Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Emre ) #2090

Madem bir kişi adı, o zaman ilk harfleri büyük yazılmalı. Ki böyle olsaydı ben de sözcüklerin bir özel adı temsil ettiğini anlar ve bu soruyu sormazdım…

(Hiçliğin bekçisi…) #2092

Bana kalırsa başlığın amacı gereği biraz daha açık yazılabilirdi. Elbette Google’dan bakılabilir ama cümledeki vurgu bir insan olmasından ziyade bir kavram gibi göstermiş. Küçük harflerle yazılmasının da bunda etkisi var gibi.

“Bir yerden sonra Echart Tolle’un anlatımındaki saçmalıklara dönüşmese sevebilirdim.” yazılsaydı belki daha açık olurdu.

Yok illa Türkçeleştireceksek:

Yeterince iğrenç bir espri olduğunu düşünerek gidiyorum…:rofl:

(Burak Mermer) #2093

Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Normalde Faust’un gönderisi olmasa, muhtemelen önce Eckhart Tolle’un ne (kim) olduğunu öğrenip Crissoliva’yı uyarırdım. (Gerçi forumda imla kurallarına dikkat etmemek ne yazık ki bir alışkanlık haline geldiği için böyle bir şey yapıldığında uyaran uyarılandan daha fazla tepki çekiyor.)

Ama bilgiye erişim bu kadar kolayken, forumda ya da bir başka sosyal mecrada bilmediğimiz bir şey gördüğümüzde en azından önce bir Google araması yapıp ondan sonra meramımızı dile getirmek daha doğru bence. Yalnızca buna dikkat çekmek istedim, üslubum yanlış anlaşıldıysa kusura bakmayın. İzninizle konuyu kendi adıma burada sonlandırıyorum.

(Can) #2094

Echart Tolle’u yıllar önce ben sana söylemiştim hayır yine benden çalı( p) espriler yapmana izin vermeyeceğim.

images%20(20)

(Hiçliğin bekçisi…) #2095

Tabii unutkan olduğumdan her şeyi ben söylemiştim diyerek yırtıyorsun. :rofl: Aslında bu adamı ben sana söylemiştim fakat sen bana söylemişsin gibi yaparak böyle düşünmeni sağladım. Sen de buna inandığın için bana burada atar gider yapıyorsun. Yüzüğümü takar yoluma devam ederim. Nihaha…

@Ishamael Anaaa, dur dur hatırladım. Hakikaten sen demiştin ama olsun benim sayemde dedin. :rofl::rofl: Eğer benimle tanışmana vesile olan o olay olmasaydı (her neyse o olay artık. Hatırlamıyorum. Neyse…) seninle muhtemelen çok konuşmaz böylece Echart Tolle konusuna da erişemezdik. Hey gidi… Hâlâ not aldığım yerde duruyor. Biliyor musun? :blush: (Eh, artık biliyorsun. Başlığı sessizce terk edelim. Hışşt… :shushing_face:)

(Emre ) #2096

Forumda Mesnevi’yi okumuş olan var mı?

Aklıma ilk @alper geldi. Yanlış düşünüyor da olabilirim.

Doğan kitap baskısını bir kaç ay önce aldım ama henüz okumadım.

Okuyabilir miyim, daha doğrusu okuduğumu anlayacak mıyım bilmiyorum

(Emre ) #2099

Benim için de böyle bir yola çıkmak için çok erken diye düşünüyorum. İnternette’de güzel bir inceleme bulamadın maalesef.

Bir ara Fuzuli’nin Divanını okumaya çalıştım, okuduğumdan hoşlanmadım.

Günümüz Türkçesiyle okumak, okuma zevki vermedi. Gazel veya kasidenin günümüz Türkçesine uyarlanmamış hali ise hem kelimeler yabancı bana hem de aruz ölçüsü bilmediğim için ritmi tutturamadım.

Mesnevi - Doğan Kitap baskısından

(Emre ) #2101

Eh okunabilirmiş gibi geldi aslında. Peki, Mevlana Müslümanlar tarafından mı sahiplenilmiş yoksa zaten Mevlana İslam dini felsefesine mi yakın?

