H.P. Lovecraft'ın Yaratıklarına Kısa Bir Bakış

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/h-p-lovecraftin-yaratiklarina-kisa-bir-bakis/

Tuhaf kurgunun en büyük yazarlarından biri olmasının yanı sıra bu türün isim babası da olan H.P. Lovecraft’ın birbirinden ürpertici yaratıklarını sizler için bir araya getirdik. (DEVAMI…)

(Davram Bashere) #2

Lovecraft, bende Bradbury ve Poe okuyormuşum gibi bir ruh hali yarattı her zaman. Bu vesile ile adını andığım ağabeylerimin önünde derin bir saygıyla eğiliyorum.

Hangi öyküdeydi hatırlamıyorum ama bir de çatı katıdan çıkan konuşan iğren bıyıklı bir fare vardı. Hep o fareyi merak etmişimdir. Odanın üçgen vari köşesinden farklı bir boyuta geçiliyordu. Fare ile birlikte birde cadı vardı sanırım. Çok oldu umarım doğru hatırlıyorumdur

(fatih çetin) #4

2-3 tane yaratıklarının olduğu hikayelerini okudum sadece. Lovecraft’ın bütün öykülerinin cilt 1, cilt 2 gibi olduğu güzel bir yayınevinden çıkmış güzel bir çevirisi olan kitaplar var mı?

Dost yayınları
image

(Umut K.) #6

Dost Yayınları’nın baskısı yok yalnız. Ama çevirinin telif haklarını Alfa alıp 7 kitap halinde yayınladı.
Bu kitabın çevirmeni Hasan Fehmi Nemli’ye de ayrı bir parantez açmalıyız. Bana göre gotik türün şu andaki en iyi çevirmenidir kendisi. O yüzden okuyacaksanız Edgar Allan Poe için İletişim Yayınları baskısını, Lovecraft için Alfa baskısını öneririm.

(fatih çetin) #7

Dediğiniz gibi Dost baskıları 3 cilt hepsi de tükenmiş. Alfa için bahsettikleriniz bunlar mı?

Maalesef bunların da 3 tanesini tükenmiş. Ciltli halinde 1-2 kitap olan versiyonlarından bahsediyorsanız bulamadım maalesef.

Nadir kitapta var bu arada 2.el düşünürsen. Sonradan çıkanları okumadım ama dost yayınları baya iyiydi

(Umut K.) #9

Şu an ciltli olarak basmadılar zaten. Bunların da baskıları yenilenecektir. Sonuçta Lovecraft telifsiz bir yazar. Çevirmenle Alfa’nın arası da iyi.(Daha birkaç ay önce Arthur Machen çevirisini yayınlamışlardı.)
Geçen gün mail attım Alfa’ya, bu kitapları ciltli olarak çıkaracak mısınız diye. Bakalım ne zaman cevap verecekler.

(fatih çetin) #10

Teşekkürler. Bekleyelim bakalım. Ciltli olarak toplu şekilde 2 kitapta çıksa güzel olur.

(Umut K.) #11

Ben de onu bekliyorum açıkçası.

(fatih çetin) #12

İthaki Karanlık Kitaplık serisinden 2 kitabını okudum arka arkaya resmen iliklerime kadar korkuyu hissettim. Müthiş eserleri varmış. Bu kadar geç tanıştığıma üzüldüm açıkcası.

Aslında İthaki bu seride (Karanlık Kitaplık) Lovecraft’ın eserlerini yenileyecekse başka yayınevini takip etmek anlamsız gelecek gibi. Eğer hepsini yeniden çıkarmayacaksa dediğiniz gibi Alfa’yı takip etmek gerek.

(Umut K.) #13

En basitinden göstermek gerekirse İthaki’de Lovecraft eserlerinin hepsi basılmış değil. (Mesela resimdekiler gibi) Eğer Karanlık Kitaplık’tan devam edecekseniz eksik eserlerin basılıp basılmayacağını İthaki Soru Hattı’nda dile getirin.

(fatih çetin) #14

İlgilendiğiniz için teşekkürler. İthaki Soru Hattı başlığına sorumu ilettim bakalım. Alfa’yı da takibe devam :slight_smile:

(Umut K.) #15

Ben de Alfa’dan cevap gelirse paylaşırım.

(Umut K.) #16

Anlaşılan Alfa ve İthaki 2020’den önce ciltli baskı yapmayacak. O yüzden nerden devam etmek istiyorsan oradan devam et.

(Hüseyin Bal) #17

Hasan Fehmi NEMLİ gerçekten iyi bir çevirmen. Ama Lovecraft’ı ilk ve en iyi çevirenlerden biri de Dost KÖRPE’dir. Gotik Öyküler adlı ilk Lovecraft hikayeleriyle 1995 te hayatımıza girdi. Mitos yayınlarıyla. Giovanni SCOGNAMİLİO’nun önsözüyle. Ondan sonra 6:45, sonra İthaki’deki çevirileri bana Dost KÖRPE deki tadı vermedi.Tabii ki benim düşüncem.

Showtime adlı amerikan kanalında 2005’te 2 sezon olarak yayınlanan Masters of Horror adlı dizinin kreatörü Mick GARRİS tarafından yönetilen (yanlış hatırlamıyorsam) 2. bölümüne konu olan hikaye. Dreams in the Witch-House adlı bölüm.

Düzenleme: Yanlış hatırlıyormuşum. Mick Garris yazarmış. Stuart Gordon yönetmen.