Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Bir ara Fuzuli’nin Divanını okumaya çalıştım, okuduğumdan hoşlanmadım.

Günümüz Türkçesiyle okumak, okuma zevki vermedi. Gazel veya kasidenin günümüz Türkçesine uyarlanmamış hali ise hem kelimeler yabancı bana hem de aruz ölçüsü bilmediğim için ritmi tutturamadım.

Mesnevi - Doğan Kitap baskısından

Eh okunabilirmiş gibi geldi aslında. Peki, Mevlana Müslümanlar tarafından mı sahiplenilmiş yoksa zaten Mevlana İslam dini felsefesine mi yakın?

İslam dini ve İslam felsefesine sahip, kuran ve ayetlere göndermeler var beyitlerde.

2 Beğeni

@AeroKnight-sama Mesnevi’yi şuradan okuyabilir, indirebilirsin veya bu baskıyı almak istersen buradan alabilirsin. Özel bir baskı olduğu için fiyatı yüksek

Diğer merak ettiklerin varsa e-kitap olarak buradan satın almadan inceleyebilir / indirebilir veya buradan basılı olarak satın alabilirsin.

Ekleme: Unuttum bir kısmı tıpkı basım bu nedenle, Türkçe değil.

2 Beğeni

yahu ben bu forumu seviyorum. ne zaman vakit geçirecek olsam tatlı bir hafiflik bırakıyor bende. kitlesinin de genellikle zeki ve mütevazı insanlardan oluştuğunu düşünüyorum fakat internetin her köşesinde olduğu gibi sosyal açıdan sakat, hayatında istediği ilgiyi göremeyen, ciddiye alınmayan ve bu nedenle de sanal dünyada bu ilgiye kavuşmak için diğerlerini tetikleyen ‘sosyal fare ve troll’ ler burada da mevcut. Sizin dediğinizin aksine o cevabı yazabilen insan, google araması yapmaktan aciz olduğu için değil, karşıdaki insanı tetikleme gayesi güttüğünden yapıyor bunu.

Ayrıca bu forumun en sevdiğim özelliklerinden biri, bu toksinlerden biri diğerlerini tetiklemeye çalıştığında, ya o üye ya da başka üyelerce karşılığını nezaket çerçevesi içerisinde buluyor. Ben her ne kadar bu davranışın asilliği görsem de bu derece bir olgunlukta değilim maalesef.

bu cevapla birlikte uzayan bir polemik olsun istemiyorum çünkü bir ‘sosyal fare’ ile diyalog kurmanın sonu her zaman lose lose oluyor.

Kayıprıhtım’da eksik olan tek şey engelleme butonu bence. fazla uzun bir yanıt oldu :slight_smile: sevgiler.

4 Beğeni

Yazarken büyük harf kullanın filan diyormuşum. :smiley:

eheh bu bir tercih. bloğumda buna dikkat ederken forumlarda genellikle bu şekilde bir yazımı tercih ediyorum. forum kültürünün temeli hoşça vakit geçirmek zaten. bundan rahatsızlık duyan insanlar varsa da kendileri okumasın olur biter :stuck_out_tongue:

Hiç dikkat etmeseydiniz anlardım ama bloğunuzda dikkat edip Edebiyat Forumu’nda dikkat etmemeniz burayı söylediğiniz kadar önemsemediğiniz izlenimi oluşturuyor bende. Tabi kişisel fikrim bu yargı dağıtmak amacı gütmüyorum ancak keşke bir edebiyat forumda da bu bloğunuzdaki özeni gösterseniz. Yanlış anlaşılmasın tetiklenmedim sadece üzüldüm.

8 Beğeni

Öncelikle merhaba,

Bu tanımlamanızın doğru bir yargı olduğunu sanmıyorum. Üzücü bir tanımlama olmuş. Sevgili Faust’un böyle bir amaçla size yazdığını sanmıyorum. Üslup konusunda diğer forum üyeleri de benimle aynı fikirde ki mesajınız birçok kişi tarafından bildirilmiş.

Bu konuda da eğer okumadıysanız Rıhtım Kanunları’nı okumanızı rica edeceğim.

12 Beğeni

kusura bakmayın. sanal ortamda, büyük harf kullanılmamasını kendine dert edinecek insanlar olduğunu ve hatta bu insanların çoğunluğa dahil olacağını düşünmemiştim.

bu hassasiyetinize dikkat ederek, üyeliği kapatacağım veya pasif hale getireceğim. sevgiler.

1 Beğeni

Sanal ortam olması Türkçe konusunda hassas olmamızı neden etkilesin, anlayamadım. Bu tabirle küçük gördüğünüz forumda öyküler paylaşıp okuyoruz. Burada da dikkat edilmezse, nerede edilecek?

