Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Büyük Sorulara Kısa Yanıtları okuyan var mı? diye bakarken gene sen çıktın karşıma :joy: Kitabı sen de okudun mu?

1 Beğeni

:slight_smile:
Evet, hatta 1-2 cümle yazmış olmam lazım.

Sonradan Ekleme:

Efsane ya :joy: Daha bitirmedim yavaş yavaş okuyorum zaten her yazdığı cevap üstünde düşünmeye ve tartışmaya değer :+1:t2:

1 Beğeni

Evet, kitap bir derleme ve ölümünden sonra vakıf yayınlamış. Hawking’in bu sorulara verdiği yanıtlar aynı zamanda günümüzde özellikle bilimin bir çok farklı ana dalının ulaştığı bilimsel doğrular. Bir çoğu mutlak doğru değil ancak günümüz bilimi ile doğruya en yakın cevaplar.

1 Beğeni

Tabi bunları tam olarak anlamak ve kabullenmek için bazı kesin yargılardan vazgeçmek gerek. Yoksa bu insanların anlaşılabileceğini sanmıyorum. Zaten ülkemizde de anlaşılmıyorlar.

1 Beğeni

Evet, bu biraz da Dünya’yı, Evreni, toplumu hangi bakış açısıyla değerlendirdiğimiz, referans kaynaklarımızın ne olduğuyla ilgili. " Tanrı Evreni 6 günde yarattı, 7. gün dinlendi " referansınız olabilir veya büyük patlamada referansınız olabilir.

Dikkat edilirse bilim insanlarının büyük bir kısmı Positivist. Maddi dünyanın gerçeklerine açıklamalar getirmek için uğraşmaktalar, Maddi dünyanın gerçeklerine “inanç” vb yaklaşımlarla getirilecek açıklamalar deney, gözlem, araştırma gibi bilimsel çalışma yöntemleriyle bağdaşmayacağı için onun adı bilim de olmaz.

Hawking konuşmaları dışında ilk kez Tanrı ile ilgili bu kitapta açık ifadeler kullanıyor. Hatta bir belgeselde ( hatırlayamadım belgeselin adını) şaka yollu Richard Dawkins’e kızmıştı, Neden ısrarla Tanrı’yı soruyorsun bana diye.

3 Beğeni

Evet ama yanlış anlaşılmasın onun Tanrı diye bahsettiği farklı bir şey. Bizlerin düşündüğü şekilde değil.
“ Eğer isterseniz bilim yasalarına -Tanrı- adını verebilirsiniz, fakat bu tanışıp soru sorabileceğiniz kişisel bir Tanrı olmayacaktır.”
Sanırım bu sorulardan sıkıldığı için bu şekilde söylemiş. Alın size Tanrı demiş :slight_smile:

Hayır, olur mu? Yeniden oku o bölümü. Tam da bizlerin anladığı Tanrıdan bahsediyor.

Bölüm sonu olan kısımda eğer çok da istiyorsanız bilim yasalarına yani dolayısıyla doğaya (Evrene) Tanrı diyebilirsiniz diyor. Bunu demesinde ki tek neden, kendinizi böyle rahat hissedecekseniz, bu şekilde ifade edin.

Sayfa 47 son paragraf " Tanrı sözcüğünü, Einstein gibi, kişi-dışı anlamda doğa yasaları için kullanıyorum" diyor. Yani ben Tanrı dediğimde o kutsal kitaplarda her şeyi yaratan Tanrıyı anlamayın diyor.
Hatta devam ediyor, evren nasıl oluştu vb… Madde, enerji ve uzayı anlatıyor ve evreni yaratmak için
Sayfa 51 son paragraf " evreni… yaratmak için Tanrı’ya ihtiyaç olmadıgı" diye yazıyor. Evreni yaratmak için madde, enerji ve uzay varsa yaratabilirsiniz diyor.

