Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Dönüş - Robert Charles Wilson

Konusundan az üstte @alper bahsettiği için tekrar bahsetmeden kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Kitabı yeni bitirdim. Başlarda çok çok seveceğimi düşünmüştüm. Fakat ilerleyen kısımlarda kitap farklı konuların üstünde bence gerektiğinden fazla durdu. Okuması zor olan bir kitapta olunca ilgimi kaybettim. Son 40 sayfaya kadar da hep hayalkırıklığı ile okudum kitabı (beklentilerime göre tabi). Son 40 sayfada anlatılması, açıklanması ve sonuca ulaştırılması gereken ne varsa hepsini yapmış yazar. Keşke bunu genele yayarak yapsaydı, olayların gizemini kaybettirmeden devam ettirseydi daha çok severdim. Aralarda politik, toplumsal ve duygusal (okuyanlar anlar :slight_smile: ) çok bahsetmiş. O kısımlarda çok sıkıldım.

Kitabın kurgusu çok özgün, bunu düşünmek o olayları tasarlamak gerçekten çok büyük iş, bu kısımlarda gerçekten çok başarılı bir kitap olmuş. Okunması zor, öyle canım sıkıldı alıp okuyayım diyeceğiniz bir kitap değil kesinlikle. Zaten bilimkurgu olduğundan bu tahmin edilebilir bir durum. Ayrıca fizik ve biyolojiden anlamıyorsanız kitabı tam olarak anlamanız mümkün değil bence. Tabi ders anlatmıyor kitap hiç bilmeyen de keyif alır. Ama bazı olayları tam anlamak için gerekli diyeyim.

Sonuç olarak kafanızın sağlam olduğu bir vakitte zamana yayarak okursanız daha keyif alabileceğiniz bir kitaptı. Benim gibi @alper birilerinin gazına gelip okuyayım hemen diyeceğiniz bir kitap değil :slight_smile: Bir süre ara verdikten sonra seriye devam edeceğim.

Ek: Kitabın sonunda sürpriz bir ters köşe var. Okurken önceden tahmin edebilen varsa tebrik ederim :joy:

Ek 2: Mantık hatası, yazım yanlışı (özellikle -de -da) anlam bozukluğu varsa özelden yazın. Agape gelmeden düzelteyim. Yoksa en az 1 saat dil bilgisi dersi veriyor zorunlu olarak :smile:

12 Beğeni

Güz Alacakaranlığının Ejderhaları

Sonunda Ejderha Mızrağı Destanı evrenine de giriş yapmış bulundum. Aslında bu seriye Zaman Çarkı’na falan başlamadan önce başlamam gerekirdi nitekim aslında seri fantastik edebiyata giriş mahiyetinde. Keşke liseyken falan okusaymışım biraz geç kalmışlık hissettim. Neyse konumuz bu değil. Spoiler vermeden düşüncelerimi yazacağım.

Ben kitabı beğendim özellikle dili çok akıcı lap lap okutturuyor kendini. 8 tane ana karakterimiz var genellikle kitapta Tanis yarımelfin düşünceleri aktarılırsa da zaman zaman öbür karakterlere hatta düşmanların düşüncelerine bile geçiş oluyor ama bu olurken bir kafa karışıklığı olmuyor çünkü bir satır boşluk bırakılıp yeni paragrafa geçiliyor. Genel manada konu iyi-kötü savaşı ve efsaneler tabii.

Karakterlerden en zekisi zannımca Raistlin. Evet karanlık bir tarafı var belki başlarda çok şüpheci yaklaştım kendisine lakin okudukça daha zekice davranması beni etkiledi. Ayrıca ikizi Caramon’a da yeri geldi gülmekten öldüm. Tanis ise ayrı bir dava kaç yaşına gelmiş bir yarım-elf yine de bana biraz bazen yaşından küçük davranıyormuş gibi geldi. Kitaba ejderhalar neredeyse kitabın 3/4’üncü kısmında geldiler. Tabii daha bazı soru işaretleri de kaldı. Artık devam kitaplara bakacağız…