İslam dini ve İslam felsefesine sahip, kuran ve ayetlere göndermeler var beyitlerde.

@AeroKnight Mesnevi’yi şuradan okuyabilir, indirebilirsin veya bu baskıyı almak istersen buradan alabilirsin. Özel bir baskı olduğu için fiyatı yüksek

Diğer merak ettiklerin varsa e-kitap olarak buradan satın almadan inceleyebilir / indirebilir veya buradan basılı olarak satın alabilirsin.

Ekleme: Unuttum bir kısmı tıpkı basım bu nedenle, Türkçe değil.

(Berke) #2104

yahu ben bu forumu seviyorum. ne zaman vakit geçirecek olsam tatlı bir hafiflik bırakıyor bende. kitlesinin de genellikle zeki ve mütevazı insanlardan oluştuğunu düşünüyorum fakat internetin her köşesinde olduğu gibi sosyal açıdan sakat, hayatında istediği ilgiyi göremeyen, ciddiye alınmayan ve bu nedenle de sanal dünyada bu ilgiye kavuşmak için diğerlerini tetikleyen ‘sosyal fare ve troll’ ler burada da mevcut. Sizin dediğinizin aksine o cevabı yazabilen insan, google araması yapmaktan aciz olduğu için değil, karşıdaki insanı tetikleme gayesi güttüğünden yapıyor bunu.

Ayrıca bu forumun en sevdiğim özelliklerinden biri, bu toksinlerden biri diğerlerini tetiklemeye çalıştığında, ya o üye ya da başka üyelerce karşılığını nezaket çerçevesi içerisinde buluyor. Ben her ne kadar bu davranışın asilliği görsem de bu derece bir olgunlukta değilim maalesef.

bu cevapla birlikte uzayan bir polemik olsun istemiyorum çünkü bir ‘sosyal fare’ ile diyalog kurmanın sonu her zaman lose lose oluyor.

Kayıprıhtım’da eksik olan tek şey engelleme butonu bence. fazla uzun bir yanıt oldu :slight_smile: sevgiler.

(Can) #2105

Yazarken büyük harf kullanın filan diyormuşum. :smiley:

(Berke) #2106

eheh bu bir tercih. bloğumda buna dikkat ederken forumlarda genellikle bu şekilde bir yazımı tercih ediyorum. forum kültürünün temeli hoşça vakit geçirmek zaten. bundan rahatsızlık duyan insanlar varsa da kendileri okumasın olur biter :stuck_out_tongue:

(Can) #2107

Hiç dikkat etmeseydiniz anlardım ama bloğunuzda dikkat edip Edebiyat Forumu’nda dikkat etmemeniz burayı söylediğiniz kadar önemsemediğiniz izlenimi oluşturuyor bende. Tabi kişisel fikrim bu yargı dağıtmak amacı gütmüyorum ancak keşke bir edebiyat forumda da bu bloğunuzdaki özeni gösterseniz. Yanlış anlaşılmasın tetiklenmedim sadece üzüldüm.

(Hiçliğin bekçisi…) #2108

Öncelikle merhaba,

Bu tanımlamanızın doğru bir yargı olduğunu sanmıyorum. Üzücü bir tanımlama olmuş. Sevgili Faust’un böyle bir amaçla size yazdığını sanmıyorum. Üslup konusunda diğer forum üyeleri de benimle aynı fikirde ki mesajınız birçok kişi tarafından bildirilmiş.

Bu konuda da eğer okumadıysanız Rıhtım Kanunları’nı okumanızı rica edeceğim.

(Berke) #2109

kusura bakmayın. sanal ortamda, büyük harf kullanılmamasını kendine dert edinecek insanlar olduğunu ve hatta bu insanların çoğunluğa dahil olacağını düşünmemiştim.

bu hassasiyetinize dikkat ederek, üyeliği kapatacağım veya pasif hale getireceğim. sevgiler.