Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Ne yapalım, askerler kalenin kapısını açık bıraksa düşman askerlerin bu fırsatı değerlendirmemesi aptallık olur.

Üç gün aralıkla atıldılar. İnsanların kafası yavaş çalışıyor malesef, sonuçlarını SSCB nükleer silah geliştirene kadar anlamadılar. Tek bir devlette olsa atom bombası, çekinmeden atarlardı.

Yani üç gün aralıklarla atan insanoğlu yarın bir gün fırsatını bulduğunda, özellikle benim düşündüğüme göre; uzaya ilk koloniyi kuran Ulus veya Şirket Devlet, Dünya’ya neler atmaz.

Atacaklarını veya en azından teşebbüs edeceklerini düşünüyorum. Neyseki Konya’da gizli Uzay üssümüz var da böyle bir şey olmayacak. :joy:

Alttaki de yerli atom bombamız Kangal.

2 Beğeni

Ay Zalim Bir Sevgilidir kitabını okudun mu?

1 Beğeni

Henüz okumadım ama kısa bir bilgilendirme yaparsanız okumayı düşünürüm.

Bu yazdıklarınıza benzer bir konusu var. Kitabın arka kapak tanıtım yazısı:

Ay’ı Dünya’dan kontrol eden Otorite’ye karşı, yalnızca mahkûm ve sürgünlerin gönderildiği ceza kolonisine dönüşmüş Ay’daki isyanın ve devrimin öyküsü bu. Ayrılıkçı hareketin liderleri haline gelen bir bilgisayar uzmanı, karizmatik bir genç kadın ve yaşlı bir akademisyenin köleleştirilmiş insanların geleceğini değiştirme hikâyesi. Ve birbirinden farklı bu üçlüye ek olarak, kendi kendine bilinç kazanmış, mizah yolunda tüm özelliklerini devrimin nihai başarısına adamış olan süper bilgisayar Mike’ın çabası…

4 Beğeni

Haftaiçi başlıyorum o zaman.

1 Beğeni

Asimov’un Robot Serisi’nde de benzer bir konu var.

1 Beğeni

Okuyalı çok oldu tam hatırlayamadım.

1 Beğeni

BAY UZAY GEMİSİ - PKD

PKD kitabın önsözünde bilimkurguyu anlatırken “ bilimkurgu bizim toplumumuzdan çıkar ve olmayan bir toplumu anlatır. Yani bir anlamda alternatif dünya hikayesi ya da henüz olmadığı bir şeye dönüştürülmüş dünyamızdır “ diye yazmakta.

Kitapta toplam 25 öykü var, ben kitabı 19 günde okudum. Öykülerin birbirine karışmaması için her gün 1 veya 2 öykü okumakla yetindim. Kitapta yer alan öyküleri sürpriz bozan olmayacak şekilde kısaca 1-2 cümleyle mesajın devamına yazdım.

1- İstikrar
Denetim bürosu tarafından çağrılan Robert Benton neden çağrıldığını bilmiyordu ama Denetçi ona buluşunun istikrari bozacağını bu nedenle kullanılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Benton ne buluşu diye düşündü.

2- Roog
Roog dedi köpek……
Roog koşa koşa bahçeye girdi…

Sürpriz bozan olmadan daha fazla yazacak bir şey bulamadım.

3- Küçük Hareket
“Elli sent” diye mırıldandı adam. “Çocugunuza…”
“Bekle” dedi metalik bir ses güçsüzce “Onlar olmaz”

Bu öykü için de Sürpriz bozan olmadan daha fazla yazacak bir şey bulamadım.

4- Ötedeki Vub
Tayfalardan birisi gemiye Mars yerlilerinden satın aldığı canlı bir yaratık getirir, Yerlilerin Vub dediği bu yaratık zeki bir varlıktır ve onu akşam yemeği yapmak isteyen kaptanın kendisini yememeye ikna etmeye çalışır.

5- Silah
Yaşam olmadığı görülen gezegenden uzay gemisine atılan bombalarla gemi hasar alır ve gezegene inmeye mecbur kalır.

6- Kafatası
Michael Moorcock’un İşte İnsanı kitabını okuduysanız, benzer bir hikaye olduğunu fark edeceksiniz.

7- Savunmacılar
Dünyada büyük bir savaş çıkmış ve nükleer silahlar nedeniyle hayatta kalan uluslar, devletler ve insanlar yer altına çekilmişler. Dünya yüzeyi insanlar için yaşanabilecek durumda değil savaşı ise yüzeyde olan robotlar vekaleten devam ettiriyorlar.

Gerçekten öyle mi?

8- Bay Uzay Gemisi
İnsanlık uzaylı bir türle savaş halinde ve savunmalarını bir türlü aşamıyorlar. Canlı mayınlar gemileri takip ediyor ve hiç bir şekilde kaçışlarına izin vermiyor, yok ediyorlar. Ya insanlar da canlı beyne sahip gemiler yapabilseydi.

