Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Şibumi - Trevanian

resim

Baştan belirteyim hikayenin nasıl ilerlediği, özel yetenekler vs kısımlara keyif kaçırmamak için çok girmemeyi düşünüyorum. Yazarken spoiler vermemek için bazen nasıl anlatacağımı şaşırıyorum idare edin :slight_smile:

Kahramanımız Nicholai Hel ya da diğer bir deyişle Nikko soğukkanlı, zeki, yedi dili ana dili gibi konuşabilen, çıplak elle adam öldürme sanatına hakim, okuduğum en farklı kişiliğe sahip karakterlerden biriydi. Bir de karakterimizin özel bir yeteneği var.

Bu üstün özellikleri saydıktan sonra öyle gerçekdışı bir kitap olacağını, yok etti, vurdu, kırdı, parçaladı şeklinde bir roman okuyacağınızı sanmayın. Tam tersine öyle süper kahraman, her işini olağanüstü güçlerle halleden bir karakter yok karşınızda, okuyunca ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız, başta dediğim gibi çok keyif kaçırmamak için geçiyorum.

Hel bir Japon generalin yanında büyüyor. 2. Dünya savaşının bütün sıkıntılarını yaşamış, sokaklarda açlık, sefalet, sıkıntı çekmiş birisi. Sonra bir gün bir işe giriyor ve olanlar oluyor. Macera, aksiyon, tarih, mağaracılık, polisiye kitapta ne isterseniz var.

Kitaba adını veren Şibumi kitabın ana felsefesini oluşturuyor. Kahramanımızın ulaşmak istediği amacını ifade ediyor. Bir de romanda sürekli geçen bir oyun var Go oyunu. Okurken bende nasıl oynanıyor diye çok merak ettim. Go oyununu Hel, yanında büyüdüğü General’den öğreniyor. Sonrasında bunu bir Go ustasının yanında çok farklı bir noktaya taşıyor. Go oyunu sırasında, Otake ustanın keşfettiği Nikko’daki bir özelliği çok sevdim. Hayatta kalma mücadelesinin yaşandığı sahneler, o kısımların anlatılışı mükemmeldi.

Olaylar çok iyi kurgulanmış, diyaloglar oldukça zekice yazılmış. Bazı kısımlarda çok güldüm. Özellikle Cagot en sevdiğim karakter oldu diyalogları beni çok güldürdü, eğlendirdi. Son kısımlarında çok heyecanlanmış çok değişik beklentilere girmiştim. Sonu kötü değildi ama kitabın mükemmel giden hikayesine yazarın kurgudaki yeteneğine bakınca daha iyi olmalıydı diye düşündüm.

Kitaptan bir alıntıyla bitiriyorum. İlgi duyan herkese tavsiye ederim pişman olmazsınız.

‘’…Şibumi, sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli üstünlükleri anlatır. Şöyle düşün: o kadar doğru bir söz ki, cesaretle söylenmesine gerek yok; o kadar dokunaklı bir olay ki, güzel olmasına gerek yok; o kadar gerçek ki, sahici olmasına gerek yok. Şibumi demek, bilgiden çok anlayış demek. İfade dolu bir sessizlik demek. Kendini kanıtlama gereği duymayan bir alçakgönüllülük demek…’’

16 Beğeni

Bu kitaba o kadar hayranım ki anlatamam. Hani sorarlar ya “bir adaya düşseniz…”
Yanıma alacağım 3 kitaptan biri benim için. Baş kişi Nicholai’ın etkileyici özellikleri, yan karakterlerin renkliliği, olayların iyi kurgulanmış olması, enfes detaylar… Her türlü zevki alabilir bir okur bu kitaptan. Bir casus romanı gibi de okuyabilirsiniz, bir intikam romanı gibi, bir bildungsroman ya da bir macera romanı gibi de okuyabilirsiniz; okurken hüzünlenir, güler, heyecanlanırsınız. Güçlerini emekle, acıyla elde etmiş; sahip olduğu gücün sorumluluğunu almış pelerinsiz ve maskesiz bir süper kahramandır Nicholai. (Özlemim depreşti, ben gideyim de bir iki sayfa Şibumi okuyayım.)

3 Beğeni

Kitap kampanya fırsat başlığından sonra bu başlık da tehlikeli bir hal almaya başladı. Her girdiğimde 1-2 kitap daha ekliyorum alişveriş listesine :grinning:

5 Beğeni

Son zamanlarda okuduğum kitaplarla ilgili düşüncelerimi hemen yazamıyorum, yine bir toplu görüş bildirimin de bulunayım :grinning:

Sinan Canan - Kimsenin Bilmeyeceği Şeyler

Kitap kimsenin bilemeyeceği şeyleri ben bildim diye yazılan bir kitap değil, daha çok konuları irdeleme amaçlı yazılmış. İçeriğindeki yazıların çoğu elbette bilimsel tabanlı. Olayları bilimsel bakış açısından hem incelemiş hem de felsefeisini yapmış. Kitabın ilk bölümü iletişim üzerine, aklından geçenler, söyledik ve karşındakinin anladıkları arasında ne fark çok fark olabileceğine ve bunun yarattığı sorunları incelemiş. Son bölümde de fraktal geometri ve kaos kavramı üzerine durmuş, bu kısım en çok hoşuma giden bölüm oldu. Ara ara alıp bazı bölümlerini tekrar okuyabileceğim bir kitap.

Sabahattin Ali - Kuyucaklı Yusuf

Romanın arka kapağına tanıtım yazısı diye kitabın son 10 sayfasında yazan ve bir nevi kitabı özetleyen bir paragraf koymak nasıl bir kafa anlayamadım. Kitabı okumak istiyorsanız arka kapağını okumayın.

Kitap kurtuluş savaşından sonra Ege ve Marmara’da geçiyor. Kuyucaklı yeyim Yusuf’un hayatını okuyoruz. O dönemlerde köylerde nasıl bir hayat olduğunun resmini de çiziyor. Anlatımında bolca Farsça ve Arapça kelime mevcut (kitabın 1937 yılında yazıldığını göz önünde bulundurunca normal) ilk başlarda sözlükten bakıyordum ama o kadar çok varki bir süre sonra anlamını tahmin etmeye başladım. Beni çok etkileyen bir yanı olmadı kitabın, yazarın tarzı bana hitap etmiyormuş.

Mitch Albom - Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları

Yazarın daha önce okuduğum Frenkie Presto’nun shirli telleri ve Cennetten gelen ilk telefon kitapları hoşuma kittiği için okumak istedim. Yazarın anlatım tarzı gayet başarılı, basit şeyleri bile etkileyici bir biçimde anlatabiliyor. Mitch Albom’un öğretmeni olan Prof. Morrie Schwartz’ın hayatının son zamanların yaptıkları konuşmaların bir özeti olarak yazılmış. Profesörün hayat hakkındaki görüşlerini ve hayatından bazı kesitleri okuyoruz. Öyle çok etkileyici bir kitap değil di benim için, kötü de değil. Kısa bir kitap olduğu için okunabilir ama büyük beklentiler içinde olmadan okursanız keyif alabilirsiniz.

Alican Türk - Doğu ve Güneydoğuda Faili Meçhul Cinayetler ve Gerçekler

Kitabın yazarı TSK’nın psikolojik harekat birimin de görev yapmış bir subay. İsminden daha çok polisiye konulara odaklanmış gibi gözükse de PKK’nın nasıl bu kadar geliştiğini kullandıkları sosyolojik ve psikolojik taktiklerini anlatan bir kitap. İtirafçı, teslim olan PKK’lıların ifadeleri, yurt dışında basılan Öcalan kitapları ve TSK arşivleri gibi bir çok kaynaktan faydalanmış kitabı yazarken. Örgütün iç yapısının nasıl işlediğini, bölge halkını nasıl ikna ettikleri, sivil toplum örgütlerini nasıl kullandıkları ve nasıl algı yönetimi yaptıldığını ayrıntılı bir şekilde anlatmış. Bu yapılan taktiklere TSK’nin verdiği tepkilerin ne kadar doğru ve yanlış olduklarını incelemiş. Ülkenin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde nelerin olduğunu öğrenmek için okunması gereken bir kaynak.

