Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Dün akşam Dune’ye başlamıştım.Ama bir süre daha ertelemeye karar verdim.Çünkü okumayı daha çok merak ettiğim bir yazar var.
ASİMOV

4 Beğeni

Cehennemdeki Üniversiteliler - Celal Şengör

Celal Şengör’ü genel olarak severim. Bu kitapta onun sunduğu bildiriler, Cumhuriyet Gazetesinde ki köşe yazılarının toplanmış hali. Kitap isminden Türkiye’de ki üniversiteler hususunda bir kitap bekliyordum. İçinde eğitimden, haritacılığa bir çok konu üzerinde yazılar mevcut. Seveni için güzel kitap öneririm.

Bir Kuzey Macerası - Jack London

60 sayfalık tek otruruşta okumalık biraz zor kitap. Neden zor, kitabın başları biraz karışık ilk 15-20 sayfa biraz sabırla okursanız devamı geliyor sonra da bitiyor. Kitap içinde yer alan dipnotların kitap sonunda yer verilmesi benim konsantremi bozan bir şey. Nitekim bu kitapta da öyle oldu. Kuzey Amerika’da bilmediğimiz terimlerin açıklaması kitap sonunda dipnotlarda mevcut.

7 Beğeni

Şahsen Dune Vakıftan daha etkileyici der linç gelmeden kaçarım. Ama vakıf okuması daha kolay çerez gibi sarıyor orası ayrı.

7 Beğeni

Gelmeyecek derken hiç mi gelmeyecek? Seri yarım mı kaldı yoksa uzun süre beklemek mi gerekiyor? Of ya okumak için tamamlanmasını bekliyordum. Bana sahaf yolları göründü desenize. İzninizle köşeme geçip ağlıyorum.:sob:

Dediğim gibi Amerikada ki davaları bekliyorlarmış. Nasip sürer baya herhalde.

Of ya. Umarım çıkarlar. Neyse bilgilendirme için teşekkürler.:slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Durgun Don - Mihail Şolohov (Yordam)(1. Cilt)

Dört ciltlik uzun bir maceraya çıkmadan önce kitabı okuyup okumama konusunda epey düşündükten sonra oturup başladım ve 150 sayfasını deviriverdim. Akıcılığı konusuna diyecek tek bir lafım yok ama bazı kısımlarda uzayan ile sık yapılan küçük betimlemeler canımı arada sıkıyor. Onun dışında dört dörtlük. Don Nehri, Kazaklar, Çarlık, köylüler, yaşam ve savaş konularını realist bir biçimde anlatıyor.

8 Beğeni

Kesinlikle etkileyici ama şu an içimde bir Asimov okuma hevesi uyandı. Zaten kitaplarım da geldi bugün :smile:

1 Beğeni

benim için her yerde karşılaştığımız bir açıklaması var,

[spoiler] kitapta sonsuzluğun amaçlarından biri zaten insanlığın uzaya açılma denemelerini baltalamak. Tek bir gezegende kendilerini çok da açık etmeden bütün insanlığa ve yüzyıllara hükmedebilme şansları var, bunu galaksi boyutunda yapamazlar dolayısıyla kendi bekaları (popüler kelime :crazy_face:) için insanlığın yerinde kalması gerekiyor

başta belki amaç felaketleri önlemekti ama sonuç her zaman kendi varlığını öne koymak oluyor, düşünsenize binlerce yılı şekillendirmişsiniz, bildiğiniz tek şey de bu ama sonra nankörler kalkıp gidiyor, olacak iş mi :stuck_out_tongue_winking_eye:[/spoiler]

1 Beğeni

Bu da çok mantıklı bir gerekçe, haklısınız😊

Ömrü hayatım içerisinde ( en son okumam üzerinden 12-13 yıl geçmiş olabilir) en az 6-7 kez okudum bu seriyi. Belki ilk okuduğumda yaşımın çok küçük olmasının etkisi olabilir ama bu seriye karşı güçlü ve iyi hislerim var.

1 Beğeni

TÜM ÖYKÜLERİ - ERNEST HEMİNGWAY

Hemingway’in tüm öyküleri kitabını 26 günde okudum. Yayıncının önsözde yazdıklarına göre kitapta yazarın tüm öyküleri bulunmakta.

Öyküler 3 bölüm de toplanmış.

• İlk Kırk Dokuz
  • İlk Kırk Dokuzu takiben kitap ya da dergilerde yayımlanan kısa öyküler
  • Daha önce yayımlanmamış kurmaca eserler

Kitapta bölüm adından da anlaşılacağı üzere ilk bölümde 49 öykü var. İkinci bölüm de 14 Öykü ve 3 bölüm de 7 öykü var. Bazı öyküler birkaç sayfa bazı öykülerse 40-50 sayfa.

Hemingway biyografileri okumuşsanız öyküleri okurken fark edileceği üzere öyküler tanık olunan olaylardan gözlemlenerek akıcı ve sade bir dil ile yazıya geçirilmiş.

Öyküler kaynağını İspanya iç savaşı, av ve avcılık, kaçakçılar, Küba, kadın erkek ilişkileri, Savaş yıllarında Avrupa ve hatta İstanbul, Boğa güreşleri gibi günlük sıradan hayatın akışı içerisinde yer olan olaylardan almış.

