Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

O filmi çok duymuştum ama izleme fırsatım olmadı. :thinking:

5 Beğeni

:+1: Görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok, mükemmel !!!

5 Beğeni

Son sahnesinde çalan müziği için bile izlenir. İzleyecek iyi bir filminiz var, ne güzel :slight_smile:

6 Beğeni

Homo Deus’u okuyorum…
Okumaz olaydım… Sapiens sonrasında alıp, özene bezene saklayıp, kahvemi içerek geniş geniş yayılarak rahatça okuyacağım dönemi bekledim. O dönem geldi…Gel gör ki kitap;
Tamamen ilk kitabın gazıyla yazılmış,
İlk kitabın kaynaklarından oldukça uzak çoğunlukla varsayıma dayalı,
Yarının tarihinden çok bugünün olaylarına takılıp kalmış, bol savaş bol liberalizim ve az biraz yapay zeka içeriyor
Aynı şeyi kırk kere anlatıp elli farklı şekilde örnek gösterip altmış kere açıklayarak boğuyor…
Sapiens okunup bu kitap alınır ama bu kitap okunup Sapiens alınmaz…O denli sıkıldım. Huyumdur bitirmeden başka kitaba geçemiyorum. S-ü-r-ü-n-ü-y-o-r-u-m!

8 Beğeni

Fakat ne güzel müzikti o öyle… Film aklıma geldikçe ister istemez kendi kendime mırıldanmaya başlıyorum …

4 Beğeni

Aynen, film aklıma gelince ben de mırıldanıyorum. Hatta biraz önce kısa bir kesit sundum kendime, rahatlatıcı bir etkisi var nedense :slight_smile:

4 Beğeni

Sorun sen de değil berwe :slight_smile: Bilim kurgu aşığı olarak ben de aynı sorunu yaşadım. Büyük hevesle aldım fakat bir türlü içine giremedim romanın, yarısında başka bir kitaba başladım… yazık etmemek için bir süre sonra en baştan alacağım bakalım yine aynı sorunlarla karşılaşacak mıyım…

5 Beğeni

H.P. Lovecraft - Innsmouth’un Üzerindeki Gölge’yi okuyorum. Henüz ortalarında olmama rağmen şimdiden bayıldığımı söylemeliyim. Lovecraft okumaya Karanlıkta Fısıldayan ile başladım ve bu ikinci kitabıyla emin oldum, bütün eserlerini okuyacağım :slight_smile:

7 Beğeni

Eksik Parça - Chiristian Bobin / Monokl Yayınları

Fransız yazar ve şair Christian Bobin kendine has tarzıyla toplumu incelemiş. Açıkçası arka kapak yazısı çok hoş fakat içerik için aynı şeyi diyemem. En güzel kısımları arka kapakta verilmiş zaten. Toplumdaki kadınların, kişilerin ve çocukların yerini üçüncü bir gözden anlatıyor. Hayatın içindeki boşluğu ve hiçliği, tek düzeliği neredeyse şiirsel bir dille anlatmış. Mükemmel diyemem ama kötü demek de olmaz. Ortalarda bir yerde olan bir kitap.

6 Beğeni

Bitmeyen Savaş = Joe Haldeman

Ann Leckie’nin Adalet kitabında yaşadığım hayal kırıklığından sonra beni kendime getiren kitap oldu. Bitmesine üzüldüm bile diyebilirim. İlk sayfasından itibaren insanı esir eden bir macera (hatta ilk cümlesinden itibaren). Ayrıca çok güçlü de bir alt metni var. Kitabı bilimkurguya gönül vermiş herkese rahatlıkla tavsiye ediyorum. Özellikle Yaşlı Adamın Savaşı’nı okuyan arkadaşlar da ekstra zevk alacaklardır.

Savaşın anlamsızlığı ve ekonomik boyutları hakkında çok güzel tespitler var. Tauran isimli uzaylı bir ırkla insanların arasında geçen bin küsur yıllık savaşı bir askerin gözünden anlatıyor. Yazar daha önce Vietnam’da savaştığı için orada karşılaştığı durumları bilimkurgu ile de süsleyerek çok güzel vermiş.