Ve Dağlar Yankılandı

Eşimin tavsiyesi ile okuduğum bir kitaptı bu yazarın daha önce yazdığı Uçurtma Avcısı adlı kitabın sadece filmini seyretmiştim ve hoşuma gitmişti. Bu okuduğum ilk kitabı oldu ama yazarın son kitabı. Kitabın hikayesi hoşuma gitti, olayları karketererin gözünden birbirleri ile biraz kesişecek şekilde anlatarak bütün bir hikaye sunmuş. Özetle Afgan köyünde doğan iki kardeşin hayat hikayesini okuyoruz. Bolca detayla Afganistan’ın taliban öncesi ve sonrasını anlatıyor. Son kitabında farklı bir tarz denemiş, farklı farklı anlatım tarzları kullanmış, kitabın bir anlatım bütünlüğü olmasığı için bir süre sonra rahatsız etmeye başladı beni. Bir de anlatılan olayın geçmişte mi şimdi mi geçtiğini bolca karıştırmanıza sebep olan zaman atlamaları mevcut. Bazı yerlerde iki paraf arasında yıllar geçmesine rağmen sanki bir kaç saat sonrası gibi anlatıldığı için zaman geçtiğini anlaşılamıyor. Detay verme olayını da biraz fazla kaçırmış bana göre, ana karakterin evinde yaşan kişinin annesinin çocukluk arkadaşının babası ile yaşağı sorunları bilmek hikayeye pek bir katmıyor.

Şu an bir önceki kitabı olan Bin Muhteşem kitabını okuyorum. Bu kitabında anlatım tutarlığını ve algılanması güç zaman atlamaları durumu yok. Diğer kitaba göre okuması daha keyifli.

8 Beğeni

Tim Hamilton - Fahrenheit 451 Çizgiroman Uyarlamasına başladım.

Çizimleri güzel, ben beğendim. Uyarlama kısmı hakkında çizgiromanı bitirince -ki sarin etkisi ile bayılmaz isem birkaç saate biter- birşeyler yazacağım. Burayı editleyeceğim…

Düzenleme : Uyarlama konusunda başarılı buldum. Ana konudan gereksiz sapmalar yapmadan düzgün bir şekilde kitap ile parelel ilerliyor. Yanlız metin kısmı çok çok kısa. Çizgiromandaki tüm metini düzyası şeklinde yazsanız en fazla 2-3 sayfa tutar. Haliyle görsel açıdan doyurucu fakat metin zenginliği açısından oldukça sığ kalmış.

9 Beğeni

Hahaha espiri güzel olmuş.:slight_smile:

Celal Bayar’ın Milli Mücadele dönemini ve sonrasını anlattığı 3 cilt yaklaşık 3000 sayfalık kitabını alabilmek için epeydir güzel bir indirim denk gelmesini bekliyordum. İdefix 20. yıl indirimleriyle aldım sonunda (Yaklaşık 80 liraya geldi). Epeydir kurgu kitaplar dışına çıkmak istediğimden yavaştan 1. Ciltten başladım okumaya ve notlar almaya. Dili tam sadeleştirilmemiş olmasına rağmen anlaşılır. Zaten parantez içi ve dipnotlarla destekleniyor. Cildi sağlam, kağıdı biraz ince ama daha kalın olsa kitap yerinden kalkmaz. Okuyup bitirdikçe görüşlerimi de daha fazla paylaşırım.

7 Beğeni

Şibumi benim de başucu kitaplarımdandır. Büyük bir hevesle önerdiğim arkadaşlar vardı. Okuyup benim gibi çok seven de oldu hiç beğenmeyen de oldu.Yeni kitaplarım olmasa tekrar okuma niyetim var.

Yazarın diğer kitaplarını da okumanızı öneririm. Sizi pişman etmez.

1 Beğeni

Bende merak ediyorum. Varsa sonraki kitap için tavsiyeniz alabilirim.

@Tansael Sabahattin Ali için seçme öykülerden oluşan Kamyon kitabını tavsiye ederim. Zaten kısa ve hızlı okunan bir kitap, yazarla aranızdaki ilişkiye ondan sonra karar verin bence, seveceğinizi düşünüyorum.

1 Beğeni

3-4 ay önce ben de okudum.

Milli mücadeleyi öncesi ve kurtuluş savaşı yıllarıyla öncesi İttahat ve Terakki ve Milli Mücadele yıllarında ise Ege de çetelerle eşkıyalarla başlayan ve düzenli ordu ile zafere doğru ilerleyen süreci birinci el bir kaynaktan okumak çok önemli.

