Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz


(Hazal Çamur) #1275

Hakkaride Bir Mevsim - Ferit Edgü

Yazım biçimi nedeniyle okuduğum çoğu şeye benzemeyen, şiirsel ama şiir olmayan, şiir gibi yazılan bir eser. Bir kültüre, bir dile yabancı olmanın harika bir anlatımı. Kimseyi ötekileştirmeden, kendi ülkende bile nasıl yabancı kalınacağına ve bu yabancılığın nasıl bir içe dönüş, kendini bulma yolculuğuna dönüşebileceğine dair ölümsüz bir kitap.

İşte bu gibi konuları Michael’dan, Walter’dan okuyamayız. Çünkü duyguların adı aynı olsa bile onları aynı şekilde yaşamayız. Bu kitap da bana bir kez daha bunu gösterdi.

Alfa’dan çıkan yeni baskısını okuyorum.


(Emre ) #1276

Bunun nedenini buldum sanırım. Akp’liler Kazım Karabekir’e olan sevgileri Atatürk’e besledikleri sevgiden(!) kaynaklanıyor. Sanki bu iki isim Kurtuluş Savaşı’nda farklı iki şey için savaşmış gibi göstermeye çalışıyorlar. Ellerinde olan basın-yayın, medya teşkilatları sayesinde de geçmiş zamanı bir güzel değiştirip algı bozmaya devam ediyorlar.


#1277

Evet… sanki Karabekir paşa, Atatürk’ün alternatifi gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Balkan savaşları öncesinden itibaren belki Mustafa Kemal Atatürk’ün alternatifi Enver, Talat Paşa’lar sayılabilir ama Karabekir Paşa
Atatürk’ün alternatifi değildi.


(Emre ) #1279

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)


(Erdal) #1282

Karanlığın Sol Eli okuyorum.

 1. Ursula deneyimim. Diline, kurgusunun güzelliğine, yaratıcığına asla laf edemem. Beni bölüm bölüm biraz zorluyor kitap. Yer, kişi, ay, gün, mevsim isimleri zor akılda tutuluyor. Olayların geçtiği Coğrafyayı kafamda canlandırmakta zorlanıyorum. Ama zevkle okumama engel olmuyor. Sadece biraz yavaş ve tekrarlı bir okuma oluyor.

(fatih çetin) #1283

Japon Masallarını (Kara Karga) okudum.

İçinde 11 tane masal bulunan, yine uyumadan önce ninni niteliğinde kısa sürede okuyup bitirdiğim bir kitap oldu. Çin mitolojisi bazı masallarda etkisini hissettiriyordu. Masalların çoğunu beğendim. İçindeki masallar, konuları ve puanlamam şöyle:

 1. Lord Pirinç Çuvalı: Ejderhayı düşmanından kurtarıp Lord Pirinç Çuvalı unvanını alan bir adamı anlatıyor. Puanım 9/10.

 2. Kesik Dilli Serçe Kuşu: Kocasının beslediği serçenin dilini kesen ama yaşadıkları yüzünden pişman olan kadının hikayesi anlatılıyor. Japon evleri hakkında güzel bir bilgi veriyor. Puanım 9/10.

 3. Genç Balıkçı Urashima Taro’nun Öyküsü: Hayatını kurtardığı kaplumbağa ile hayatı değişen genç balıkçıyı anlatıyor. İlk masaldaki denizin dibindeki krallıktan tekrar bahsediliyor. Puanım 10/10.

 4. Çiftçi ile Porsuk: Karısını öldüren porsuktan tavşanın yardımı ile intikam alan adamın hikayesi anlatılıyor. Puanım 8/10.

 5. Güneyi Gösteren Araba, Shinansha: Japon masalları içinde Çin mitolojisi işleyen güzel bir masal. Puanım 10/10.

 6. Altın Çocuk Kintaro’nun Maceraları: Güçlü kuvvetli bir çocuk olan Kintaro’nun samuray olup ülkeyi kurtarması anlatılıyor. Puanım 9/10.

 7. Prenses Hase’nin Öyküsü: Annnesi ölen ve üvey annesinin fesatlıkları ile uğraşan prensesi anlatıyor. Eski külkedisi masalları tadında bir masal. Puanım 9/10.

 8. Ölmek İstemeyen Adamın Öyküsü: Ölümsüzlüğü arayan adamın, bilge kişiden aldığı dersi anlatıyor. Puanım 10/10.

 9. Bambu Kesici ile Ay Çocuk: Çocukları olmayan ailenin, Ay’dan sürgün edilip Dünya’ya gelen bir kız çocuğunu sahiplenmesi ile yaşadıkları anlatılıyor. Puanım 10/10.

 10. Matsuyama’nın Aynası: Annesinin ölürken verdiği ayna sayesinde annesini gördüğünü zanneden küçük, masum kızın hikayesi anlatılıyor. Puanım 9/10.

