Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

öneri olarak zevkinizi bilmeden bir şey söyleyemem ama ben kendi sevdiklerim ve rakipsiz olarak gördüklerim arasında one punch man var çizimleri de gayet güzeldir onun dışında manga okumayı uzun süre önce bıraktım çünkü 1 manga bana çok pahalıya mal oluyordu ve okunma süresi de çok kısaydı sadece “bunları kesinlikle okumam gerek” dediğim dışındakilere fırsat veremiyorum malum fiyatlar yüzünden,onun yerine kocaman kocaman kitaplar alıyorum ve beni uzun süre idare ediyor… umarım faydalı olmuştur

One Punch Man’i gördüm ama çok ilgilimi çekmedi açıkçası. Fiyat-Verim konusunda yazdıklarınıza ise tamamen katılıyorum :slight_smile:

(Emre ) #2153

Dune de dahil mi hocam hocam?

Babil indirimlerinden beni faydalanmaya iten en büyük etmen bu kitaptı ama bu yorumdan sonra emin olamadım. Ness’i çok seviyorum ve sırf bunu baltalamamak için Biz, Ölümlüler’i okumamıştım. DeliDolu’dan basıldığı kitapları okumaya karar vermiştim, şimdi de bu :fearful:

Kitabı bitirmenizi dört gözle bekliyorum.

Dune en sevdiğim kitapların başında gelir.Siyasete ve bilime ilgimi artıran kitapların da başında gelir ayrıca. Ama hayır orta dünyaya rakip olamaz bana göre.

(Hazal Çamur) #2156

Kaos Yürüyüşü üçlemesini Delidolu’dan okuyun, ne olur :slight_smile: Onun çevirisi çokomelli çünkü :smiling_face_with_three_hearts:

Bugün yarın geri dönüş yapacağım şu anki kitapla ilgili.

İlk Bizden Duymuş Olun: Kaos Yürüyüşü'nün Yeni Baskısına Dair Tüm Detaylar

Ben o üçlemeyi Delidolu’dan okumak için epey bir Nadirkitap sörfü yapmıştım. (Forumun her yerinde de övüyorum seriyi, elbet akıllarına gireceğim bir gün :smiling_imp: )

Kaos Yürüyüşü ile ilgili: Şimdi bir arkadaşıma bu serinin ilk kitabını hediye olarak aldım Yabancı yayınlarından, o kadar övdükten sonra farklı bir kitapla karşılaşmaz değil mi? :sweat_smile:

(Hazal Çamur) #2158

Görsel açıdan muazzam aslında. Ama içerik olarak bir skandal varsa bile şu ana kadar kulağıma gelmedi. Fakat belirtmeden de edemiyorum, çevirmenler arasında ciddi fark var.

Yine de, arkadaşınız için küçük bir hediye bırakmak isterim:

(Ve buradaki herkes, ama herkes için)

http://www.delidolu.com.tr/wp-content/uploads/2015/12/umut-bicagi.pdf

(Her şey çok güzel olacak) #2159

Serinin kitapları sitelerde tükenmiş galiba. Yeni baskısı olacak mı?

(Hazal Çamur) #2160

Delidolu olan için, hayır :frowning: Telifleri artık Yabancı Yayınları 'nda. Telifi çevirmen ile almayıp farklı bir çevirmen ile yeniden çevirttiler.

Yabancı için kötü demiyorum, ama Delidolu’nunki çok iyi bir çevirmen. Bir de Yabancı 'nın çevirmeni sektörde yeniydi onu çevirirken.

(Her şey çok güzel olacak) #2161

Seriyi merak ettim ama Yabancı’nın çevirisi kitaptan soğutacak kadar kötü değildir umarım. Delidolu’nun baskısı olmadığından el mahkum ondan alacağım :confused:

Çalınan Çocuk - Keith Donohue

İfritler tarafından kaçırılan bir çocuğun ve bu çocuğun yerine geçen bir ifritin hayatını anlatan roman, okuyucuya hayatı ve gerçek ailenin ne demek olduğunu defalarca sorgulatıyor. Donohue, bambaşka hikayelermiş tadı veren ve zaman zaman birbiriyle kesişen iki hayatı, tüm derinliğini hissettirerek yansıtmayı başarıyor. Kitabın temeli olan mistik efsaneye gerçekçilik katıyor ve okura doğanın süregelen bir parçasıymış gibi sunuyor. Yazar yer yer kurguya felsefi düşüncelerini ekliyor ve bunu kurgunun bir parçası haline getiriyor.

Bana çok yoğun duygular veren, beni kendi dünyasına bu denli güçlü çekip atmosferine katan sayılı kitaplardan biri oldu. Uzun zamandır bana böyle büyük edebi haz veren bir kitap okumamıştım. Kitap okumak güzel şey, böyle romanlar oldukça.