Celal Bayar hem milli mücadele hem de sonrasında Genç Cumhuriyetin ilk yıllarında çok önemli bir aktör. Zafer sonrası Atatürk’ün devrimleri ve uygulamalarında devamlı yanında olanlardan. Belki bir İsmet Paşa değil ama Atatürk’ün yapmak istediklerinin hemen uygulayıcıları dan birisi. Belki çok partili yıllar da savruldugu konumlanış eleştiri konusu olabilir ama milli mücadele ve Zafer sonrası genç Cumhuriyetin Atatürk’lü yıllarında yaptıkları, izlediği ve uygulanması için ön ayak olduğu Atatürk devrimleri de Bayar’ın milli mücadele ve devrimin uygulama yıllarında önemini ortaya koyuyor.

2 Beğeni

Kesinlikle 100 sayfa hemde sık sık not alarak okudum. Anlatımı da hem belgeli hem de oldukça samimi. Tarih okumayı da özlemişim sanırım.

1 Beğeni

Şu an da Kara Prizma yı okuyorum. Konu işleniş olarak bir sorunum yok. Çeviri açısından da oldukça başarılı. Sadece çevirmene Allah bu kadar sabrı nasıl vermiş bilmiyorum, yazar ın dili çok tekrar ediyor. Çeviri de uğraşıldığı belli oluyor bu konuyla ilgili ama yine de hissediyoruz yazarın dilini onun dışında konu olarak güzel bi kitap başarılı bi fantazi, kıyaslarsam da Shannara ya yakın diyebilirim. İthakinin ve çevirmen İhsan beyin ellerine sağlık :slight_smile:

1 Beğeni

Şu başlığa ne zaman baksam, alınacak listem büyüyor. İnsaf edin ey ahali.

2 Beğeni

Ben, Robot - Isaac Asimov

Finallerim bittiğinden bilimkurguya dönüş yapayım dedim, ve bu gerçekten çok güzel bir kitap ama bazı sebeplerden dolayı sen muhteşemsin kafasına giremiyorum. Çeviri ve editörlükte hiçbir sorun yok, yazarın dili de akıcı ama şu aralar beni gerçeklikten uzaklaştıracak şeyler istiyorum ve bu kitaptan bir öykü ne zaman okusam dikkatim günümüze gidiyor. Fen bilimlerinin gelişimi ve robotlar konusunda çığır açıcı bir kitap. Dil çok sade ve akıcı öyküler de beklenmedik bir sona gidiyor normal zamanda bu kitabı harika bulmam gerekirdi. Bitirmek üzereyim ama aklım ileride Dünya’nın nasıl olacağında ve makine işlerinin nasıl yürütüleceğinde değil, sonraki okuyacağım fantastik kitapta. Kitabı çok merak ettiğim için mezuniyet durumlarım tam belli olmadan başladım ve güzelim kitap burnumdan geldi. Böyle olmaması gerekiyordu, üzücü bir okuma deneyimi oldu.

2 Beğeni

Okumayalım mı? :smiley: Ne olsun istiyorsun? :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Okuyun canım, siz yine okuyun. Ama böyle ballandıra ballandıra anlatmayın efendim ^^ Hiç yoktan Celal Bayar eklendi listeme mesela :smiley: Yahu şey soracağım, indirim takip edebilmek için istek listesi hazırlayıp şöyle güzel indirim geldiğinde görebileceğimiz bir sistem falan yok mu yahu?

3 Beğeni

Benim bildiğim kadarıyla kitap satış sitelerinde alarm kısmı var. Şu fiyata inince bana haber ver gibi bir şey oluyor ama sağlıklı çalışmıyor çünkü o fiyata inemiyor. :smiley:

Bak işte o sıkıntıymış :smiley: Kod falan mı yazsak ne. Ben bunu bir düşüneyim finallerimden sonra :smiley:

Kitabın adını yazınca hangi sitede uygun olduğunu gösteren bir site vardı ama ben unuttum. Bilen varsa atabilir.

Celal Bayar Yaklaşık 3000 sayfa 3 cilt (ciltli) kitap kodla 80 lira civarına geliyor D&R ve İdefix indirimlerini kollayın. Tarih de seviyorsanız şahane kitap.

2 Beğeni