EKLEME: @Ufuk Şimdi yeniden okudum yazdıklarını aslında aynı şeyi söylemişiz ama o bölüm de Hawking her şeyi yaratan bir Tanrı olmadığını ama dediğin gibi çok da Tanrı diye ısrar ediyorsanız Bilim yasalarına Tanrı diyebilirsiniz demekte.

3 Beğeni

Tamam işte onu diyorum zaten o paragrafları not aldım :slight_smile: Benim için tanrı doğa yasaları diyor. Benim yazdığımda neresi yanlış anlaşıldı onu anlayamadım ama :joy:

1 Beğeni

Yani illa ki Tanrıdan bahsedeceksem benim için budur diyor. Ondan dedim sıkılmış diye sürekli bir tanrı sorulmasından :slight_smile: Dışardayım şu an ondan tam anlatamamış olabilirim.

Ek: İyi bari bende okuyup nereyi yanlış anlamış olabilir diye düşünüyorum ya :joy:

2 Beğeni

Bunu okuyunca sanki Hawking “herşeyi yaratan bir Tanrı inancı” var gibi algıladım ondan itiraz ettim. Sonra yazdım, mesajı gönderdim ve senin yazdığını tekrar okudum, sen bunu dememişsin zaten, ben cümleyi eksik anlamışım. :slight_smile:

2 Beğeni

Katilbot Günlükleri - Martha Wells

Kitap kısa ama dolu dolu . Ben beğenerek okudum. Başladınız mı hemen bitiyor zaten. Konusu kısaca; Uzayda bir grup bilim insanı yüzey araştırması yapmaktadır. Ve kendilerinin güvenliğini sağlaması için GüvBirim android kiralamışlardır. Komşudan haber alamazlar olayları aydınlatmak lazım. Bizim GüvBirim android hadi bakalım iş başına. :grin::grin:

11 Beğeni

Fahrenheit 451

Yazar:Ray Bradbury
Çizgi romana uyarlayan:Tim Hamilton

Epsilon yayınevi

Okuduğum enfes roman uyarlamasına sahip Çizgi romanlar’dan biri daha:)Romanını okumadım ama bu çizgi roman da ayrıntılı şekilde konuyu işlemiş.Çizimler iyi,kitap kalitesi iyi.Lakin Çizgi romanlara ne oluyor anlamıyorum kagıt kaliteleri giderek düşüyor üstüne üstlük iğrenç ötesi bir kokuya sahip’di bu çizgi roman da.Bundan önce okudugum Archangel’in bire bir aynı pis kokusuna sahipti.Bu kokuyu mideniz kaldırırsa alın valla ben sona doğru ayıptır söylemesi kusacaktım.Maalesef böyle bir durum var.

7 Beğeni

image

Devlet bitti. Sokrates’in Savunması’ndan sonra okuduğum ikinci Platon eseri oldu. Devlet, Sokrates’in Savunması’na göre anlaması da sevmesi de daha zor bir eser.

Bilindiği gibi Sokrates konuşmalarını yazmayı tercih etmeyen bir filozoftu onun yerine öğrencisi Platon konuşmalarını kaleme aldı. Platon kendi eserlerini de Sokrates’in ağzından anlattığı için hangi görüşler Platon’un hangi görüşler Sokrates’in tam olarak kestiremiyoruz. Ama bildiğim kadarıyla Sokrates demokrasiyi desteklerken Platon demokrasi karşıtlığıyla biliniyor, bu eserde de demokrasi kötülendiği için Devlet kitabının ağırlıklı olarak Platon’un kendi görüşlerini yansıttığını söyleyebiliriz. Sokrates’in Savunması ise Sokrates ağırlıklı olduğu çok bariz.

Devlet kitabında tasarlanan devlette bulunması gereken özelliklerin bir kısmı günümüz değerleriyle tamamen uyuşmasada yinede geri kalan görüşleri günümüz için bile ufuk açıcı niteliktedir. Platon’un Devlet’teki en iyi görüşü kadınların eğitilmesi ve erkeklerle eşit veya eşite en yakın şekilde topluma katkıda bulunmaları iken en kötü görüşü ise Homeros ve Hesiodos gibi şair ve yazarların eserlerini sansüre uğratmak istemesidir.

Okunması çok zor bir kitaptı. Diyalogların kim tarafından söylendiği belirtilmediği için çok dikkatli okumak gerekiyordu ve diyalogun başında onayladığı görüşün diyalogun sonunda tam tersini söylediği için kafa karıştırıcı bir eserdi. Kitap 10 bölümden oluşuyor ve her bölüm arası ara verince okumak nispeten kolaylaşıyor ama ara vermeden okunursa beyinin arıza vermesi çok muhtemel.

Çeviri olabildiğince akıcı ama eski bir çeviri olduğu için bazı kelime seçimleri günümüze için uygunsuz kaçıyor.

4 Beğeni

Son zamanlarda aşırı ilgim arttı bu tarz edisyonlara. Forumda paylaşıldıkça sepete ekleyip ekleyip çıkarıyorum :persevere: Galip gelen Fahrenheit olacak sanırım :grinning:
Iyi okumalar dilerim🌸

1 Beğeni

Son cümlede belirttim bu son zamanlarda çıkan çizgi romanlar çok kötü kokuyor.Şimdi bunu alıp da komple çizgi romana soğuyabilirsiniz onun için bir magazada kontrol edip alın bence.:slight_smile:

Bakacağım mutlaka :+1: (20karakter)

1 Beğeni

O endüstriyel koku beni de çok rahatsız ediyor. Mazot gibi kokuyor. :cold_sweat:

1 Beğeni

Hanninal Serisi - Thomas Harris

Film ve dizilerini izlemediğim ama birçok yerde karşıma çıkan ve dolayısıyla merak ettiğim bir seriyi bugün itibariyle okumuş olmanın iç huzuruna eriştim.

Thomas Harris’in Hannibal serisini oluşturan 4 kitabını okudum. Eminim forumda herkes az çok Dr. Hannibal Lecter karakteri hakkında bir fikri vardır. Gerilim dozu yüksek bir seri. Filmleriyle, kitaplarıyla ve yamyamlık denilince akla gelen Hannibal karakteri nedeniyle seri için artık bir klasik desem hata etmemiş olurum herhalde.

Ben kitapları çıkış sırasına yerine, tavsiye edilen kronolojik sırayla okudum.

• Hannibal Doğuyor
  • Kızıl Ejder
  • Kuzuların Sessizliği
  • Hannibal

Özellikle 4. Kitap gerilim dozunun en yüksek olduğu kitap, ilk kitap ise Hannibal’ın çocukluğu, ailesi ve ilk gençlik yıllarını anlatıyor. Yazar bu kitabı en son yazmış, genelde ilk sırada okunması öneriliyor ama kronolojik sıra yerine çıkış sırasına göre de okunabilir. Okurken cümleler anlaşılırdı demek dışında çeviri için bir karşılaştırma ya da değerlendirme yapamam, ancak 4. Kitapta 911 yerine 155’in aranıyor olması bana pek doğru bir yerelleştirme gelmedi. 911 bilinmeyen bir şey değil, 155 olarak yerelleştirme bence işgüzarlık.

Sonuç olarak ben okumuş olmaktan dolayı hoşnuttum. Hannibal karakterini zaten biliyorsunuzdur, Siz de gerilim türünde kitaplar okumayı seviyorsanız, Hannibal’ı merak ediyorsanız ve hazır şu aralar BKM’de 3 kitabın fiyatında indirim varken okumanızı öneririm.

14 Beğeni

Bu kadar kitabı ne ara, nasıl okuyorsun??? Bir gözünle başka, öteki ile başka kitap mi okuyorsun. Maşallah… :slight_smile:

5 Beğeni