Savaş karşıtı bir öykü İnsanların her şeye yeniden başlama şansı olsaydı ve savaşları engelleseydi. Gelişim ve değişim savaşlar olmadan da mümkün olabilir mi?

9- Ormandaki Kavalcı
Dünyanın dış karakollarında birisi olan asteroid görevlilerinin bazıları kendilerinin bitki olduklarını iddia ediyorlar, gerçekten öyleler mi?

10- Sonsuzlar
Dünya’ya dönüş yolculuğunda olan bir gemi daha önce bilinmeyen ve tüm verileri yaşama uygun olduğunu gösteren bir asteroid keşfederler ama hiç bir yaşam izi bulamazlar, bir terslik olmalı ama ne?

11- Saklama Makinesi
Bir gün tüm güzel şeylerin sanat, müzik vb kaybolacağına inanan bir adam bunların önüne geçmek için tüm besteleri, müzikleri yok olmasına engel olacağına inandığı bir makine ürettirir.

12- Harcanabilir
Ya bu gezegende insanlar istilacı ve diğer canlılar örneğin karıncalar gezegenin gerçek sahipleriyse…

13- Değişken Adam
Centauruslular ve dünyalılar arasında savaş çıkmış ve güçleri hemen hemen birbirine denk. Dünyalılar savaşta bir adım öne geçebilecekleri bir silah geliştirmeye çalışıyorlar.

14- Yorulmaz Kurbağa
iki profesör teorik bir deney için iki farklı sonuca varmakta ve öğrencilerine bunu öğretmekteler. Aralarında olan bu tartışmayı sonlandırmaları için rektörün onlara deneyi uygulamaları ve bir sonuca varmalarını ister. Deney bir tünelin içine bırakılacak olan kurbağanın her zıplayışında boyutu küçülmekte. Boyutu küçülen ve bu nedenle uzunluğu da kurbağaya göre büyüyen tünelin diğer ucundan kurbağa çıkabilecek mi?

15- Kristal Mezar
Mars ile savaş kapıda ve Mars’tan Terra’ya doğru yola çıkan son gemi Mars devriyeleri tarafından inmeye zorlanır. Gemiyi kontrole gelen Mars askerleri büyük Mars şehirlerinden birinin tamamının Dünyalı sabotajcılar tarafından yok edildiğini ve 3 sabotajcının gemide olduğunu bildikleri bu nedenle gemiyi kontrol edeceklerini söylerler.

16- Kahverengi Oxford’un Kısa Mutlu Yaşamı
Doktor Labyrinth huzursuzluk prensibi adı verdiği teorisini denemek için cansız maddeleri canlı hale getiren bir makine icat ettiğini iddia ediyor.

17- Yapıcı
İşi gücü bırakan, arkadaşlarının ve komşularının alaylarına rağmen tekne yapan ve neden tekneyi yaptığını bilmeyen bir adamın öyküsü

Sahi neden tekne yapıyorsunuz bay Elwood

18- İşgüzar
İnsanlar zaman makinesi yapmışlar ve gizli bir projede geleceği değiştirmemek için sadece gözlemlemekle yetinmekteler. Fakat daha önce gözlemdikleri gelecek yılları yeniden gözlemdiklerinde çok kötü sonuçlarla karşılaştılar. Bir yerde hata yaptılar ama ne, bu durumu düzeltebilirler mi?

19- Hesaplaşma
Yaptığı sözleşme gereği uzaydan hafızası silinmiş, son 2 yılda ne yaptığını bilmeyerek dönen birisinin öyküsü

20- Ulu C
Dünyada “kıyamet” kopmuş, insanlar bilgi ve teknolojiden yoksun bir yaşam sürüyorlar. Kabile her sene üç tane soru sormak için bir kişiyi Ulu C’ye gönderiyor . Ulu C kim, 3 tane soru ne cevapları öyküde…

21- Bahçede
Sürpriz bozan olmadan bu öykü için de bir şey yazamadım

22- Elflerin Kralı
Dışarıdan gelen ses üzerine kapıya baktı ve küçük boylu iki siluet gördü.

Siz de kimsiniz?
Ben Elflerin kralıyım ve çok ıslandım

23- Koloni
Cennete benzeyen bir gezegen, her şey yerleşimcilerin gelip yerleşmesi için uygun gözüküyor, kaşifler son testlerini yapıyorlar ama sanki bir sorun var gibi.

24- Ganimet Gemi
Dokuz gezegenden oluşan sistem ile Ganymede arasında patlak veren savaş sırasında Sistemliler bir Ganymede gemisi ele geçirirler….

Daha fazla ne yazsam,öykünün sürprizi kaçar.

