çok benzer yazıyoruz ama bu kez ben aksiyona, o karakterin psikolojisine girdi, farklar çok belirginleşti.
Sonuç olarak beğendiyse çok mutlu oldum. Yorumun ve eleştirin için teşekkür ederim. Diğer Seçki’lerde görüşmek üzere :grinning:

Merhabalar,

Her şey Erdoğan’ın belirttiği gibi. Ayrıca bölümler arasındaki anlatımı birbirimizinkine yaklaştırmaya çalışmadığımızı ekleyebilirim sanırım.

Zamanınıza ve değerli yorumunuza teşekkürler.

Merhabalar😊
Uzun; ancak merak uyandıran ve kendini bir çırpıda okutan bir öykü olmuş.
Daha önce 4 kişi ortak yazılan bir öyküde, 3. Bölümü çok beğenmiştim, Osman’ın kalemi olduğu söylenmişti. Burada ilk bölüm benim için muazzamdı. Kimin bilmiyorum; ama Seçki’de okuduğum en iyi girişlerden biri.
Heyecan unsuru hiç sönmemiş, sonuna kadar diri tutup, başarıyla işlemişsiniz. Tebrik ediyorum her ikinizi de👌

2 Beğeni

Merhabalar,

İşaret ettiğiniz bölüm Erdoğan’a ait. Benim de okurken heyecanlandığım bir girişti; hikayesine bir şeyler katacağım için de ziyadesiyle memnun olmuştum.

Ortak öyküleri seviyorum ve Erdoğan da çalışması en meşakkatsiz ve keyifli insanlardan biridir.

Teşekkürler ve sevgiler.

1 Beğeni

Merhaba Gaye,
Bu uzun öyküye zaman ayırıp okuduğun için teşekkür ederim. Yorumun mutlu etti. Osman’la kaptırdık gittik az daha romana bağlıyorduk. 5bini aşmayalim diye sonuca çabuk bağladık ama öykü içimize sindi. @Osman_Eliuz da bu arada çalışması keyifli bir yazardır. Başka öykülerde tekrar görüşmek üzere :grin:

1 Beğeni

Öykünün son bölümleri daha dingin, oturaklı ve hayatın ritmine uygun. Bu anlatımı hikayenin geneline yaymanızın yerinde olacağını düşünüyorum. Elinize sağlık.

1 Beğeni

Merhaba Onur,
Yorumun için sağ ol. Son bölümden kastın tam neresi bilemedim çünkü dingin oturaklı dediğin kısımda öykü hareketleniyor aksiyon artıyor…
Zaman ayırdığın için tekrar teşekkür ederim. Görüşmek üzere.

Aksiyonu bol eğlenceli bir öyküydü. Popüler ve fantastik anlamda çok beğenilen bir şablonu Osmanlı coğrafyasına uyarlamışsınız, ortaya ilgi çekici bir öykü çıkmış.

Tasvirleri özellikle beğendim. Öykünün girişinde son derece boldular ve güzel bir etki bırakıyorlardı

İki kişi yazmak gerçekten zor o açıdan da tebrik ediyorum. Gerçi siz beraber çalışmaya alışmış olmalısınız. Özellikle Erdoğan’ın belirttiği Osman’la çalışmak keyifli tespiti önemli; kapris ve egoyla ortaklık yürümüyor çünkü.

Gelecek seçkilerde görüşmek dileğiyle,

2 Beğeni

Merhabalar,

Öykünün ilk kısmı Erdoğan’a, ikincisi bana, final ise yine Erdoğan’a ait. Yazar değiştiğinde öykünün havası da değişiyor haliyle; böylece kişisel zevke göre de değişebilir sevilen kısım.

Öneriniz ve zamanınız için teşekkürler.

Sevgiler.

Merhabalar,

Biraz fikir alışverişi sonrasında Osmanlı’da karar kıldık. Bizim de hoşumuza gitti bu atmosfer.

Ortak çalışmak tam da söylediğin gibi. Erdoğan’la ikinci ortak öykümüzdü bu; kafalar uyuştuğunda hiç sorun olmuyor, aksine teşvik ediyor birliktelik.

Zamanına ve değerli yorumuna teşekkür ediyorum.

Sevgiler.

Merhaba; güzel heyecanlı ve akıcı bir öyküydü. İkili yazmanın zorluğunu aşıp tadını çıkarmışsınız bu da öyküye yansımış. Brienne ve Hernan karakterleri öyküye güzel yedirilmişti ve göz önüne gelecek kadar kanlı canlıydı ama Aayan Argin ve Yaban konusuna biraz takıldım. Bunlar birden fazla geldi bana, kim hangisi o nasıl bir gücü ne falan derken o bölümde biraz dağıldım. Bu benden kaynaklı da olabilir bilemiyorum. İki kalem de gayet başarılı olduğundan öyküleriniz okumaktan keyif alıyorum.

2 Beğeni

Murat selam,
Osman’la yazmaya alışıyor gibiyiz. Nereden neyi çıkartabilecegimizi ve nasıl iş çıkaracağımızı kestirebiliyoruz ve bundan keyif de alıyoruz. Seçki dışında da bir proje çıkaracağız umarım.
Okuyup yorum yapma inceliği gösterdigin için teşekkür ederim. Diğer Seçki’lerde görüşmek üzere :grinning:

Merhaba Nurdan Hanım,
Öyküde hem benim hem Osman’ın karakterler. Önceki öykülerimizden hepsi. Aayan, Argin ve Yaban’ingüçleri anlamak için Osman’ın eski öyküleri de bilmek gerek. Kafa karışıklığı biraz ondan olmuş. Ana iskelet Hernan olduğundan o detaylara çok girmedik.
Sizden bu yorumları almak beni mutlu etti. Teşekkür ederim yorumunuz için… :slightly_smiling_face:

Merhabalar,

Erdoğan gayet güzel açıklamış, ben de bir şeyler ekleyeyim.

Öykü Hernan’ın üzerine kurulu. Diğer karakterler de onun hikayesini destekliyor. Yine de yan karakter de olsalar onları elimden geldiğince çizmeye çalıştım. Aayan bir hekimdi ve insanların üzerindeki etkisi Hernan’ın geçmişinden bir kesit görmemizi sağladı. Yaban Hernan’ın avladığı yaratıkların kanından ve küçük bir soru işaretinden ibaret öyküye etkisi. Argin, Hernan’a ahbap.

Gerçek hikayelerde karakterler alıştıra alıştıra gelmiyor, aksine pat diye karşımıza çıkıyor; yapmaya çalıştığım buydu; ne kadar becerdiğim konusu tartışılabilir. Aayan ve Yaban hikayeye dokunup geçen karakterler. Sıradan karakterler yerine zaten tanıdığım kişileri kullanmak benim için kolay, öykü için de renkli olacaktı. Güçleri konusunda Aayan biraz kafa karışıklığı yaratabilir; öykü içerisinde birkaç yerde açıklama yapmıştım ama elbette yeterli gelmemiş olabilir.

Zamanınıza ve değerli yorumunuza teşekkürler.

Sevgiler.

1 Beğeni