Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

KUMSALDA - NEVIL SHUTE

Kitaba birazcık da olsa aksiyon beklentisiyle başladığım için, son kısımlara ve anlatmak istediğini tam anlayasıya kadar çok sevemedim. Eğer böyle bir beklentiniz varsa Fallout evreni tarzı bir post apokaliptik evren bekliyorsanız siz de aynı hayal kırıklığını yaşayabilirsiniz.

Beklentilerimi geçersek, kitap özellikle yazarın derdini anladığınız ve o gözle okuduğunuz zaman çok değerli sorulara cevap oluyor aslında.

• Savaşın kazanan tarafı var mı?
  • Günümüzde, özellikle gelişen teknolojiyle savaşların boyutu ve sonucu ne olabilir?
  • Sonuçlarına baktığımızda savaşın nedenleri ne kadar geçerli olabilir?

Ve bunun gibi okuduğunuz zaman kendinize sormaya başlayacağınız pek çok soruya cevap oluyor. Ben kitabın çocuk klasiği haline de dönüştürülüp okullarda okutulması gerektiğini düşündüm. Geleceğimizi emanet edeceğimiz insanların bu kitabı okuyunca, yapacakları hamlelerin sonuçlarını çok iyi bir şekilde anlayacaklarını düşünüyorum. Özellikle son sayfalar oldukça dokunaklıydı.

Sonuç olarak en başta farklı beklentiyle başlayıp üzülsem de, kitabı oldukça beğendim ve neden bir klasik olduğunu anladım. Tavsiye ederim. Özellikle çocuklarımıza anlayabilecek yaşa geldikleri zaman okutulmalı diye düşünüyorum.

22 Beğeni