10 Beğeni

dert edinmek başka bir şey, dikkat edilmesi başka bir şey. standart forum mesajı başka bir şey, öykü paylaşmak başka bir şey. forumu küçümsediğimi nerden çıkardınız?

akademik makaleler yazılmıyor burada. uğruna ücret aldığınız bir sorumluluk olsa, pekala imlaya en ince ayrıntısına kadar dikkatli olmalısınız fakat burada, sadece hoşça vakit geçirme gayesi ile paylaşım yapıyorsunuz. yanlış anlamayın, ben forumu küçümsemiyorum fakat siz ‘forum’ un ne anlama geldiğinin ayırdında değilsiniz sanıyorum. :stuck_out_tongue:

ben yazmayacağım daha fazla. sevgiler.

2 Beğeni

Düşüncenize ve kararınıza saygı duyuyorum. Burası bir edebiyat forumudur ve bizler de burada mümkün olduğunca Türçe kurallarına uygun mesajlar görmek istiyoruz. Zira yukarıda da görüldüğü gibi yanlış anlaşılmalar, kırıcı cümleler edilebiliyor. Burada herkes eline geldiği gibi yazsa oluşacak karmaşayı bir düşünün. Yani bu kurallar daha çok kendimizi daha iyi ifade edebilmek için. Blogunuzda buna dikkat ettiğinizi söylüyorsunuz çünkü insanların sizi ciddiye almasını veya önemsemesine dikkat ediyorsunuz. Unutmayın ki buradaki insanlar da sizin potansiyel okuyucularınız ve onlara nasıl yaklaşırsanız onlar da size aynı şekilde yaklaşırlar. Siz bunları bir düşünün isterseniz. :blush: Eğer fikrinizi değiştirirseniz her zaman kapılarımız açık. Hoşça kalın.

8 Beğeni

Makale, forum ya da basit bir telefon mesajı: Ben Türkçe’nin doğru kullanılabilecekken kullanılmamasına, buna gerek görülmemesine karşıyım. Bu konuda dilbilgisi polisliği yapıp herkesi uyaracak halim yok ama büyük harf kullanımına dikkat edilmesini savunanlar hakkındaki yazınızın üstüne sessiz kalamadım. Uzatmaya gerek yok, iyi forumlar dilerim.

7 Beğeni

Ah ah. Yine aynı şey, son zamanlarda her mesajını küçük harfle yazan bir kullanıcı var, o kimsenin dikkatini çekmemiş, kabak size patlamış. Üzücü olan da ne biliyor musunuz? Aynı şeyi ben de yaşamıştım ve tek suçumuz küçük yazmaktı. Forumda onlarca mesaj görüyorum anlatım bozukluğundan tut imlasına kadar ama bu linç kültürü işte birisini çekip alıyor.

1 Beğeni

İyi de aynı şey değil ki. Sen küçük yazmak istiyordun öylesinin daha estetik durduğunu düşünüyordun o yüzden yapıyordun foruma yönelik bir şeyin yoktu.

Arkadaşımız kendi bloğunda düzgün yazıp edebiyat forumunun bir “eğlence” platformu olduğunu düşündüğü için bunu kasıtlı yapıyor. Yani bir küçümseme söz konusu veya daha çok önemsemezlik diyebiliriz.

Seninkiyle kesinlikle aynı şey değil bence.

1 Beğeni

Ben moderatöre bildiririm bildirmesine de neden daha büyük sıkıntılara yol açan kişiler varken küçüğü öne çıkıyor?

Yok olmuyor demekki ben de Türkçe yazamıyorum. Ne demek istediğim bir türlü anlaşılmıyor.

Bildirmek hepinizin hakkı ama ufak tefek hatalara zaten kimse burada kalkıp “Vay efendim nasıl böyle yazarsın?” demiyor. Bir mesajda bir-iki hata olabilir. Zaten bu kişilerin mesajını gördükçe düzeltiyorum. Onlar da bunu görerek zaten gereken açıklamayı yapıyorlar özelden. Biz de buna göre inisiyatif alabiliyoruz. Burada bilinçli bir şekilde ısrarla bir şeyde diretme durumu var. Yani üşendiğinden yapmıyor arkadaşımız. Mesela bir arkadaşımızın kullandığı klavye buna uygun olmadığı için mecburen böyle yazıyormuş. Bu tip durumlar olabilir. Herkes bir anda yazma hevesiyle veya dikkatsizlikle hatalar yapabilir. Bunlar normal şeyler. Rahatsız edici boyut ile dikkatsizlik arasındaki ince çizgiyi kaçırmamamız lazım. Ayrıca arka planda neler olduğunu, üyelerle neler konuşulup tartışıldığını bilmiyorsunuz. Buraya gelip “Efendim biz Mahmut adlı arkadaşla bu sorunu hallettik,” diyemeyiz takdir edersin ki. :slight_smile:

3 Beğeni

Dostlar hangi kitapları okumuş acaba derken, yine bir tartışma duvarına tosladık. :smiley: :smiley:

11 Beğeni