Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Eeee sonuç?İyi mi kötü mü?

Kanka daha bugün başladım :joy::joy:

1 Beğeni

Narnia - At ve Çocuk - C.S. Lewis

Diğer yorumu attığım gün aslında bu kitaba başlamıştım ve o akşam da bitirdim. Kapak konusunda aynı fikirlerim devam ediyor ama çevirideki dengesizlik bu kitapta yoktu.

Konu olarak babasından şiddet gören, itilip kakılan bir çocuk olan Shasta bir gün ansızın gelen misafirle babasının konuşmasına kulak misafiri olur. Bu konuşmayı dinlerken kendisiyle alakalı bir gerçeği öğrenir ve babasının onu bu yabancıya satacağını duyduğunda biraz sevinir fakat yabancının iyi mi yoksa kötü mü olduğunu kestiremez. Bu düşüncelerle ve evde yer olmaması sebebiyle ahıra gider. Orada yabancının atını severken onunla konuşur fakat at ona cevap verdiğinde çok şaşırır. Aralarında geçen konuşma sonucunda bir plan yapıp kaçarlar.

Shasta’nın yolculuğu böyle başlar. Birçok ülke geçtikten sonra Aravis adında birisiyle yolları kesişir. İlk başta pek anlaşabildikleri söylenemez. Neredeyse yaşıtlardır ve Aravis de babasının onu kendisinden yaşça büyük birisiyle evlendirme kararından kaçmaktadır.

Aslında fazla diyecek bir şey yok. At ve çocuk denilince aklıma ilk olarak Mark Twain geliyor ister istemez. Anlatım şekli yine masalsıydı. Bu hikayeyi diğer iki kitaba göre daha çok sevdim diyebilirim. Shasta’nın hikayesi hoşuma gitti.

8 Beğeni

Diğer kitapları çok sevmemişsin gördüğüm kadarıyla biraz çocuksu gelmesinin de etkisi var mı?

Yok çocuksulukla alakası yok. Ben çocuk kitabı da okuyorum ve beğendiklerim var. Bana genel olarak seri ortalama geldi. Dediğim karmaşalar da hoşuma gitmedi. Bir de karakterler oldukça ufak bazı davranışları o yaş grubuna uygun ama bazı davranışları değil. Yetişkin olan karakterlerin bazıları da çocuk gibi. Diyalog kısımları sanırım benim beğenimi düşüren. Oturmamış gibi bir havası var. Yine de akıcı bir okunması var. Bir de sanırım bir çocuğa acaba okunmalı/okutulmalı mı yoksa okutulmamalı mı emin olamıyorum. Bazı davranışlar fazla fevri. Bir noktada ikilem yaşıyorum. Kendi çocukluğumu düşünüyorum mesela bin tane soru sorardım ben bu kitabı o yaşlarda okumuş olsam. Bazı sorulara yanıt vermek zor olabilir. Annem çileden çıkardı mesela.

2 Beğeni

Kitapta Türk lerden etkiler görmekte çok mutlu ediyor. Aslan ve Türk Lokumu’nu görünce acaba çevirmenin kendi tercihimi diye düşünmüştüm. Araştırınca yazarın Türkler den etkilenip yazdığını öğrendiğimde mutlu olmuştum. Böyle popüler bir seri de bizden birşeyler görmek sevindirici.

3 Beğeni

Evet, o detayı da yazacaktım. Biliyordum ama unutmuşum. İşin kötüsü insanın lokum yiyesi geliyor okurken ama almak mesele. :smiley:

1 Beğeni

Eğer yolunuz Afyon’a düşerse Otogarından lokum almanızı tavsiye ederim. Efsanedir. :wink:

1 Beğeni

Olurda birgün yerli yada yabancı bir fantastik/bilimkurgu eserlerinden birisinde pişmaniye geçerse, forumda pişmaniye partisi vericem. Hemde fabrikadan halka. :slight_smile:

4 Beğeni

Bu son mesajları yeni bir başlığa taşıyoruz, Yediğiniz lokum, pişmaniyeler ve eleştriniz. :slight_smile:

3 Beğeni

Bak bunu dediğin için @Agape bizim bu konuşmaya konu açıp onları taşımaz :smile:

1 Beğeni

@Agape muhtemelen geçen bayram eve lokum gelmişti, nerede onlar diye şu an evinde arama tarama faaliyetleri yapıyor.