(Her şey için teşekkürler özellikle balık için) #2163

Ben Delidolu’dan okuduğum için Yabancı çevirisi için bir şey diyemem. Ama seriyi -kesinlikle gönül rahatlığıyla- övebilirim hatta tavsiye etme cüretinde bile bulunabilirim. Okursanız şayet benim en sevdiğim anti kahramanlardan David Prentiss’le de tanışmış olursunuz.
Bu arada serinin en sevdiğim kitabı da İnsan Denen Canavar, bunu da not düşeyim.

(Ahmet Boyraz) #2164

Geçen günlerde 2. el olarak aldığım Asimov’un otobiyografisi niteliğindeki Dolu Dolu Yaşadım’ı bir hazine olarak belirtmiştim. Böyle bir kitabı kitaplığıma kattığım için kendimi zengin hissediyorum açıkçası. Bulunması zor bir hazine gerçekten de.

Sindire sindire, ağırdan alarak okuyup bugün bitirdim kitabı. Büyük ustanın hayatının ve anılarının yanında mektuplarının da bulunduğu kitap, Asimov’un yazarlık hayatına ve kaleme aldığı birçok eserin arka planında gelişen olaylara yine yazarın kendi penceresinden bakmamıza imkan sağlıyor.

Asimov’un eserlerinde karşılaştığımız süssüz ve sade anlatım bu kitapta da var. Üstüne üstelik Asimov’un sevecen ve mizahi katkılarıyla…

Her Asimov ve Bilimkurgu severin mutlaka okuması gereken bir eser. Vakıf Serisi, Robot Serisi ve kısa öyküleri hakkındaki anıları tek kelimeyle harika. Eserlerinin çoğu hakkında bilgi verse de spoiler niteliği taşıyan açıklamaları nereden baksanız yok denecek kadardı. Zaten ben de henüz okumadığım eser hakkındaki spoiler kısımlarını okumadan geçtim.

Diğer yandan Vakıf serisi hakkında şöyle bir tespitte bulundum; Asimov, Vakıf serisinin ilk üç kitabını yazdıktan sonra dördüncü kitabı çok uzun bir süre sonra yazmış. İthaki de yazarın verdiği bu araya dayanarak dördüncü kitabı geçiktiriyor mu acaba? Geciktirmiyorsa da ilginç bir tesadüf olmuş. :smiley:

(Aslı Dağlı) #2165

Ness’i cok seviyorsaniz Yabanci’dan cikan Son ve Otesi de benim cevirim:) Tavsiye ederim:)

Resmen kanayan yaram haline geldiniz. Henüz hiçbir çevirinizi okumadım, fuarda imzalı Carol Gömülmeden peşinde koştum. İnat yaptım kendime, Carol Gömülmeden ile başlayacağım. (İmzalı olanından. ) :upside_down_face:

(Aslı Dağlı) #2168

Izmir’deyseniz bir ara muhakkak denk geliriz o halde:)

(Emre ) #2169

Azra Kohen’in konuşmalarına denk geldim youtube’da uykuya dalmaya çalışırken bir anda konuşmaya başladı, telefonu elime aldım kim bu felan diye bakarken konuşmalarını, bilgi birikimini ve felsefesini çok beğendim aslında. Halbusemki Fi, Çi, Pi’ye popülizm etkisinde kaldığı için hiç bakmamıştım bile, bu gerçi çok düştüğüm bir yanlış, siz okudunuz mu okuduysanız yorumlarınız neler?

(Her şey çok güzel olacak) #2170

O hataya ben de düştüm. Popüler olunca uzak duruyorum ister istemez. Geçen ay eşimin kitap kulübünde Gör Beni kitabını seçmişler, başta burun kıvırdım ama eşim bayağı beğenince ben de merak ettim. Daha okumadım ama sırada. Önyargılı oluyorum herkesin ağzında olan kitaplara elimde değil.

(Emre ) #2171

Şimdi ben yine “sonuca atlamışım” da şöyle bir şey var: diğer videolarına bir göz attım, Akilah bir lakapmış kendisine verdiği ve adının baş harflerinin yanına “ilah” koyarak eklemiş, (yani narsist sanki birazımsı) konuşmalarında bir fütursuzluk ve yazılarında da sürekli yazım hatası var. Yeni Zelanda’ya da bu arada Yeni Zellanda diyor. Hani çok takılmam böyle şeylere aslında ama ne bileyim kendi kendisinden alıntı yaparken yazım hatası yapması da pek bir garip.

Biraz “new age”ci felan ama olsun, kendisini ve toplumu geliştirmeye adamış güçlü bir kadın imajı bile yeter kötü özelliklerini gözardı etmeye.