 11. Adachigahara’nın Cüce Cini: İnsan yiyen cüce cinlerin anlatıldığı, çok beğendiğim bir masal olmuş. Giriş kısmındaki çizim yine efsane. Ayrıca biraz da korkunç. Puanım 10/10.


#1284

Serinin devamını bekliyoruz :slight_smile:


(Tansel Diplikaya) #1285

Bu ara masallardan gidiyorsunuz galiba. Benim de ilgilimi çekti.


(fatih çetin) #1286

Aslında bu masal kitaplarını okuma hedefim vardı ama elimdeki masal stoğunu tükettim. Bu kitapları takas yoluyla almıştım. Elimde sadece forumdan bir arkadaşımızın hediye ettiği Türk Masalları (Maya Kitap) ve yine sadece 2. cildi bulunan Türk Masalları (Elsa Sophia Von Kamphoevener) kitapları kaldı. Biraz ara vereceğim bu aralar. Malum 15 tatil bitiyor. Okul, kurs, öğretmenlik devam edecek. Masallar ve okuduğum diğer kitaplarıda yine takaslayarak bu sefer Anadolu Korku Öyküleri serisini alıp okumayı düşünüyorum.

Tavsiye ederim. Uyumadan önce 4-5 masal okuyorum. 2 gün gibi bir sürede bitiyorlar. Tadı damağımda kalıyor.


#1287

An itibariyle serinin. Tarihsel kitaplar grubunu da bitirmiş bulunmaktayım.

image
Kırmızı kitapların içeriği ile ilgili birinci yazıda bilgi vermiştim. Meraklısı olursa diye turuncu bölümde yer alan kitaplardan bahsetmek istiyorum.
Öncelikle okumak giderek daha zor bir haldı. Zira hemen hemen pek çok bölümde kafama takılan soruları cevaplamak üzere araştırma yapmak zorunda kalıyorum. Kırmızı kitaplardan farklı olarak turuncu seri genel olarak Kral Davut ve Süleyman ağırlıklı olarak tarihsel olayları anlatıyor. Ayrıca Yahudilerin ikiye ayrılıp Yehuda ve İsrail Krallıklarını oluşturması bu Krallıkların başına gelen olaylar da bu bölümde inceleniyor. Genel olarak sürekli bir Tanrıya isyan ve yoldan sapma durumu söz konusu. Günah işle, yalvar ,affet döngüsü bir noktadan sonra can sıkıcı bir hal alıyor. Özellikle İsrail Krallığı açısından…

Bu bölüm tarihsel bilgiler dışında Süleyman Tapınağının yapılışı, Yahudi Bayramalrı ve gelenekleri hakkında da bilgiler içeriyor. Pek çok oyun ve kurgu kitabında karşımıza çıkan Baal, Molec gibi ilahlar da yine bu bölümde yer alıyor. Tarihler 1 ve Tarihler 2 kitabı kendisinden önceki anlatılanların yeniden kısa bir özeti halinde olduğundan direk olarak bu iki bölüm de okunabilir diye düşünüyorum. En rahat okunan ve hikaye niteliğindeki bölüm ise Ester kitabı… Bu kitapta da Kraliçe Ester’in , Yahudi amcası ile birlikte halkı kurtarışı konu alınıyor yaklaşık 10 sayfalık güzel bir hikaye.

Beynim yanma noktasına geldiğinden bu bilgi yüküyle Crusader King 2 oynayıp, bir süre farklı şeylere kafa yormak istiyorum… Ama elbet bir gün tamamını bitireceğim…


(ilhan) #1288

Şu an okuduğum kitap Brian McClellan / Güz Cumhuriyet – Barut Büyücüsü Serisi 3
Serinin 3.kitabı. İlk kitap güzeldi, 2.sini çok beğenmedim. Devamında 3.sünü aldım elime ve bir türlü birakamıyorum ( bazı özel ve mecburi anlar hariç ). Bir çok kitap arada bazı boşluklar bırakarak nefes aldırır okuyucusuna, ama o durum burada yok. Sürekli bir hareket var. Konu çok akıcı bir dille anlatılıyor ve sürekli “bir sayfa daha çevir, durma, bırakma, oku ve bir sonraki sayfaya geç” diyor kitap. Elinize geçerse bu seri okumaktan çekinmeyin. Sizlerinde beğeneceğini düşünüyorum.


#1289

Yenilmez - Stanislaw Lem

İlk 50 sayfa boyunca Deliliğin Dağlarında kitabını okuyor gibiydim. Sürekli terimler, bir şeyleri açıklama ama aslında daha da karıştırma girişimleri ve uzattıkça uzatma gibi. Ondan sonra olayların ilginçliği ve bir şeylerin netleşmeye başlamasıyla çok sevdiğim bir kitap oldu. Sadece ben birinci kişili anlatımı ve sadece bir karakterin duygularını sevdiğim için anlatımı değişikti bazı yerlerde. Bir bakıyorum Rohan karakterinin gözünden okuyorum, sonra bakıyorum bir monitorden olanları izliyoruz ama bir futbol spikerinin ağzından sanki. Her neyse, sabrederseniz güzelleşip sonlara doğru da didaktikleşen bir kitap.


