Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Yakarıcılar bitti, Euripides’in okuduğum ilk kitabı oldu. Kitap Sophokles’in Antigone’unda anlatılan olaylarla hemen hemen paralel ilerliyor. İki kitabın da temelinde Kral Oidipus’un oğulları arasında yapılan savaş sonucunda aynı zamanda dayıları da olan Thebai’nin Tiranı Kreon’un ölülerin gömülmesini yasaklaması yatıyor. Antigone daha çok entrika ağırlıklı iken, Yakarıcılar ise savaş ağırlıklı ilerliyor. Yakarıcılar’ı okurken sürekli Antigone ile karşılaştırdığım için kitaptan yeterince keyif alamadım ama kitabı genel olarak güzel buldum.

4 Beğeni

89 yil gecikmeli olarak artik bu baslikla ilgilenmemin zamani geldi.

Ne yalan soyleyeyim? Yasadigim kalp rahatsizligi sirasinda hastaneye gitmece gelmeceler esnasinda koca koca kitaplari yanimda tasimayayim diye basladigim bir kitapti Farahnaz’in Cicegi. Fakat kitabi elimden birakamaz oldum. Haliyle pek uzun omurlu de olmadi, hemencecik bitti.

Maceraperest Kitap’in kitaplarini seviyorum. Hem keyifli buluyorum hem de kafami dagitiyor. Baska turlu adini dahi duymayacagim yerli yazarlarla tanisiyor olmam da cabasi. Yaprak Oz’u de ilk kez bu kitapla duydum. Artik gider, butun kitaplarini raflardan toplarim. Bu kitapta tam bir Agatha Christie’cilik oynamis, kapali oda gizemi yazim tarzini benimsemis lakin kitap o kadar, o kadar, o kadar bize ait ki! 1970’li yillarda Zonguldak’ta, madende calisan muhendislerin ve bir tik kalburustu kimselerin yasadigi bir sitede geciyor. Kitabi birinci tekil kisiden, yani Yildiz Abla’nin agzindan okuyoruz. Zaten dedektiflige soyunup gizem perdesini aralayan da bizzat kendisi. Agatha Christie’nin Miss Marple’i gibi dusunebilirsiniz. Bana aaaaaaaayni havayi verdi. Kitabi daha da cok sevmeme neden olan ise Yaprak Oz’un o donemin siyasetine, olaylarina, toplumsal hareketlerine surekli atifta bulunuyor olmasi. Tum bunlar kitabi benim icin daha gercek kildi. Kitabi okudugum sure boyunca ben de o sitede yasadim. Hakikaten buyuk sevdim. :heart:

Kitabin “ahsap mutfak penceresinden bahceye suzulen taze kek kokusuna” benzedigini unutmadan polisiye, Agatha Christie, kapali oda gizemi sevenler hakikaten kacirmasin. @Firtinakiran annen bayilabilir:) Her nedense Farahnaz’in Cicegi’nin okur kitlesi bana 45 yas ustu, siyasi ve sosyal meramlari olan kadinlarmis gibi geliyor.

15 Beğeni

Yaprak Öz’ün tüm kitaplarını okumuş birisi olaraktan bunu sevdiyseniz diğerlerini de seversiniz diyorum. Özellikle Berlinli Apartmanı ve Sobe Siyah Orkide benim favorilerim. Kitaplarında genellikle 40 yaş civarı kişilerin kendini bulacağı çok şey var. Gürgen Öz’ün ablası oluyor bu arada kendisi ve onunda Karanlık Köy isimli gerilim kitabı mevcut ben onu da sevmiştim.

4 Beğeni

Kemik Torbası - Stephen King

Korkunçlu kitapların kralı korkunç Kral’ın Kemik Torbası romanı son 4 yılda okuduğum 39. Stephen King Kitabı oldu.

Hikayenin geçtiği yerler, hikayenin karakterleri ve hikaye King okurlarının alıştığı ya da beklediği tarzda.

