Gürültülü Masa | Jonathan Carroll

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/gurultulu-masa-jonathan-carroll/

Neil Gaiman’ın hakkında, “O bir sihirbazdır. Size gözlerini verir ve dünyayı bir daha asla aynı şekilde göremezsiniz,” dediği, çağdaş romanın en yaratıcı yeteneklerinden Jonathan Caroll’dan sıra dışı bir öykü. (DEVAMI…)

7 Likes

Çok şaşırtıcı bir öykü. Oldukça sıradan başlayıp hiç beklemediğim bir şekilde bitti :slight_smile: Emekli erkeklerle kadınlar arasındaki farklardan bahsettiği kısımlar ve kendilerine uygun bir kafe araladıkları yerleri bilhassa sevdim.

Sonra apayrı bir yön aldı hikâye… Açıkçası böylesine 180 derecelik bir dönüş beklemiyordum. Hikâyenin başı ve sonu birbirinden çok ayrı dünyalar gibi geldi bana. Öte yandan anlatımı gayet akıcıydı yazarın.

Bir paragraf da Burak Mermer’in çevirisine gelsin. Keşke editörlüğünü yaptığım bazı profesyonel çeviriler de bu kadar temiz, bu kadar isabetli ve akıcı olsaydı. Gerçekten de harika bir iş çıkarmış kendisi. Tebriklerimi sunuyorum :slight_smile:

1 Like

Güzel bir öykü, güzel bir çeviri. Keyifle okudum, ellerine sağlık…

2 Likes

Çok teşekkür ederim İhsan Abi. Sen de epey emek verdin, ellerine sağlık. Böyle kısa bir metinde bile iyi bir editörün dokunuşlarının metnin akıcılığını, okunurluğunu nasıl değiştirebileceğini gösterdiğin için ayrıca minnettarım sana.

Size de teşekkür ederim Mustafa Bey, beğenmenize çok sevindim…

Bu arada öyle ahım şahım bir öykü olduğunu düşünmesem de özellikle İhsan Abi’nin dediği gibi hikayenin bir anda farklı bir yön değiştirip okura birkaç yerde sürpriz yapmasını çok sevmiştim. Bir de Jonathan Carroll dört romanı Türkçeye çevrilmiş olmasına rağmen ülkemizde hak ettiği ilgiyi bir türlü göremedi, belki öyküyü okuyan birilerinin dikkatini çeker de alıp okurlar kitaplarını. Özellikle Kahkahalar Ülkesi epey güzel bir kitaptır, herkese tavsiye ederim.

2 Likes

Yazar, Neil Gaiman’ın övdüğü kadar güzel bir üsluba sahip. Bu öyküden sonra kesinlikle kitaplarını alıp okuyacağım. Çeviri için minnettarım :slight_smile:

2 Likes

Beğenmenize çok sevindim. Kitaplarını da beğeneceğinize eminim, keyifli okumalar :slightly_smiling_face: