Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Poe İthaki Ciltli baskı genelde kolay bulunuyor. Poe’nın 12. baskı geçen sene Mayıs’ta çıkmış ama Zaman Çarkı baskılarının yeni baskıları ise bazen uğraştırıyor,

Bence en iyisi öncelikle okuyacağınızı alın.

3 Beğeni

İnce Memed 1’den sonra herkes İnce Memed 2’yi okuyacağımı düşünmüştü. Ama ben onları ters köşe yaparak çok farklı bir seriye başladım. :smile:

9 Beğeni

Güzel tercih olmuş.Sonra da kafa dağıtmak için Selçuk Aydemir “Mahalleden Arkadaşlar” kitabını dene.

Son zamanlarda okuduklarım:

Yol - Cormac McCarthy

Neden Pultizer Ödülü sahibi olduğunu ya da neden kült eser sayıldığını anlamak zor değil. Ama kişisel olarak sevdim mi, işte ondan bir türlü emin olamıyorum.

Bu kitabı Sevin Okyay’ın çevirisiyle okumak beni inanılmaz mutlu etti. İyi ki önceden okumamıştım da kendisinin çevirisiyle ilk kez okumuş oldum.

Eserin kendisine gelirsek, yarattığı bilinmezlik, adı hiç geçmeyen baba oğlun iç dinamikleri, hedefin apayrı bir soru işareti olması ve dünyanın bu hale gelmesine neyin yol açtığına dair ser verip sır vermemesi gibi şeyler konusunda çok başarılıydı. Ateşi taşımak ve bir nevi bebek İsa gibi gezinen çocuk temaları da etkileyici ve düşündürücüydü. Ama diyorum ya, saygı kısmını kenara bıraktığımızda bu kitaba sevgi besliyor muyum? Bilemiyorum. Bu da bende yarattığı bir muamma oldu sanırım.

Diskdünya - Tiffan Sızı #3 - Kış Ustası

Reis yine bildiğiniz gibi. :snowflake: 10 üzerinden 1500

Diskdünya - Tiffan Sızı #4 - Geceye Bürüneceğim

Reis yine bildiğiniz gibi. :night_with_stars: 10 üzerinden 1000

16 Beğeni

Hem ramazan, hem sıcaklar okuma performansımı düşürdü. Çerezlik birazda gerilim olur diye başladım kitabı okumaya. Gerilim pek yoktu ama beklentimin epey üstünde bir kitap oldu. Kitap Carl Larson’un “Midvinterblot” tablosundan esinlenerek yazılmış. Gizemli bir ada, Yedi farklı çağda geçen yedi farklı öykü ve büyük bir gizem. Her öykü bir öncekinin gizemlerini yavaş yavaş aydınlatarak birbirine bağlanıyor. Ben sevdim.

9 Beğeni

Yok Oluş - Jeff Vandermeer

Şunu söyleyebilirim ki uzun zamandır bu kadar başarılı ve orijinal, yenilikçi bir kitap okumamıştım. Kitabı bitirdikten sonra ağızda bıraktığı tat kesinlikle tarifsiz. Harika bir gerilim ve bilinmeze yolculuk içermekle birlikte kesinlikle modern bir kitap. İnsanın kendiyle yüzleşmesi alt metin olarak etkili bir şekilde işlenmiş, bu durumu oldukça beğendim. “Yeni bir şeyler” okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Goodreads puanım 5/5

17 Beğeni

Bu kitapta iyidir ama İletişim yayinlarının iki ciltlik en son baskısı benim daha çok hoşuma gider.

1 Beğeni

Kitabın bir de filmi var izlediniz mi bilmiyorum. The Road, baş rolünde ise Yüzüklerin Efendisinden tanıdığımız Viggo Mortensen var.

1 Beğeni

Shakespear Macbeth okuyorum. İlk defa tiyatro oyunu metni okuyorum ama kötü değil. Beğendim. Eskiden tiyatro müzikleri yapıyordum ve o ortamda bulunmuş biri olarak( Sokrates savunuyor- A. T. Oflazoğlu) hiç yabancılık çekmedim. Hoşuma bile gitti.

Bir de Anna Karenina’ya devam. Bu kitap tam aşk-ı memnu ya :slight_smile:

Tüfek Mikrop ve çelik ise 3 aydır falan geziniyor elimde. Biter yakında inşallah :expressionless:

2 Beğeni

Macbeth tiyatro severler için bile ağır bir eser, tiyatroya ve Shakespeare’e biraz yanlış bir eserle başlamışsın. Shakespeare’i sevmek istiyorsan Julius Ceaser veya Hamlet’i okumanı tavsiye ederim.

Birkaç tiyatro tavsiyesi vereyim de gözün gönlün açılsın. Ben Shakespeare dışında daha çok Yunan Tragedyaları’nı okuduğum için üç büyük tragedya ustası olan Sophokles, Aiskhylos (Eshilos) ve Euripides’den tavsiye verdim. Konularını mitoloji ve tarihten aldığı için okuması çok keyifli eserler.

3 Beğeni

Tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Hemen sipariş ediyorum :slight_smile:

1 Beğeni

O baskıyı bende görmüştüm ama insan İthaki yayınları kitaplarını görünce diğerlerine göre daha öncelik veriyor :slight_smile:

Türkiyede baskısı olmamasına rağmen nette dijital olarak bulunan ve Türkçe çevirisi yapılan D-DAY serisinin ilk kitabını okudum.İlk kitabın konusu başlangıçta sıradan gelmişti ama ilerleyen sayfalarda çok güzel ve farklı açıdan yaşanmış bir olayı işlemesi beni çok etkikedi.Kitabın konusu Abd ve rusyanın ay’a ilk insanı yollama yarışı ile başlıyor ve bu kitapta Abd talihsiz bir olay sonucu birinciliği Rusya’ya kaptırıyor ve bütün hikaye bu şekilde başlıyor.Okumak isteyen bana msj atabilir.:slight_smile:

@rann bana bu seriyi önermişti galiba :slight_smile:

3 Beğeni

Çok güzel bir seridir. Bir çok bölümü dilimize amatör olarak çevrilmiştir. Alternatif tarih ve olay gelişim ve sonuçuna kurgu varsayımlar ile tarihi olayları oldukça güzel ve detaylı yorumluyorlar. Fransız eser olduğu için ağırlık genel olarak Fransa üzerinden gidiyor. Bir ara düzenli okuyordum sonra araya başka kitaplar girince birakmiştım.

1 Beğeni

Paylaştığınız için teşekkürler. Pek fazla çizgi roman okumuyorum ama bunun konusu çok hoşuma gitti.

1 Beğeni

Özellikle izlememiştim. Öyle bir takındım var da, önce kitabı okumaya çalışıyorum.

1 Beğeni

Rica ederim.Eğer beğenirseniz 22.Farklı bölüm nette var.:slight_smile:

Ben filmini çok önceden izlemişim. Kitabın başlangıcı bana bir yerden tanıdık geliyordu. Acaba hangi film diye düşünürken aklıma geldi The Road olduğu. :smiley:

Gördüm onları da. Şuan da hepsini indiriyorum.:joy:

1 Beğeni

Merhaba özelden mesaj yollayamadım,

Okumak isterim gönderebilir misiniz?

1 Beğeni