ABD taşrası bir kasaba, tutucu ve hatta yabancı düşmanı yerel halk, yozlaşmış görevliler, birkaç kuşak öncesine ait kirli çamaşırlar, üzerinden onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen kirli çamaşırların ortaya çıkmaması için kilitlenen sandığı sıkı koruma altına kasabalılar ve elbette ki doğa üstü güçler. King hikayelerinde her zaman ana hikaye dışında birçok yan hikaye vardır. Kemik Torbası romanı da yan hikayeleri olan bir kurgu.

Kitabın ana karakterlerinden birisi çok satılan kitapların yazarı olan Micheal Noonan karakterinin yazma üzerine olan düşüncelerini King’in yazma üzerine olan düşünceleri olarak kabul edebiliriz. Bazı öykü ve romanları için nelerden esinlenip yazdığını anlattığı söyleşi ve kitaplarında yazma eylemiyle ilgili anlattıklarıyla kitabın karakterlerden olan yazarın yazma üzerine olan düşünceleriyle örtüşüyor.

Kitabın konusu hakkında en fazla yukarıda yazdıklarım kadar bahsedeceğim, ben her sayfayı bir sonraki sayfayı merak ederek okudum ve birçok kez ilerleyen sayfalar ile ilgili tahminlerim de yanıldım.

16 Beğeni

Rosenbergler - Michael ve Robert Meeropol

ABD’nin yakın tarih “cadı avı” yıllarının kurbanlarından olan Rosenbergler 1953 yılında casus oldukları iddiasıyla idam edildiler. Kitap Ethel ve Julies Rosenberg’in mektuplarından oluşuyor.

Amerikan Komünist Parti üyesi olan Rosenbergler, Mccarhy Amerikasının kurbanlarından. Aleyhlerine karşı tek bir delil olmamasına rağmen Komünist parti üyesi olmaları idam cezası almaları için yeterli olur. İdam cezası sonrası uluslararası büyük tepki oluşur. Tepkiler nedeniyle ABD Rosenberg çiftine suçlamaları kabul ederseler, cezalarından indirim olacağı teklifini iletir. Rosenbergler bu teklifi kabul etmezler.
Kitap Rosenberglerin oğulları Michael ve Robert tarafından hazırlanmış. Ben de olan baskı 1979 Gözlem yayınları baskısı, Yaklaşık 40 yıldır evde birçok kez okunması nedeniyle biraz dağıldı. Yeni baskısını bildiğim kadarıyla İş bankası yaptı.

Melih Cevdet Anday’ın Rosenberg’lerin anısına yazdığı şiir

Zülfü Livaneli’nin bestesi

Hareket İblisi

Karanlık kitaplık serisinin 18. Kitabı. İçinde trenlerle ilgili gotik-korku türünde hikayeler var. Ben hikayeleri pek sevmedim. Hiçbiri şaşırtıcı, ilginç gelmedi. Hatta yer yer sıkıcıyıdı. İnternette bu kitap hakkında pek bir yorum bulamadım. Sanırım kimse kitabı okumamış.

4 Beğeni

Ben bugün öğlen başladım. İlk 4 hikayeyi okudum.

Kitabın son aylarda aldığım benzer ithaki kitapları gibi ilk sayfaları okurken dağılmaya başlaması, sayfaların yerinden çıkması canımı sıktı, son aylarda aldığım ve okurken dağılan 4. İthaki kitabı ama okuduğum öyküleri beğendim ben.

1 Beğeni

Benimki de dağılacak gibiydi. Çok dikkatli okudum dağılmasın diye.