25- Dadı
Bir keresinde dadıyı tamire gönderdiklerinde iki çocuk da çok üzülmüşlerdi. ( Sürpriz bozan olmadan daha fazla bir şey yazamadım)

Bu arada ayrıca İthaki minima dizisinden Kitaplık ve Hannibal serisinin okuma sırasına göre ilk kitabı olan Hannibal Doğuyor kitaplarını da okudum. Tembellik etmezsem belki onlar için de birkaç gün sonra 1-2 cümle yazarım.

23 Beğeni

Beklemeye alışkınım, 2012’ten beri Kral Katili Güncesi. 2014’ten beri Game of Thrones bekliyorum. Bir de Vakıf katılsa aralarına çok zorlamaz beni sanırım. :slight_smile:

Ama yine de sorayım İthaki’nin bir açıklaması var mı uzun süreceğiyle ilgili.

2 Beğeni

Ben dün fuarda konuştum. Amerikada ki telif davalari yeniden başlamış ve ne zaman biteceği belli olmadığından yeni Asimov kitabi gelmeyecekmiş.

1 Beğeni

Teşekkürler. Bunu da bekleyeceğiz o zaman, ne yapalım. İnşallah hızlıca çözülür ve basılır.

Ana firma ile bir Türlü anlaşamıyorlarmış.Ben onların yalancısıyım.

1 Beğeni

Big

Leonid Andreyev - Kızıl Kahkaha

…delilik ve korku.

Kitap aynen bu sözle başlıyor ve aynen de bunu anlatıyor, savaş dönemindeki deliliği ve korkuyu.

Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde cephede, bir askerin gözünden deliliği ve korkuyu görürken, ikinci bölümde, o askerin kardeşinin gözünden, bu deliliği ve korkuyu şehirde görüyoruz.

Yazarın muhteşem ve dehşetli bir tasvir gücü var. Hele hele ilk bölümde, cephede, savaşın direkt içindeyken yapılan tasvirler… Bu nasıl bir betimleme gücüdür! Yazar için Rusların Poe’su deniyor ve gerçekten de bu övgüyü sonuna kadar hak ediyor. Poe’dan beri böylesine dehşetli bir kitap okumamıştım.

Çeviri kısmında bir sorun görmedim, kitap çok güzel akıyor. Düzelti kısmına bakarsak da, 100 sayfalık kitapta 10 tane falan hatalı kelime görmüşümdür.

Savaşın yarattığı fizyolojik ve psikolojik yıkımı, dehşetli ve muhteşem tasvirlerle süslü bir şekilde okumak isterseniz, bu kitap sizin için tam da biçilmiş kaftan.

Arka Kapak Yazısı

Rusların ağır bir yenilgiye uğradığı Rus-Japon savaşını ve etkilerini bir askerin gözünden aktaran Andreyev, savaşın yalnızca alanlarda kalmadığını, bütün mahallelere, evlere ve insan ilişkilerine nasıl sızdığını anlatıyor.

Kimi eleştirmenlerce Rusya’nın Edgar Allan Poe’su olarak adlandırılan Andreyev, Kızıl Kahkaha’da savaşların anlamsızlığını anlatırken, kan dökmenin, kitlesel cinnetin, deliliğin simgesel görüntüsünü çarpıcı bir biçimde betimliyor.

Ölümünden sonra H.P. Lovecraft’in kütüphanesinin başucunda bulunan Kızıl Kahkaha, 1. Dünya Savaşı’nda yaşanacak dehşeti önceden bildiren, kehanet dolu bir roman.

7 Beğeni

O sadece Vakıf serisi için geçerli değil miydi?

Malesef, ben Robot serisi ne zaman basılır diye sorduğumda bana bu cevabi verdiler. Amerikada ki telif davalarından dolayı şuan sıkıntı varmış.

1 Beğeni

Ben bu cevabı kaçırmışım. Tam da seriye başlamayı düşünüyordum. :pensive:

1 Beğeni

İnsan Olmak, Engin Geçtan

Öncesi ve sonrası diye çok net bir ayrım yaptırtacak bir kitap. Elimde olsa herkese okuturdum. Her paragrafında durup uzun uzun düşündüğüm, birçok içsel eksikliğimin farkına vardığım, kendimi sürekli sorguladığım bir okuma serüveni oldu. Kütüphanemdeki en değerli kitap olabilir, o incecik haliyle.

Güzel cümleler kuramadım ama insan psikolojisiyle ilgileniyorsanız mutlaka okuyun deyip kısa keseyim hiç yoktan.

3 Beğeni

Vakıf ve İmparatorluk Isaac Asimov

Aynı devam. Açıkçası Katır’ın olaya dahil oluşu beni üzse de, tarihsel, kronolojik bir kitap gibi okuyacağım hevesimi kırsa da yine de gayet güzel ilerliyor seri. Umudum üçleme ile bazı sorulara cevap verilip güzel bir sona ulaşması. Diğer kitaplara bağlılığı GOT, Günce gibi olmaması. Umduğum gibi olursa sorun yaşamam. Milyon tane okunacak kitap var neticede.

5 Beğeni