Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Seray) #2397

Sonsuzluğun Sonu :smiley:

(Kadir) #2398

Bilimadamları ışınlanma teknolojisini gerçekleştirseler ve makul bir fiyatı olsa siz uçağa biner misiniz?

(Seray) #2399

Hayır tabiki ışınlanma bulunmuş olsa her 2 durum da mümkün olabilirdi

(Kadir) #2400

Peki büyü vs bilim? İnsanlar büyü yapabilse bilimle ne kadar uğraşırlardı? Büyüyle uçabilselerdi uçak yapmaya kafalarını ne kadar yorarlardı?

Zamanda yolculuk paradokslara neden olan ve zorunda kalınmadıkça insanlığın kolay kolay tercih etmeyeceği bir yöntem. Uzayda yolculuk ise insanların balıklama atlayacağı bir yöntem.

(Emre ) #2401

Uçakta şu an gayet makul bir fiyata hizmet veriyor ama binmekten korkan insanlar var.

Dolayısıyla mesela ışınlanmanın tehlikelerini şu şekilde “Işınlanmacılık Kanunları” eklese; ışınlandıktan sonra deseler ki: “Işınladığınız konuma ışınlandıktan sonra hücrelerinizin geri toplanamama riski %1, bazı hücrelerinizi kaybetme şansınız ise %2.5” deseler yine ışınlanmayı tercih etmeyecek insanlar olur.

(Kadir) #2402

İstanbul’dan Ankara’ya giderken uçağı yine tercih edebilirler hatta arabayla da gidebilirler ama Dünya’dan Güneş Sistemi dışındaki bir koloniye uzay gemisiyle 10 yılda gitmek veyahutta 1 saatte gitme seçenekleri olsa yine ışınlanmamayı tercih edebilecekler mi?

(Seray) #2403

Büyü konusu daha başka alana girdiği için bilim ile pek karşılaştıramayacağım ama zaman yolculuğunda paradoks riski olması dolayısıyla tercih edilmeyeceği mantıklı.

(Emre ) #2404

Uzayda hala “izafiyet teorisi” geçerli yalnız?
Benim değinmek istediğim asıl konu bahsettiğim risklerdi.

(Kadir) #2405

Hiç gidememe ihtimali varken ufak riskle ben ışınlanmayı tercih ederim. Ama başarı oranı düşük olursa evimde otururum.:joy::joy:

(Her şey çok güzel olacak) #2406

Oran yüksek benim için :confused:

(Emre ) #2407

Malezya uçağından sonra havacılık sektörü bile bir miktar sekteye uğramıştı, öyle düşünün yani :d Hem insanlar 3 km uzaklıktaki işine bile bisikletle gitmek varken boktan arabalarıyla gitmeyi tercih edebiliyorlar. Konu böylelikle “tercih meselesi” ve “kimsenin hayatına kimse karışamaza” dönüşüyor.

@narpal Bu “ilkel ışınlanmacılık konfederasyonu kanunları” için geçerli. Öngörebildiğimiz risklerin oranı böyle (:

(Kadir) #2408

Şimdi aklıma geldi. İnsanlar Robot teknolojisini geliştirse ve kaçınılmaz son olarak Robot İsyanı gerçekleşse ve insanlar bu savaşı kazansalar yapacakları Robotların kökünü kazımak ve bir daha Robot üretmemek olacaktır. Robot isyanını gelecek nesiller tamamen unutsa bile kolektif hafızada ufak da olsa izleri kalacak ve insanlar robotlardan nefret edeceklerdir. Zamanda yolculuğunun tekrar yapılmamasının nedeni bu olabilir.

(Seray) #2409

Bu da son derece mantıklı, diğer dediğiniz şey ile de ikna olmuştum ben :joy:

(Emre ) #2410

Hala atom bombası ve çok daha yıkıcı etkiye sahip teknolojiler üretiyoruz.

Kusura bakmayın bugün sürekli mesajlarınıza anti-tez oluşturuyorum :d

(Behram) #2411

Dune serisine başlamayı düşünüyorum.

(Buyici) #2412

Çok isabetli bir başlangıç olur. Bence büyük efsane seridir.

(Kadir) #2413

Ne demek. Burada felsefi bir tartışma yapıyoruz, keyif aldım. Fikirlerin çarpışmasından hakikat doğarmış.

Atom bombası Meksika Açmazı için üretiliyor. Atom bombasından beri kaç tane büyük savaş oldu. Sıcak savaşlar önce soğuk savaşlara sonrada vekalet savaşlarına dönüştü. Tüm insanlık korkuyorki bir daha kullanılmadı.

(Emre ) #2414

Yalnız atom bombası ilk kez atıldıktan sonra ikinci kez yine aynı topraklara atıldı diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum?

Ortadoğu’da kullanılan silahların da o bildiğimiz silahlardan çok az tesiri yok. Kuzey Kore ve ABD hala okyanus sularında bütün kanunları ihlal etmelerine rağmen “nükleer başlık” denemeleri bile yapıyorlar. Şükür ki bir Amerikan yapımı “Goliath” ilk sezonda bu konuya değindi.

Evet bu vesileyle ekonomik ve psikolojik darbelerin atom bombasından çok daha etkili olduğunu kanıtlamış oluyorlar insanlığa.

(Kadir) #2415

Ne yapalım, askerler kalenin kapısını açık bıraksa düşman askerlerin bu fırsatı değerlendirmemesi aptallık olur.

Üç gün aralıkla atıldılar. İnsanların kafası yavaş çalışıyor malesef, sonuçlarını SSCB nükleer silah geliştirene kadar anlamadılar. Tek bir devlette olsa atom bombası, çekinmeden atarlardı.

(Emre ) #2416

Yani üç gün aralıklarla atan insanoğlu yarın bir gün fırsatını bulduğunda, özellikle benim düşündüğüme göre; uzaya ilk koloniyi kuran Ulus veya Şirket Devlet, Dünya’ya neler atmaz.