Ayrıca okurken günümüzün nice klasiğinin bu kitaptan çokça esinlenme sağladığını da gördüm. İlk aklıma gelen örnek interstellar oldu.

Herneyse okuyun okutun diyorum ve 9/10 puanla kendisini ayakta alkışlıyorum.

5 Beğeni

Kütüphanemde okumak için beklettiğim eserlerden yalnızca biri. ^^ Yaşlı Adamın Savaşı’nı çok beğenmiştim, bu yorum kitaba bir an önce başlamak için daha da heveslendirdi! :innocent:

5 Beğeni

Harari güzel yazıyor fakat bazen fazla çarpıtıyor. Ben homo deus’u beğenmiştim. Hatta geleceğe dair fikirleri okumak sapiens’ten daha çok zevk vermişti. Geleceği anlatan bir kitap için sapiens kadar kaynaklara dayanmıyor demek biraz saçma olmuş. Ayrıca sapiens’te sandığın kadar kaynak materyale dayanmıyor. Masum bir kitap değil, hatalarla dolu. O dediğin kaynaklara dayanarak bir sürü tarihlendirme hatası var. Ya hepsini geç sapiens’in neandertalleri bilmem kaç saat dedikodu yaparak tarihten sildiğine dair bi cümle hatırlıyorum. hoyy

5 Beğeni

Zaten ne zaman yerli bir öykü kitabını Goodreads’te eklesem sen halihazırda okumuş olduğun için önce senin yorumunu okuyup beklentilerimi ona göre belirliyor ve öyle başlıyorum kitaba. Şimdiye kadar hayal kırıklığına uğradığım olmadı :smile:

Dünyanın Kıyısında Dans alınacaklar listemin zirvelerindeydi ama şimdi iyice merak ettim. Bir yazarın kendi kendini eleştirmesi zaten başlı başına güzel bir olay, bir de söz konusu Le Guin ve en sevilen, bilinen eserlerinden biri olunca tahmin bile edemiyorum gerçekten. Çok teşekkürler haber verdiğin için, bir süre kitap almayıp elimdekileri okuyacağım sözümü bozmak için sağlam bir bahanem oldu galiba. :smiley:

8 Beğeni

Jeff Vandermeer’in yok oluş isimli kitabını okuyorum, yarısını geçtim diyebilirim. Lovecraft vari bir havası var. Zaman zaman gerildiğim ve meraklandığım yerler oldu. Şimdilik güzel gidiyor.

4 Beğeni

Belgariad Serisi 1 - Kehanetin Oyuncağı / David Eddings (Metis Edebiyat)

Eski kapak:

Yeni kapak:

Önceleri bir türlü edinemediğim, indirimle nihayet edindiğim ve sonunda okumaya fırsat bulduğum kitap. Geç olsun ama güç olmasın diyerek başladım okumaya. Ben yorumları genelde okuma işlemim bittikten sonra baktığım için bazılarına gerçekten çok şaşırdım. Bazıları ise oldukça isabetliydi.

Tanrı Aldur’un bir taşı, yaşayan bir ruh haline getirene dek elinde evirip çevirmesini ve kardeşi Torak’ın bu taşı elde etmeye çalışmasını anlatarak başlıyor hikaye. Efsanelerin çokça olduğu ve neyin doğru neyin gerçekten efsaneden ibaret olduğunu kahramanımız Garion’un gözünden okumaya başlıyoruz. Çok geçmeden dünyanın aslında Garion’un sandığı kadar masum ve tek düze olmadığını da anlamaya başlıyoruz. Karakterimizin çocuk yaşlarda başlayan hikayesi gençliğe neredeyse ulaştığı an son buluyor ilk kitap.

Fantastik seven herkesin keyifle okuyacağını düşündüğüm bir kitap. Fantastiğe yeni başlayacaklar için gerçekten çok yerinde olur ama benim gibi fazlasıyla okumuş olanların da keyif alacağını düşünüyorum. Gerek anlatımı olsun gerek hikayesi olsun çok keyifliydi. Benim tek takıldığım nokta İpek karakterinin adıydı. Karakterlerin isimlerinin dilimizde bir karşılığı olsa bile özel ad olduğundan olduğu gibi kalmasını tercih edenlerdenim. Konuyu pek dağıtmak istemem ama serzenişte bulunmadan da geçemeyeceğim. Neden Silk değil de İpek? Bu soruna ben birkaç kitapta daha rastladım ve beni rahatsız eden bir durum.

