Güvertede Sohbetler #4 Agape

Herkese merhaba yeniden, biliyorum bu konu çok gecikti. Bazı şeylerin arada kaynadığı, geciktikçe geciktiği oluyor. İşte bu konu da öyle oldu.

Fazla uzatmadan sözü Rıhtımın Cadısına veriyoruz. Kendisi şu sıralar buralarda yok ama döndüğünde sürpriz olsun bu konu. :slight_smile:

Merhaba Cadı Hazretleri, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba Robot Kurbağa ve diğer kurbağalar. İnsanın kendisinden bahsetmesi de biraz tuhaf geldi bir anda gözüme. Doğma büyüme İstanbullu olsam da doğunca babanızın memleketinin, evlenince de eşinizin memleketinin kimliğe yazılması sebebiyle nereli olduğumu ben de artık bilmiyorum.

Kitap okumayı, insanlarla uğraşmayı, resim yapmayı veya bir şeyler üretmeyi severim. Kitaplarla alakalı tablolar, ayraçlar vb. birtakım şeyler üretmek en sevdiğim şeydir. En kötü yanım sivri dilli olmamdır.

Aşırı üşengeç olmamla birlikte aşırı da tez canlıyımdır. Mütemadiyen karamsar, üzgün ve mutsuzumdur. Mükemmeliyetçi değilimdir. Çok dağınık bir yaşam tarzım vardır. Her şeyin olması gerektiği yerde olduğu, inanılmaz düzenli ortamlar beni bunaltır. Dünyanın çok tatsız, yaşanılmayacak bir yer olduğunu düşünürüm.

Forumda herkes sizi Cadı olarak tanıyor. Cadılık mesleğine nasıl başladınız peki?

Hım… Aile arasında da aslında cadı diye bilinirim. Forum içerisinde tabii bunu biraz uğraşmak biraz sizleri eğlendirmek için biraz da eh, işte cadılık olsun diye yapıyorum.

Cadılık öğrencileriniz var mı? Bu kültürü yaymak istiyor musunuz?

Benim bildiğim bir tek @Arqonquin var. Başka da varsa haberim yok.

Forumdaki kurbağa sayısını neye göre belirliyorsunuz? Özellikle bazı üyeler her fırsatta kurbağaya dönüşüyorlar, bunun sebebi özlerinde bir kurbağa olmaları mı yoksa sizin eninde sonunda kazana atıp yakmak istemeniz mi?

Şaka kaldırabilen, alınganlık etmeyecek, biraz nazımı çekebilen, sevdiğim herkesi kurbağa yapıyorum. Bu sebeple kurbağa sayısı benim ne kadar çok kişiyi sevebilmemle alakalı.

Her forumda iyi ya da kötü şeyler oluyor ve olmaktadır. Bu bağlamda forumda hiç, aşırı tepki verecek kadar sinirlendiğiniz bir olay oldu mu ? Olduysa hangi olay?

Doğuştan sinir hastasıyım fakat bu yönümü bir şekilde törpüledim. Aynı zamanda da aşırı unutkan birisiyim. Bir kez çok sinirlendiğimi hatırlıyorum ama neye sinirlendiğimi bilmiyorum. Anlık bir şey sonuçta ve hayatımda fazla yer kaplamasını tercih etmem. Genelde insanların bir şeyi yaparken yaşadıkları hayatın da bu tepkilerinde rolü olduğunu düşünürüm. Bu sebeple sinirlenmekten çok “Acaba böyle bir davranışta neden bulundu? Aşamadığı bir sorunu mu var? Yardımcı olabilir miyim?” gibi düşünüyorum. Bu sebeple sinirlenmiyorum sanırım. Sinirlenmişsem muhtemelen günüm kötü geçmiştir ve sinirim karşımdakinden değil daha çok benden kaynaklıdır.

Hayattan öğrendiğiniz en önemli 3 ders nedir?

Asla keşke diyeceğin şeyler yapma.
İnsanlar ne düşünür, ne der diye düşünerek hayatını onlara göre yaşama.
Ağlayacaksan ağla, birisine söylemediklerin yüzünden kendini yiyip bitireceksen söyle, bağıracaksan bağır, kızacaksan kız, sevineceksen sevin… Kısacası an sana neler getiriyorsa öyle yaşa ve duygularını erteleme.
Bonus olarak insanları olduğu gibi kabul et, değiştirmeye çalışma, insanlığını unutma.

Agape ismi nereden geliyor? Khaven nedir?

Ben spontane bir insanımdır. Plan yapmayı ve planlı yaşamayı sevmem pek. Forum yenilendiğinde gözüm üzerindeydi. Eski forumu hiç sevmiyordum. Üye olayım bari, dediğimde bu şarkı çalıyordu ve ben de kullanıcı adı olarak aldım. Şarkıyı da severim. Khaven ise benim kafamda sürekli evirip çevirdiğim ama asla yazmayacağım evrenin adı.