2 Beğeni

@Agape evde olsa okurken çoktan bulup yemiş olurdu, sanmam :smile:

Bak şimdi konuşurken benimde canım çekti :smirk:

1 Beğeni

Bu bayramda Afyon’dan geçerken alınmış olan ev de var. Sade sever, sade alalım diye damla sakızlı almışlar :slight_smile: pek hoşlanmadım.

Damla sakızlı lokum hakkında eleştirilerimi lokum başlığı açılınca yapacağım :slight_smile:

1 Beğeni

Bu arada KY’nun Kırmızı Kedi indirimi dediğim gibi oldu. Babil kitaplığında ve Saramago kitaplarında takip ettiğim %58 indirimli kitapların indirim oranı 50 oldu :smile:

Gece gece Afyon lokumu düşürdünüz aklıma :slight_smile: evet efsanedir Afyon lokumu

2 Beğeni

Ne kadar saçma bir kampanya olduğu ortada. Yüzde 50 üzeri olan indirimler kampanya ile yüzde 50’ye sabitlendi.

1 Beğeni

Aynen sadece %40 indirimde olan bazı kitaplar vardı onlar için iyi oldu. Ama Kırmızı Kedi gereksiz bir kampanyaydı KY için.

1 Beğeni

Bu ne biçim muhabbet ya? En iyisi herkese 3 günlük Afyon Lokumu alsın diye uzaklaştırma vereyim. :joy:

Ben o yorumu yazdıktan sonra annem bugün olan aramalarının tam 17. olanını gerçekleştiriyordu. Öğlen arayıp Cuma gece yola çıkacağız haberin olsun dedi kapattı. Normalde 2 ya da 3 hafta sonra gidecektik ve her şeyi ona göre ayarlamıştım… Kalktım o sıra çamaşırları attım. Eşim benim gömlekleri ayarla madem dedi. Bir şey lazımsa söyle alayım filan falan. Annem arayıp Cuma olmuyor pazar gideceğiz dedi. Ben de habire çamaşır atıyorum yıkanıyor, yemek yapıyorum bir yandan. Annem arıyor pazar olmuyor “öss” gibi bir şey varmış. Trafik olur cumartesi çıkıcaz. Ben yine devam işe. Sonra annem arıyor ya cuma okullar kapanıyormuş pazartesi gideceğiz diyor. Neyse bu böyle böyle epey bir değişti. Bir ara yarın çıkıyorduk mesela. :joy: O ara lokum muhabbeti olunca eşime dedim ki bana lokum al yarın. Önce tamam dedi sonra siz yarın yola gideceksiniz niye alıyorum yolda al bir yerden dedi. Annem artık sayamadığımcı kez arayarak kafamı hallaç pamuğuna çevirdi ve şu an sabah anneme gidiyorum ve bir saldalye, bir merdiven, 3-4 kutu, 2 tepsi filan boyayacağım bu arada da servis gelecek ve buzdolabındaki sorun giderilecek ve akşama lahmacun yiyeceğiz. :joy: Hayaller lokum hayatlar lahmacun anlayacağınız. Bu arada ne zaman yola çıktığımızı unuttum. Sabah annem arar artık hangi günse. :sweat_smile:

Not: Bu karmaşanın içinde bir de eniştemler Malezya’ya gidiyor yarın bakıcı ayarladım. Anahtarları hallettim. Kardeşimin staja neyle gideceğim derdine şortla git bence diyerek noktayı koydum çünkü kardeşim de sürekli arıyordu. Bir yandan da ev bakıyorum ve hâlâ aklım lokumda. :sob:

6 Beğeni

Şimdi sizin muhabbeti okuyunca, bizim muhabbet çok masum kaldı…Bildiğin Brezilya arkası yarın dizileri :slight_smile: gibi olmuş

Olayın devamı şöyle oldu;

köle @Agape isyan etti ve örgütlediği diğer köleler ile birlikte Roma senatosuna isyan etti, İsyancı köle komutanı Agape, Roma karşısında bazı küçük savaşları kazansa da ilk cephe savaşında roma güçleri karşısında tutunamadı ve yenildi.

4 Beğeni