Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Yaklaşık olarak bunun bir benzerini Hannibal yapıyor, ben yapamıyorum. Benim beynimin iki yarısı ortak çalışıyor. :slight_smile:

Aslında bu sürede buraya yazmadığım başka kitaplarda okudum örnegin HAY’dan Gılgamış Destanını okudum, Hannibal 2. kitabı okuduğum gün Dünyanın Çehresini Değiştiren Seyhataler kitabına da başladım. Çok zamanım oluyor benim, çok uzun zamandır az ve günü bölerek uyuyorum ondan dolayı da vaktim çok oluyor.

Örnegin Pazar sabah 5 gibi uyudum, 8 gibi uyandım. Çay yaptım ve saat öğleden sonra 3 -3,5 ’ a kadar balkonda kitap okudum. İçeriye sadece çay almaya ve yeni çay yapmaya girdim. Sonra tekrar uyudum akşam 7 gibi uyandım vb vb

10 Beğeni

Bildiğin Hannibal olmuşun sen :slight_smile: Yemekte ne yediğini söyleme :smile:

Ek: Bende son 13 gündür 7 kitap okumuşum :slight_smile: Hepsine birşeyler yazmak gelmiyor içimden ya çok sevmem yada bazı yönlerinin etkilemesi lazım sanırım :slight_smile:

Olamaz. Bende etsiz bir yaşam düşünemiyorum.

@alper Teşekkür ederim. @Agape mumları söndüremiyor muyuz? :smile:

@alper aynen :joy: gereksiz gönderi atınca @agape kızıyor. Ücretli yapacakmış pos(e)tları :joy:

5 Beğeni

Hannibal yemek ve içki konusunda zevk sahibi, ben yemek ve içki konusunda Hannibal’ın hakaret olarak kullandığı köylülerdenim.

Yanak ve dil’i Hannibal çok lezzetli buluyor, hatta küçük kırmızı dili dışarı çıkıyor :slight_smile: ben çok uzun yıllardır çok mecbur değilsem et yemiyorum.

@Ufuk bu arada doğum günün kutlu olsun.

@Ufuk bu böyle iyi oldu, tek mesaj içerisinde konuşuyoruz. :slight_smile: 3 gün sonra bu mesajları okursam bir şey anlamayabilirim.

2 Beğeni

Üniversite yıllarımda arkadaşım Hannibal hayranıydı. Adam insan etiyle bir yemekler yapıyor. Bizim arkadaşta bunları heyecanlı bir şekilde izleyip bize anlatıyordu. Nedense aklıma o geldi. Yemek yaparken insanın iştahını açıyormuş. :smiley:

Kitapta o kadar detay yok, filmlerde var galiba. Yakında izlemeyi düşünüyorum.

Evet. Zaten bu yemek yapma olayı dizi de geçiyor. Hannibal’ı canlandıran oyuncu gerçekten iyi iş çıkarıyor. İzlemenizi tavsiye ederim.

2 Beğeni

Bari ne okuduğunuzu yazsanız. :smiley: Şunu bunu okudum gibisinden. Belki fikirlerinizi soracağımız kitaplar çıkar.

1 Beğeni

Son okuduklarım;
6.27 Treni
Moğol Komplosu
Otomatik Portakal
Dünyalar Savaşı
Efsuncu Baba
Tehanu
Köpek Kalbi
Gizemleri Sherlock Gibi Çöz

Şimdi elimde Şibumi var mükemmel gidiyor. Yanında başka kitaplar okuduğum için bitmesi biraz sürer ama bitince onunla ilgili görüşlerimi yazarım :slight_smile:

5 Beğeni

Bak işte iyi ki sormuşum. :smiley:
Otomatik Portakal, Dünyalar Savaşı, Efsuncu Baba ve Tehanu hakkında düşündüklerini merak ediyorum. Bir iki cümleyle de olsa bizlere düşüncelerini ilet. En merak ettiğim ise Tehanu’yu nasıl buldun?

1 Beğeni

Şu an 1984 ve Dune Mesihi’ni okuyorum.Gayet güzel gidiyor.

2 Beğeni

4 filmi de izledim, Kızıl Ejder ve Hannibal’i birkaç defa. filmleri çok beğendim. Özellikle Anthony Hopkins ve Ralph Fiennes’in oyunculukları çok iyi. Tabi henüz kitapları okumadığım için filmlerle karşılaştırma imkanım yok.

3 Beğeni

Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Alex ve arkadaşlarının suçla dolu hayatıyla başlıyor kitap (böyle devam etmiyor, talihsiz Alex) ve başlarda oldukça fazla şiddet var. Okuyacak kişi buna hazırlıklı olmalı yoksa bu kadar vahşet bana fazla diyerek kitabı bırakabilir. Ama ilerleyen kısımlarda yazarın diline de alışırsanız anlatmak istedikleri daha öne çıkıyor. Kendinizi oldukça Alex’in yerine koymaya başlıyorsunuz. Son zamanda okuduklarım arasında en akıcı kitaplardandı. Bittikten sonra ya ben bu kadar sevmemiştim okurken şimdi neden Alex’in metinlerini özledim dedim.

Dünyalar Savaşı - H.G. Wells

Öncelikle kitabı yazıldığı döneme göre değilde bugüne göre değerlendirirsek hiç beğenmeyebiliriz. Ama o dönemde bunları görüp yazabilmek gerçekten Wells’in ne kadar yaratıcı olduğunu gösteriyor.

Kitap Dünya’ya uzaylıların gelmesiyle başlıyor. İnsanların ilk başta onlara nasıl yaklaştığını eleştirel bir dille anlatıyor yazar. İlk sayfaları oldukça merakla okudum. Sonraki bölümlerde sıkıldım biraz ama bu bazı kısımların günümüzde artık klişe olmasından kaynaklıydı benim için. Hikayesi çok ilgimi çekmese de anlatılmak istenen oldukça değerliydi. Bazı sahneler gerçekten çok iyi anlatılmıştı. Bu arada kitabın içinde bazı sayfalarda görseller var (İthaki). Sonu ise tamamen sürpriz oldu. Çok güldüm sonunun böyle bitmesine ama dediğim gibi yazıldığı zamanı düşününce mükemmel düşünülmüş ve sonuca bağlanmıştı.

Efsuncu Baba - Hüseyin Rahmi Gürpınar

Ben sevemedim :frowning: Sevmiyorum sanırım bu tarz romanları. Bu tamamen benimle ilgili olabilir ama keyif alarak okumayamadım. Ama siz diğer kitaplarını okuyup sevdiyseniz bunu da seversiniz. (Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç)

Tehanu - Ursula K. Le Guin

Başlangıçtan bu yana her kitapla seriye olan ilgim azaldı. Ne güzel severek başlamıştım çok da güzel olacağını düşünüyordum serinin ama her kitapla biraz daha hayal kırıklığına uğradım. Genel olarak benim için serinin şu anki durumu bu. Ayrıca çok ara vermeden okusam da bazı olaylar karıştı kafamda, eski kitapları karıştımak zorunda kaldım.

Sen demiştin sanırım bu kitapla tekrar seveceksin diye @Agape :slight_smile: Ne yazık ki çok değişen bişey olmadı benim için :slight_smile: Bana yazar bu kitapta olaylardan, hikayeden çok kendi görüşlerini (feminist) yazmaya çalışmış gibi geldi. (Tabi yanlış anlaşılmasın düşünceler güzel fakat kitaba yedirilmeye zorlanmasını sevemedim) Bazı yaşanan olaylar, karakterlerin duygularının anlatılışı güzeldi tabi, bunlarda olmasa seriyi bırakırdım bu kitapla sanırım :slight_smile:

12 Beğeni

Bu dizi yüzünden altı ay tek başına uyuyamayan; et yemeyi tamamen bırakıp çok şiddetli bir demir eksikliğine bağlı kansızlık hastalığına tutulan ve mecburen et yemeye dönen biri olarak, benimki gibi bir potansiyele sahip arkadaşları diziye başlamadan önce bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.

1 Beğeni

Okumayı çok istiyor ama çevirinin kötü olduğunu duyuyordum. 911-155 olayı bile tek başına beni itmiş durumda. Herhalde e-kitap okuyucu alıp İngilizce okumayı tercih edeceğim.

1 Beğeni

Mazot kokusundan daha kötü ve ağır bir kokusu var.

1 Beğeni

Şöyle bir inceleme yazmıştım bu kitapla ilgili belki farklı bir bakış açısı katar size.

1 Beğeni

Haluk Bilginer’in Kral Lear’ı oynadığı bir oyun gösterime girmişti Zorlu Sahnesi’nde. Bu yüzden kitabını okumak hala aklımda. Oyun arada bir çıkıyor gösterime. Şans bulabilirseniz kesinlikle tavsiye ederim.

O oyunu bende gördüm gördüm ama gitmem zor. Kocaeli’de oturduğum için Avrupa Yakası çok uzak kalıyor, 17.00 seansı olsa yine giderdim ama 20.30 benim için uygun değil.

Kızıl Azize
Yazar:Mary M.Talbot-Bryan Talbot
Yayınevi:DESEN

Güzel ve etkileyici bir çizgi romandı.Konusu Fransız devriminde öncülük eden Louise Michel’in başından geçen olayları ele almış.Feminis,sosyalist,devrimci ve en önemlisi renk,köken millet gözükmeksizin herkesin hakkını savunan bir kadın olması kitapta çok iyi vurgulanmış.Tavsiye ederim.

7 Beğeni

Seni biraz yordum ama iyi oldu. Senin bu kitaplar hakkındaki düşüncelerini öğrenmiş oldum. Otomatik Portakal kitabını portakallı başka bir kitapla karıştırmam sonucu almıştım. :sweat_smile: En azından ne anlatıyor az-çok fikrim olmuş oldu sayende.

Dünyalar Savaşı’nın sanki filmi yapılmıştı diye anımsıyorum. Ya Tom ya da Brad oynuyordu. (Ben ikisini de sevmediğim için hep karıştırıyorum.) Yanlışım varsa düzeltin. Film aslında güzeldi. Sadece oturmayan bir şeyler vardı bunların kitapta oturmuş olduğunu düşünüyorum. Filmdeki son bence tam olmamıştı. Yani o espri yedirilmemiş gibi geldi. Bu sebeple bu kitaba biraz soğuk durdum ama bu yorumundan sonra daha erken bir şans verebilirim. Günümüze göre okumuyorum bu tip kitapları. İçimdeki benlerden o yıllarda olanına okutuyorum ve onun hislerine göre değerlendiriyorum. Artık böyle bir bakış açısı türettim yoksa hiçbir şeyi okuyamaz veya okusam bile keyif alamazdım. Kendimi sanki kitabın ilk çıktığı yıllarda yaşayan bir insan olarak düşünüyorum. Böylece çok daha vurucu olabiliyor etkisi.

Tehanu konusunda biraz üzüldüm ama şaşırmadım. Senin okuma tarzın biraz farklı olduğu için beğenme kotanın altında kalabileceği aklıma gelmişti. Neyse bırakmamış olman veya sonunda ne oluyor birisi bana söylesin demediysen başarılı olarak sayabilirim. :joy:

Efsuncu Baba konusunda biraz ikilemde kaldım. Normalde pek klasik okuyabilen birisi değilim. Yavaş yavaş kendimi hazırlıyorum. İlk sayfaları beğenmezsem bir daha soğumamak için hemen o kitaptan uzaklaşıyorum. Eğer bunda da öyle olursa aynı stratejiyi uygulayacağım. :sweat_smile:

Eline sağlık, her biri için ayrı ayrı teşekkürler.

@fatihcetin Bilgilendirme için teşekkür ederim. Yazdığın zaman da okumuştum yorumlarını. Hatta Efsuncu Baba’yı bu sebeple almıştım. Ben farklı bir okuma zevki olduğunu düşündüğümden @Ufuk’den ayrıca bir yorum istedim.

Bu başlığı genelde en sakin anıma denk getirip satır satır okuyorum ama bazen arkadaşlar kaçak güreşince yakalıyoruz böyle. :joy:

4 Beğeni