En sevdiğiniz kitaplar neler?

Bitmeyecek Öykü. Fantastikle ilk tanıştığım kitap olduğu için biraz yeri farklıdır.
Aslında çok sevdiğim kitap var ama ilk aklıma gelenleri yazayım. Diskdünya serisinin Cadı Romanları, Fırtına Işığı Arşivleri, Belgariad Serisi, Yerdeniz Serisi, Artemis Fowl Serisi, Harry Potter, Zaman Çarkı vs.

“Keşke bunu ben yazsaydım” dediğiniz bir kitap var mı, varsa hangisi ve neden?

Fırtına Işığı Arşivleri diyebilirim. Yaratıcılık açısından bu devirde gerçekten önemli işler başardığını düşünüyorum Brandon Sanderson’un. Bir diğeri de Diskdünya olurdu. Okurken eğlendiren, güzel noktalara değinen, genel kültür açısından gerçekten başarılı, fantastik ve muzip. Daha ne olsun?

Rıhtım ahalisini içeren öyküleri yazmayı bıraktığınız için kendinizden utanıyor musunuz?

Utanmıyorum çünkü bırakmadım. Yazma konusunda kendi kendimin şevkini kırdım bir zamanlar. Bu sebeple yazma konusunda her zaman yeterince kendimi teşvik edemiyorum. Biraz da üşengeç olduğumdan kafamda yazsam bile oturup bunu ekrana işlemek zor geliyor.

Kısa sorulara geçelim o halde;

İnsanları kurbağaya dönüştürdüğünde vicdanınız sızlıyor mu?

Hiç sızlamıyor. Bir damla bile…

Kaç yaşındasınız?

682 yaşındayım.

Cadı olmasaydınız ne olurdunuz?

Wall-e gibi olurdum sanırım. Yalnız, üzgün, mutsuz.

İmla hatası görünce gözlerinizden biri seğiriyormuş bu doğru mu?

Gözüm genelde hep seğirdiğinden sanki denk geliyormuş gibi oluyor.

Makarna güzel bir yemek değil diyorlar. Bu konudaki yorumlarınız nedir?

“Hepsini lanetleyeceğim.” diyeceklerim bu kadar.

Bin dolar verseler bile hafızanızdan silmek istemeyeceğiniz kitap hangisi? Neden?

Bin dolar ne ya? Bin dolara çorabımı bile unutmam ben.

Eğer bir odada 10 saat beklemek zorunda kalsaydınız hangi 2 yazar ile sohbet etmek isterdiniz?

10 saat kısa bir süre… Bir düşünelim… :thinking: Ursula ve Michael Ende olurdu sanırım.

36 Beğeni

İşte beklenen girdi. Yerimi ayırtayım da işten başımı kaldırınca okuyayım.

3 Beğeni

Güzel bir yazı olmuş. @Agape 'de geri dönerse daha güzel olur. :slight_smile:

4 Beğeni

O zaman okuduğum kitaptan bu söze bir alıntı gelsin. Öhöm… bilemeyiz cadı hanım. Gelin ispatlayın. Röportaj yetmiyor. :Dd

“Birinin cadı olduğunu nereden anlarsın?”
“Anlayamazsın ki,… Anlamanın imkânı yok; bildiğin tüm duaları okusan bile anlayamazsın.”

Viy/ Gogol

9 Beğeni

13 Beğeni

Muhtar @Ufuk cadının tarafında olunca kurbağalar dışarıdan yardım almış. Gerçi sen 1. azasın @erdo muhtarın olmadığı yerde muhtar sensin.

4 Beğeni

image

Değerli seçmenlerim, bundan böyle kimse rızası dışında kurbağaya çevrilmeyecek. Dereleri ıslah ediyoruz.

10 Beğeni

Bu satırlar normal insanlar için geçerli, Cadı Hazretleri için değil. :buyucu:

4 Beğeni

Ben ölmeden yapacağına inanıyorum ben.

2 Beğeni

@erdo kimsenin vıraklamasıyla dereye inme :smile:

2 Beğeni

Cadı ne zaman dönecek? Kurbağasız kaldı buralar hep…

Şimdilik herhangi bir haber yok Cadıdan.

1 Beğeni

Kazan depolarını bir kontrol edin belki büyük iksirler pişiyordur kıyılarda köşelerde.

2 Beğeni

Eh, tam da cadıya yakışacak cevaplar bunlar. :joy: İnsan sırıtmadan edemiyor. Umarım @agape’nin dönüşü yakındır.

1 gün önce görüldü yazıyor. Fazla uzağa gitmiş olamaz :male_detective:

O zaman sevgili cadımız fırsat buldukça kaçamak yapıyor. Çoğunlukla benim yaptığım gibi bildirimlere ve konulara bakıp gidiyor. :sunglasses::wink: