Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Yabancı - Stephen King

Hemen şunu belirteyim, Yabancıyı okumayı düşünüyorsanız ve Bill Hodges üçlemesini (Bay Mercedes, Kim Bulduysa Onundur, Son Nöbet) de okuyacaksanız Yabancıyı okumadan Bill Hodges üçlemesini okuyun. Çünkü üçlemeye ilişkin bir takım sürpriz bozan şeyler var.

Kitap vahşice işlenmiş bir çocuk cinayetinin zanlısı olarak şehrin sevilen simalarından öğretmen ve aynı zamanda küçükler beyzbol takımının koçunun tutuklanmasıyla başlıyor. İlerleyen bölümlerde olaylar geliştikçe Bill Hodges üçlemesinden tanığımız karakterler de olaya dahil oluyor ve kitap bir anlamda Bill Hodges üçlemesinin devamı ya da yan hikayesi gibi de oluyor.

Hikaye bir polisiye hikayesi gibi başlıyor ve hikaye ilerledikçe korku gerilim unsurları ön plana çıkmaya başlıyor.

Ben genelde tiksinç bulduğum, rahatsız olduğum şeylerden korkarım, King bence roman ve hikayelerinde en çok bu hislerimizi harekete geçiriyor. Yabancı romanın da bunu birçok bölümde başarıyla yapıyor. Kitapta Amerikan iç siyasetine yönelik yaptığı göndermeler aslında aynı zamanda King’in politik görüşü ve tutumunu yansıtıyor

Son olarak tüm kitap boyunca mutlaka gözümden kaçan olabilir ama ben tek bir yer dışında dizgi hatası görmedim. Altın kitapların buna dikkat etmesi sevindirici.

Okuyacak olanlar: Korku gerilim romanlarını (ve hatta bence polisiye) King roman ve hikayelerini seviyorsanız kitabı kesinlikle tavsiye ederim ancak okuyacaksanız ve Bill Hodges üçlemesini henüz okumadıysanız sürpriz bozan var, bence öncelikle Bill Hodges üçlemesini okuyun sonra Yabancıyı okuyun.

14 Beğeni