Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Kral Arthur Ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri - Andrew Lang

Kitap bir derleme ve 4 kısımdan oluşuyor. Her kısım kendi içinde hikayeler barındırıyor ve kitaptaki tüm hikayeler birbiriyle ilişkili. Bir hikayedeki olay diğer hikayeyi etkileyebiliyor yada söylenen kehanetin başka bir hikayede gerçekleştiğini görüyorsunuz.

İlk kısmı çok zevk alarak okudum. Çocukken seyrettiğim bir çizgi film serisindeki hikayeler anlatılıyordu. (Excalibur, Merlin vs. hatırladığım kadarıyla cine5’te yayınlanıyordu o zamanlar) İkinci kısımda çok fazla kılıç,seçilmiş kişi hikayesi görünce tekrar tekrar aynı şeyi okuyormuş hissine kapıldım ve sıkıldım. Fakat ikinci kısmın belli bir yerinden sonra kitap aktı gitti. Kişiler arasındaki ilişkiler çok güzel işlenmiş. Kitabın şövalyelik kanunları çerçevesinde bir dünyası ve bu dünyanın kendine ait kanunları var. Entrikası bol, sadakat, onur, merhamet gibi değerler üzerinde güzel hikayeler içeriyor kitap. Kral Arthur’un rolü konusunda oldukça şaşırdım. Çok pasif kalmış. Sanki baş karakter değilde sadece bir isim gibi kalmış hikayelerde

Mitolojiyi seviyor ve yuvarlak masa şövalyeleri, kutsal kase, şövalyelik kanunları, savaş gibi konulara ilgi duyuyorsanız çok büyük keyifle okursunuz.

@fatihcetin

14 Beğeni