10 Beğeni

Birinci kitabı nereden temin ettiniz hocam? Ben bulamadım

1 Beğeni

Üsküdar da Kırkambar sahaftan aldım. Arka bahçe yayını ama baya eski basım

2 Beğeni

Anladım… ithaki tekrardan bassa ne güzel olurdu

2 Beğeni

Evet keşke yeni yeni şu telifi sorunları da halletseler de devam etseler seriye

2 Beğeni

Genellikle FE’ye giriş için ideal ve frp için yaratıldığı çok belli ancak Raistlin karakteri cidden derin. Özellikle İkizlerin hikayesini anlatan 3 kitabı okursanız göreceksiniz. Ejderha Mızrağı daha çok macera tadındayken İkizlerin kitapları cidden çok daha sağlam bir hikaye ve alt metin barındırıyor ve zekice bağlanıyor. Özellikle sonrasında Raistlin ve gördüğü rüyalar ve amaçları düşündükçe hala tüylerimi diken diken eder ve yazmaya çalıştığım serimi en çok etkileyen de Raistlin ve onunla ilgili bu şeylerdi. İkizlerin 3 kitabını okurken ben Ejderha Mızrağıyla bağlantılı bir kitap mı okuyorum acaba demiştim. Ejderha Mızrağı benim için 4 ise onlar 8’dir.

3 Beğeni

Evet katılıyorum belli oluyor lakin dediğiniz gibi Raistlin de ayrı bir şeyler var hafiften sezdirmişler. İkizlerin hikayesini de tabii ki okuyacağım bu yüzden. Başlamadan önce de Raistlin’i çok duyduğum için ona olan merakımdan dolayı daha çok aklımda yokken ilk 6 kitabı alıverdim. Şimdi daha da meraklandım. Raistlin Tarihçelerini okudunuz mu? Ben onları da okumak istiyorum ama baskısı da yok :confused:

4 Beğeni

Sanıyorum Silah Kardeşliğini okudum ama Ruhdöveni kesinlikle okumadım. Bulunduğum şehirdeki tüm kitapçılara sahaflara sorup bulamamıştım ve o dönem internette de yoktu. Bu kadar çok aradığım birkaç kitap vardır sanırım. Sonra 2. el satanlar gördüm internette hatta uygun fiyatlıydı ama almadım uzun süre bulamayınca hevesim kaçmıştı. Ama hala çok merak ediyorum. Belki bir gün okurum Ruhdöveni de. :slight_smile:

Spoiler vermeden söyleyeyim kitaplarda güzel bir aşk hikayesi de işleniyor hatta gördüklerimin en iyilerinden ki ben pek sevmem normalde. Aslında ben ilk ikizlerden sonraki kitapları okuduğumdan dolayı olayları biliyordum ona rağmen güzel geldi kim bilir sonunu bilmeden okusam ne tepki verirdim. :slight_smile:

3 Beğeni

Ben de okursam ikizlerden sonra okurum diye düşünüyorum, listelerde de öyle gördüm. Ruhdöveni’nde de nasıl büyücü olduğu Kule de ne olduğu falan anlatıldığı için merak ettim açıkçası. Evet bulamamak kesinlikle bir hayal kırıklığı üzerinden zaman geçince de insanın hevesi gerçekten kursağında kalıyor. Bassalar da şu kitapları bizler de rahat etsek :smiley:
Aa ne güzel ben yan hikaye olarak severim açıkçası zaten amaç hayal dünyasına dalmak :smiley: Olayları biliyordum derken ikizlerden sonra mı Silah kardeşliğini okudunuz yani?

4 Beğeni

Geçen gün Kış Gecesi Ejderhaları’nı aldım ve yaklaşık 70 sf okudum ve açıkçası çok beğendim. Ki zaten elfli, ejderhalı fantastik bir seri arıyordum. Bulabildiğim kitapları mutlaka alacağım.

2 Beğeni
  1. Kitabı da ararsanız bulursunuz bence. Aramak lazım. Aynen ejderhalı her şey güzel resmen
2 Beğeni

Eski günleri hatırlattın bana şimdi, lise zamanında ne okurduk. Yanlış hatırlamıyorsam 19 adet Ejderha mızrağı kitabı okudum, kütüphanemde duruyorlar hala. O zamanlar masaüstü frp de oynardık, Ejderha Mızrağı Destanlar üçlemesi de tam masaüstü frp havasında yazıldığı için çok tatlı gelirdi. Raistlin fireball attığında ve çok kötü ıskaladığında aklımıza hemen d20 lik zarı 1 attığı gelirdi :slight_smile:

Unutulmuş Diyarlarla da bu yüzden geç başlamıştım ama sonradan Baldur’s Gate, İce Wind Dale ve Neverwinter Night oyunlarıyla Unutulmuş Diyarları daha çok sevmiştim. Bana göre hala da klasik fantastik diyarlar içinde en köklü ve arka planı en dolu evrendir. Oyun yapmayı bırakmaları yazık oldu, Pillars of Eternity gibi yeni baştan evrenler görmek yerine Unutulmuş Diyarların dünyasını ve D&D sistemini kullansalar çok iyi olurdu, herkesin istediği buydu aslında, yeni bir Neverwinter oyunuydu.