Uyarmam gerekir ki arka kapakta bir spoiler mevcut. Tüm kitapta adı bir kez bile geçmeyen birisinin adı ulu orta arka kapağa yazılmış. Bu okuma keyfine büyük bir ket vurabilir hassas olanlar için. Ben şahsım adına spoiler almaktan hiçbir zaman çekinmemiş ve bunun korkusunu bir an bile yaşamamış olduğum için sorun olmadı. Fakat sanıyorum ki çoğunluk bu konuda rahatsızlık duyacaktır.

Bazı kitaplar vardır; okurken kendinizi büyülü bir dünyanın içinde buluverirsiniz ve sizi alıp çok uzak diyarlara, komik bir o kadar da keyifli bir yolculuğa çıkartırlar. Çocukluğun ve genç olmanın nasıl bir his olduğunu size bir kez daha hatırlatırlar. Belgariad da böyle bir kitaptı. Eğer hiç okumasaymışım çok üzülürmüşüm. Bu yüzden güzel bir sevinç yaşadım kendi adıma. Sizlere de tavsiye ederim.

14 Beğeni

Dikenler ve Güller Sarayı’na büyük beklentiyle başlamıştım fakat aşk kitabı çıktı. Yüce Periler bana Yüzüklerin Efendisi elflerini anımsattı ama rahatsız etmedi aksine hoşuma gitti. Hybern, Kazan olayı ve periler ile insanlar derken ortada harika bir kurgu varken yazar bunu işlemeyip aşk üzerine yoğunlaşmış. Keşke Feyre ile Tamlin’in tuhaf aşkından çok evrenin tarihine ve olaylara yoğunlaşsaymış çünkü kurgusunun cidden ikinci bir got olma potansiyeli varmış.

• Liste öğesi
6 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi bitti. Silmarillion vs. şeklinde devam etmezsem sıradaki kitap Ursula Guin - Yerdeniz Büyücüsü.

5 Beğeni

Düşmüş Melekler’i okudum.Çok beğendim.Akıcı, yüksek tempolu, gerilim dolu bir macera.

4 Beğeni

Dan Brown - Başlangıç kitabını demin bitirdim. Belirli bölümlerde bırakıp bırakmama konusunda çok gidip geldim. Sırf Dan Brown’ın diğer tüm kitaplarını okumuş olduğum için bir tek bu eksik kalmasın diye sonuna kadar sabrettim. Yerilebilecek o kadar çok kısımı var ki bir başlasam duramam.

En basitinden Başlangıç romanı “Robert Langdon” serisinin beşinci kitabı olmasına rağmen yine, yeni, yeniden önceki dört kitapta kullanılan birebir aynı formülle yazılıp kurgulanmış. Formül şu;

1. Müzeye gidilip bir gizem keşfedilir.
  2. Güzel bir kadın bulunur.
  3. Kadınla beraber hem kötü adamlardan hem kolluk kuvvetlerinden kaçılır.
  4. Kaçarken bir yandan şehirin tarihi ve turistik mekanları gezilerek ipuçları toplanır.
  5. Gizem çözülür. Roman biter.

Beş kitabın beşinde de aynı şey. Haliyle baymanında ötesine geçti artık.

13 Beğeni

Anna Karenina okudum. Neden daha önce okumadım diye düşünüyorum. Rus edebiyatına bir kez daha hayran oldum. Eğer uzun zaman dilimine yayarak okuyorsanız çok fazla karakter olması kafanızı karıştırabilir. Baş kahraman Anna Karenina ve Vronski olsa da ben kendimi en çok Levin’e yakın hissettim. Oturup saatlerce okusanız bile sıkılmazsınız. Okuduğum klasikler içinde en sevdiğim ikinci kitap:)

12 Beğeni