(Ezgi ) #1290

Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin

Yazmaya çok üşeniyorum ama bu kitap hakkında bir şeyler yazmam gerek diye düşünüyorum. Yorumsuz geçilmeyi hak etmiyor bu kitap.

Açıkçası olayların bir sonuca ulaşmasını isteyen biri olarak Le Guin’in yolculuk temalı kitapları tarzım değil buna rağmen seviyorum ama bu kitap tam bir sapkın vaka örneği tüm nevrim döndü kesinlikle baş ucu kitaplarımdan biri olacak. Bunu yazarken fangirl çığlığı atıyorum ama sen naptın LeGuin bu kitabın derinliği, cinsiyet algımızın hayatı ne kadar etkilediği ve daha bir yığın şey. Öyle ki bu kitapta işlenen felsefeyi anlayabilmiş gibi hissetmiyorum Karanlığın Sol Eli = Işık olayı iki kere okudum yine de anlamadığım bazı yerler oldu bunun gibi. Kitapsız kaldığım bir zaman diliminde başa dönüp tekrar tekrar okumalı.


#1291

Çok çok çok güzeldi. Bir de ben bunun filmini eskiden izledim sanırdım. Her anı keyifli, şaşırtıcı, harika bir kitaptı. Arka kapağında yazan “romanın şaşırtıcı finali bile tek başına dehşet verici” cümlesine katılıyorum ama tek dehşet verici yerin final kısmı olmadığını da belirteyim. Tüyler ürpertici bir gerçeklik gibi sanki. Bir gecede okudum, çok memnun kaldım.

Ayrıca okuma listemde şu an,

 • Bir Mars Destanı :white_check_mark:
 • Su Adamı :white_check_mark:
 • Çocukluğun Sonu :white_check_mark:

ile güzel bir bilimkurgu şöleni ve sürekli bilimkurgu okumayayım diye 1 tane karanlık kitaplık

 • Melezler :heavy_multiplication_x:(pek sevilmemiş sanırım ama eninde sonunda okuyacağım)

1 tane de İskandinav Mitolojisi :white_check_mark: var. Tatilim daha yeni başladığı ve okumaya bolca vaktim olduğu için her gün 1 kitap bitiyor o yüzden muhtemelen devamında daha kalın ama daha önce okumadığım yazarlardan bilimkurgu okuyacağım.

 • Arctrus’a Yolculuk :heavy_multiplication_x:
 • Kaplan!Kaplan! :white_check_mark:
 • Bitmeyen Savaş :heavy_multiplication_x:

edit: Liste haricinde Uzayda Piknik okudum.


#1292

Beowulf’u bitirdim. 8. yüzyıl civarında İngilterede Anglo-Saksonca yazılmış 30.000 dizelik bir İskandinav destanı.

İlk 30 sayfada eski İngilizceden modern İngilizceye çeviri yapan Seamus Heaney’in ve bu çeviriden Türkçeye çeviri yapan Nazmi Ağıl’ın önsözleri bulunuyor. 127 sayfalık bir kitap olduğundan bir günde bitirebilirsiniz.

Türkçe çevirisini, Seamus Heaney’in çevirisi ile yanyana koyup kıyaslamadım ama gayet anlaşılabilir bir çeviriydi. Okurkan hiç zorlanmadım.


#1293

Ben de ilk kitabı okuduktan sonra bir daha geri dönmemek üzere seriyle ilişkimi kesmiştim. Hatta yazarla da :slight_smile: Size keyifli okumalar :slight_smile:


(Doğan Can Urul) #1294

Sanırım ben de grubunuza katılabilirim. İlk kitaptan sonra devamını okuma isteği hiç oluşmadı içimde. Ama yine de ileride 5 kitap bir arada olan edisyonunu alıp bir şans daha vermeyi düşünüyorum.


(Ahmet Boyraz) #1295

Ben de hayran kalmıştım finaline. 1 günde bitirilebilecek muazzam bir kitap.


#1296

Kendime her yeni ayın ilk kitabını “Gözümü korkutan kitaplar” kayegorisine dahil ettiğim bir kitabı seçerek okuma konusunda gaz vermiştirm :smile: Şubat ayının ilk kitabını seçtim ve başladım.

Tuğla gibi, yaklaşık 1000 sayfa. Yazı puntoları normalden biraz daha küçük. Şimdilik güzel ilerliyor. :slightly_smiling_face:


#1297

Ara ara guncellermisin cok merak ettigim cesaret edemedigim bir kitap