H.P. Lovecraft: "Robert E. Howard'ın Anısına"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/h-p-lovecraft-robert-e-howard-anisina/

H.P. Lovecraft, Kılıç ve Büyü türünün yaratıcısı ve Kimmeryalı Conan’ın babası Robert E. Howard’ın ölümü sonrası yazarı anmayı ihmal etmiyor. (DEVAMI…)

6 Beğeni

Robert Ervin Howard’ın babası Dr. Howard, oğlunun intiharının ardından Lovecraft’a bir mektup yazar. Oğlunun tam olarak nasıl öldüğünü ve daktilosunda bulunan son notu aktardığı bu mektupta, oğlunun Lovecraft için “Gelmiş geçmiş en büyük gizem yazarı olduğundan, bir gün onu evinde ağırlamak istediğinden” söz eder. Bu mektupta, Yazar Howard’ın en beğendiği gizem yazarının Lovecraft olduğu da belirtilir. Mektubun sonunda acılı baba, Howard’ın mektuplarının R.E.H Memoriam adında toplandığını, Lovecraft’tan buna katkı vermesini ister. Lovecraft ve Howard, kariyerleri çerçevesinde birçok kez mektuplaşsa da hiç karşılaşmamıştır. Howard, Lovecraft’ın kurucusu olduğu ve Clark Ashton Smith’in de dahil olduğu Cthulhu Mitosuna dair de öyküler yazmış, Von Junzt, Justin Geoffrey gibi eksantrik yazarlar ve kitaplarını bu mitosa dahil etmiştir. Lovecraft’ın yazdığı bu biyografi, Howard hayranlarının en fazla okuduğu biyografiler arasındadır. Farklı bir çevirisini Minima Yayıncılık’tan çıkan Solomon Kane’de bulabilirsiniz.
Kayıp Rıhtım’ı Howard’ı anlamak için en önemli yazılardan birini paylaştığı için kutluyorum.
Selamlar…

3 Beğeni