Kısa anlatıları, öyküleri seviyorsanız bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

13 Beğeni

Kitap oldukça ilgimi çekti. Listeme ekledim. Benzeri konularda, yani delilik ve korku üzerine böyle kıyıda köşede kalmış bildiğiniz iyi eserler varsa ben de bilmek isterim.

1 Beğeni

Ben de bu türde kıyıya köşeye yeni yeni bulaşıyorum. Genelde, bu kafada, defalarca Poe ve Lovecraft okudum, onun dışında okuduklarımdan da pek bir keyif alamadım veya aldım da şu an hatırlayacak kadar değil.

1 Beğeni

Maupassant’ı tanımayan insan hemen hemen yoktur. Adı olay öyküsüyle özdeşleşen yazarın daha önce birkaç öyküsünü orada burada okumuştum. Ne zamandır toplu öykülerini okumayı düşünüyordum. Korku türünü de çok sevdiğimden ve indirimde bulup aldığım Horla ve Karanlık Öyküler kitabı yazarın korku vb. türlerdeki öykülerinden mürekkep olduğu için kısa sürede okuyup bitirdim kitabı.

Öncelikle şunu diyebilirim ki yazar öykü türünde gerçekten bir usta. İkinci söylemek istediğim şey ise yazarı olay öyküsüyle özdeşleşmesi dolayısıyla sanki basit, derinliği olmayan sadece bir olayı anlatan bir yazar gibi nitelemek büyük bir haksızlık olur. Bu kitaptaki öyküleri okurken yazarın hem öyküde insanları eğlendirip şaşırtabildigini hem de çok derin ve önemli konulara felsefi olarak değinebildiğini, özellikle yalnızlık, ölüm, delilik , yaşamın amacı gibi konuları derinlemesine deşebildiğini gördüm. Ve şaşırdım. Çünkü Maupassant’ın iyi bir öykücü olduğunu bilmekle birlikte bu kadar derin bir yazar olduğunu bilmiyordum. Ayrıca öykülerin çoğunu okurken müthiş bir huzursuzluk duydum. Bunun nedeni ise öykülerdeki konuların çoğunun ölüm ve yalnızlık teması üzerine kurulması ve yazarın bu temaları oldukça iyi işleyebilmesiydi.

Kitabın çevirisi genel olarak iyiydi. Bazı yerlerde daha iyi olabilirmiş dedim çeviri için. Kitap boyunca on-on beş yazım yanlışı dışında pek bir hataya da rastlamadım.

9 Beğeni

Bu öykülerin üzerine isteyen varsa, YKY’nin bastığı, Horla öyküsünden uyarlanan çizgi romanı da okuyabilirler. Oldukça iyi çizimleri var.

2 Beğeni

Çok güzele benziyor. Aslında çizgi romanlara bulaşmak istiyorum ama maddi durumum imkan vermiyor maalesef. Yıllar önce Sandman’ın birinci cildini okumuş ve hayran kalmıştım. Ama ne Sandman’a devam edebildim ne de okumayı çok istediğim Saga, Masallar, Y gibi serilere başlayabildim. :slight_smile:

4 Beğeni

Ben de %60-%70 indirimlere kadar çıkmasam, kolay kolay bu kitapları alamam.
Çizgi roman olarak da, genellikle ben uyarlama olanları tercih ediyorum. Asıl metini okuduktan sonra çizgi romanı okumak; kendi kafamda canlananla farklı bir kafada canlananı karşılaştırmak, oldukça keyifli bir süreç. Diğerleri biraz sıkabiliyor.

4 Beğeni

Ben, Robot Isaac Asimov

Bu kitap Asimov’un robotlar hakkında yazdığı öykülerden oluşuyor ve öykülerin ana teması Üç Robot Kanunu.İnsan psikolojisi ve arzuları oldukça etkileyici bir şekilde işleniyor bu kitapta.Öyküler oldukça merak uyandırıcı ve akıcı bir dille yazılmış, son derece beğendim.

Goodreads puanım 4/5

13 Beğeni

Hemingway en sevdiğim edebiyatçıdır. Çoğu eserini hem Türkçe hem İngilizce okumuş biri olarak söyleyebilirim ki çevirilerin çoğu rezalet. Bu konu üzerine Ekşi’de bir sürü başlık açılmıştı. Silahlara Veda’yı tekrar çevirdiler, ben de tekrar okudum. Daha iyi olduğunu söyleyebilirim fakat İngilizceniz varsa, herkese, orijinal dilinde okunmasını kuvvetle tavsiye ediyorum.

Silahlara Veda, 1. Dünya Savaşı sonrasında yazdığı romanı. Romandaki karakterin ambulans şoförü olması, dizinden yaralanması, aşık olması Hemingway’in yaşamıyla paralel gidiyor.

Bir ara sırf Hemingway için konu açmayı da planlıyorum. Hayatı, bahsinin geçtiği filmleri, eserleri anlatmayı planlıyorum.

Bu arada çok iyi bir seçim yapmışsınız. Hemingway, gördüğünü yazan deyiminin tam karşılığı.

2 Beğeni