Ejderha Mızrağında en sevdiğim kitaplar, Yaz Alevi Ejderhaları ve Raistlin Tarihçeleri idi. Tasslehoff Burrfoot en sevdiğim karakterdi :slight_smile:

Arkabahçe, Ankira ve Laika yayın evlerine de selam olsun, tür popüler değilken ülkemize sayısız fantastik edebiyat eseri soktular.

6 Beğeni

Şu gediksavaşlarının ilk dört kitabı bir bitsin bende başlayacağım EM serisine. Tabi önceliğim Zaman Çarkı. Sonrada Barut Büyücüsü serisinin tamamlarım.

2 Beğeni

Girdap - Robert Charles Wilson

Dönüş serisinin 3. Kitabı olan Girdap’ı da okudum ve benim için tatmin edici bir son ile bitti. İlk kitaptan son kitaba kadar Evrenin özellikle geleceği üzerine üretilen ve en akla yakın ya da kabul edilen spekülasyonlar kurgunun içerisinde anlaşılır ve detaylandırılarak yerleştirilmişti.

Kitabın sonu bir sürpriz olmadı, az çok ilk kitaptan itibaren ana hikayenin nereye doğru ilerleyeceğini tahmin ediyordum. Yaşadığımız evrenin geleceği, 4 boyut olan zamanın üzerinde olan boyut ve boyutlar, çoklu evrenler gibi şeyler üzerine okuyorsanız yolculuğun nereye varacağını tahmin edebilirsiniz.

İlk kitaptan itibaren yaratılan karakterlerin gelişen olaylar öncesi ve sonrası kişisel ilişkileri ve duygu, his durumlarının detaylı olarak anlatılması, politik ve sosyolojik grupların, birey olarak insanların konumlanışı kurgunun en başından sonuna kadar inandırıcılığını artırıyor. Hikaye evrenin geleceği ile insanların geleceğini paralel halde anlatıyor, okuduğumuz sadece insanların geleceği değil aynı zaman da Evrenin ev sahipliği yaptığı, yapacağı tüm türlerin de hikayesi.

Girdap’ta hikaye iki farklı zaman diliminde ve dolayısıyla dünyanın, Kemerle bağlı dünyaların ve evrenin farklı zaman dilimlerinde ilerliyor. Olası geleceğin geçmişe etki edebileceği ya da değiştirebileceği de kurgunun içerisine gizlenmiş (Geleceğin geçmişe etki etmesi konusunda detay merak edenler Kuantum dolanıklık ile ilgili okuyabilir)

Girdap’ın baskısı ve dizgisi önceki iki kitap (Dönüş ve Eksen) kadar özenli değildi. Dikkatli bir okur olmama rağmen kitap okuma esnasında cilt ve sayfa aralarında ufak tefek kopmalar oldu. Son aylarda bazı yayınevlerinde ciddi bir baskı kalite düşüşü var.

Son olarak da Tüm seride ortaya çıkan soruların çoğunun cevabı serinin 3. Kitabı olan Girdap ‘ta verilmiş. Benim için keyifli bir okuma süreci oldu, okumaktan ve ana hikayenin anlattıklarını düşünmekten çok keyif aldım. Evrenin geleceği üzerine düşünmeyi, okumayı hep sevmişimdir. Güzel bir kurgunun içinde bunları ve daha fazlasını görmek ve okumak güzeldi.

19 Beğeni

Tamamlandı dimi bu seri. Şu yorumunuzdan sonra listeme ekliyorum. Merak ettim.

Evet 3 kitaptan oluşan tamamlanmış bir seri.

1 Beğeni

Siyasi noktalar çok mu? Yoksa öyle yüzeysel mi? Elli sayfa siyaset okuyacaksam hiç bulaşmayayım çünkü nefret ediyorum. :roll_eyes:

2 Beğeni

Politik derken siyasi anlamda değil de güç ve iktidar, ikili ve çoklu çıkarlar vb mücadelesi anlamında kullandım.

Ha, tamam o zaman. Aksini hiç sevmiyorum. Birtakım kimselerin ülkelerin kaderleriyle oynadığı bunu yaparken de sırf kendi çıkarlarını düşündüğü ve bencilce hareket ettiklerini elli sayfa okuyamıyorum. Sinir basıyor sonra evde terör estiriyorum. :joy:

4 Beğeni