1 Beğeni

Khaled Hosseini - Bin Muhteşem Güneş

Khaled Hosseini’nin okuduğum ikinci kitabı oldu, son kitabına göre çok daha iyi. Anlatım tutarlığı var ve olayların ne zaman yaşandığıyla ilgili bir kafa karışıklığı yaratmıyor. Yazar son kitabında (Ve Dağlar Yankılandı) farklı bir tarz denemek istemiş. Kitap Afganistan’da bir kadın olmayı ve Afganistan’ın geçirdiği değişiklikleri detaylı bir biçimde anlatıyor. Tek eksisi 200 sayfalık bir giriş bölümü olması, giriş bölümü ağır bir şekilde ilerlerken daha sonrasında çok daha keyifli bir okuma sağlıyor. Daha önce hiç bu yazarı okumadıysanız bu kitabını okuyabilirsiniz.

Oliver Bowden - Sahipsiz (Assassin’s Creed 5)

Sevdiğim bir kitap oldu, oyununu oynasanız oynamasınız da keyif alacağınızı düşündüğüm bir kitap. Yazımı akıcı olmuş, hikaye örgüsü de güzel olmuş. Daha önceki kitaplar gibi oyunun senaryosunu değil de oyunda görmediğimiz kısımların analtıyor olması oyunu oynayanlar için daha keyifli kılmış.

Şu an Erhan Kolbaşı’nın Galaktik Diplomasi kitabını okuyorum, Dünyadışı yaşam ve UFO’lar hakkında yazılmış bir kitap, ilgi çekici geldi.

3 Beğeni

Dolaptan Temaşa (İş Bankası Yayınları)
Arkadaşlarıyla Yahudi Mahallesine içki içmeye giden Behram Ağa’nın başına gelenleri anlatan çok güzel bir roman. Ahmet Mithat Efendi olayın akış sırasında habire araya girip bilgi versede roman çok güzel bir şekilde ilerliyor. Başta romandan hiç zevk alamayacağımı bölük pörçük bir ilerleme şeklinde olacağını zannetsemde roman çok güzel ilerliyor. Döneme ilişkin çok güzel bilgiler elde ediyorsunuz.

Ömer’in Çocukluğu (İş Bankası Yayınları)
Bu tarz çocuk hikayeleri çok hoşuma gidiyor. Muallim Naci çocukluğunu sıcak bir şekilde anlatıyor. Yine döneme ilişkin çok güzel bilgiler elde ediyorsunuz.

İki kitabı da bayram yolculuğu esnasında okudum. Hayatımda geçirdiğim en zevkli yolculuktu. Bu saatten sonra asla kitapsız yolculuk geçirmem.

İki kitabı da okurken kulaklığımda hep şu müzik çaldı. Kitaplara hayran olmamın nedenini belki de bir kat daha arttırdı. Denemenizi tavsiye ederim.

6 Beğeni

AC kitaplarını merak ediyorum. Dex’ten çıkan kitapların ve Akılçelen’den çıkan çizgi romanlar aynı evreni mi anlatıyor?

Oliver Bowden’in yazdığı kitaplar nasıl mesela ben AC’yi Brootherhood’a kadar oynamış biriyim. Oyunlarını daha fazla oynar mıyım bilmiyorum. Oynamasam da okunur mu yani bir şeyler katar mı insana ayrı olarak?

Oliver Bowden’ın yazdığı kitaplardan Rönesans, Yoldaşlık ve Sırlar oyunların (AC2, Brotherhood ve Revelations) senaryosunu anlatıyor, ufak tefek değişiklikler var. Gizli Sefer Birinci oyun ve Revelations’da edindiğimiz bilgilerin toplam hikayesi. Sonraki kitaplarda oyun senaryosu değilde yan hikayeler anlatılıyor. Oyunu oynamasan da okuyabilirsin.

Akılçelen’in 6’lı çizgi romanında Desmond’ın günümüzdeki hikayesine odaklanmış. Diğer çizgi romanlarda da başka karakterlerin maceraları var.

Dex’ten çıkan kitap günümüzde geçiyor ama farklı karakterler. Bu kitapları okumadım. Hepsi aynı evrende geçiyor ama.

2 Beğeni

Yani sadece oyun için yapılmış derinliksiz bir roman mı ben mi yanlış anladım yoksa?

Bu üçlemeyi baya duymuştum ama baskısı uzun zamandır tükenmiş durumda. Umarım yeni baskı gelir de okuyabiliriz

1 Beğeni

Ben okurken keyif aldım, oyunu oynamasan da keyif alabileceğin bir kitap ama öyle çok derin konuları işleyen bir hikayesi yok.

1 Beğeni

Felaketzedeler Evi - Guillermo Rosales

Baş karakterimiz şizofreniden muzdarip bir yazar, hayattan yediği sillelerle yolu bakım evine düşüyor. Hikaye de burada başlıyor.
Bu kısa kitapta ilginizi çekecek bir şeyler kesinlikle bulursunuz. Kısa ayrıca hızlı okunabilen bir kitap.

Yürek Burgusu - Henry James

Akıcı bir şekilde okuyabildim, ürperdiğim zamanlar da oldu (pencereden gözetlenmek neden ürpertti anlamadım), kitap bulunduğu serinin hakkını verdi diyebilirim. Kafa dağıtmak için güzel tavsiye ederim.

Büyüleyici Bağırsak - Giulia Enders

Kitabın henüz 2/3 sini bitirdim. Şu zamana kadar her şey güzel gidiyor. Ayrıca ilk kez bu yayınevinden kitap aldım ve 3-5 harf hatası dışında da bir sorun görmedim.

Kitabın içeriğine gelirsek en başından (ağız) en sonuna sindirim sistemimizi detaylı fakat hikaye anlatır gibi anlatıyor. Hikaye gibi anlatılması sizi yanıltmasın gayet ciddi ve araştırmalara dayanan bir kitap. Arada yazarımızın kardeşi tarafından çizilmiş sevimli karikatürler de var. Ayrıca kitap 3,5 milyon üzerinde satmış.

Bir kaç ilgi çekici bilgi

*Vücudumuzda yaşayan (yanlış hatırlamıyorsam 100 milyar civarı) bakterilerin yüzde doksanı kalın bağırsaığmızda yaşıyormuş.

*Guruldama dediğimiz şey aslında sindirim işi bittikten sonra yapılan temizlikmiş.(Sifon çekmek gibi)
Tabi bu her zaman gürültülü olmak zorunda da değilmiş.

*İnce bağırsak hiç kokmazmış tertemiz, kadife gibi yüzeyi varmış.

Kısacası tavsiye ederim.

12 Beğeni

Drizzt efsanesi- anayurt

Çocukken okuduğum ve ana karakter hariç pek bir şey hatırlamadığım serinin ilk kitabı. Uzun zamandır hayran olunası başrol hasretime son verdi yiğit Drizzt. Uzun soluklu bir hikaye için çok güzel bir giriş. Gerek evrenin tasviri, iletişimleri, maceraları, yan karakterleri, aksiyon sahneleri vs vs. Her şeyi ile mükemmele yakın bir kitap. Bu karanlık ve acımasız atmosferde içimizde ki isyan oluyor Drizzt. Özellikle rage modunda ki halleri beni mest etti. Menzoberranzan’ın kökünü kurutması en büyük temennim. Kitap gözümde 9/10 puanı gümbür gümbür alır. 2. kitaba Sandman ilk cildinden sonra başlayacağım. Biraz yavaş okuyorum bu ara. Hızlanmam lazım.

17 Beğeni

Serinin ilk iki kitabını okudum, üçüncü kitabına ise elim bir türlü gitmedi ama serideki Zaknafein ile Drizzt arasındaki ilişki çok hoşuma gitmişti.

1 Beğeni

Siz yazdıktan sonra kontrol ettim kitapların baskısı bulunuyor eğer kitapyurdundan bakıyorsanız orası alfa yayınlarının kitaplarını satmıyor artık.

Bilmiyordum bunu teşekkürler. Sebebi nedir acaba?